Raskó György agrárközgazdász szerint jövő év februárjáig is kitarthat a drágulás. Bár az élelmiszerárak emelkedésével egyre csökken a fizetőképes kereslet,  elképzelhető, hogy ennek következtében sem fog lejjebb menni az élelmiszerek ára - mondta a szakember az rtl.hu Reggeli című műsorában.

élelmiszerek

Magyarországon az élelmiszerárak egy év alatt 35 százalékkal nőttek – fotó: pixabay.com

Az élelmiszerek folyamatos drágulásának számos oka van

Ezek egyike a nyári aszály, ami miatt a magyar gazdáknak 1000 milliárd forint körüli veszteséggel kell megküzdeniük. Másik fontos tényező, hogy a mezőgazdaság nagyon energiaigényes ágazat. A vetést most kell elvégezni, az ehhez szükséges műtrágyát, gázolajat meg kell venni. Újra kell kötni a gázszerződéseket, az elektromos áramot pedig csak nagyon magas áron tudják megvásárolni a gazdák.

A termelők nagy része ezzel nem tud mit kezdeni, egyszerűen felteszi a kezét

– fogalmazott Raskó György. A bajt tovább tetézi, hogy az elmúlt évhez képest a műtrágya több mint négyszeresére drágult. Összességében elmondható, hogy a gazdák elképesztő mértékű költségemelkedéssel tudják csak elvégezni a szükséges munkálatokat a mezőgazdasági alapanyagok termelése során.


A költésemelkedés tovább gyűrűzik az állattartókhoz is

A szakértő szerint a megtermelt búza, kukorica árának növekedése nagyon komoly hatást gyakorol az állattenyésztésre is, arról nem is beszélve, hogy elkerülhetetlen pluszköltséget jelent az is, hogy fűteni kell a kiscsibékre, a malacokra.

Az agrárközgazdász szerint bár volt egy rövid, féléves visszaesés a világpiacon, de a kukorica, a búza és az árpa ismét drágul, ezért a következő időszakban nem sok jóra lehet számítani.

Magyarországon az élelmiszerárak egy év alatt 35 százalékkal nőttek, míg az Európai Unióban az élelmiszerár-növekedés átlagban 18 százalékos volt. Magyarországon bizonyos élelmiszerekre egyelőre ársapka van érvényben, de a szakértő szerint ha ezeket január elsejével megszüntetik, akkor néhány alapvető élelmiszer, elsősorban a napraforgóolaj jelentősen drágulni fog. Az élelmiszerek árának emelkedése valószínűleg tavaszig velünk marad.

viszaesik a kereslet

A növekvő árakat a kereslet csökkenése állíthatja meg, mivel egyre zsugorodik a fizetőképes vásárlók száma Magyarországon – fotó: pixabay.com

Már most is látható a kereslet visszaesése

szakember szerint a végtelenségig növekvő árakat a kereslet csökkenése állíthatja meg, mivel egyre zsugorodik a fizetőképes vásárlók száma Magyarországon.

A statisztikák arra utalnak, hogy a drágulás miatt a magyarok kevesebb élelmiszert tudnak majd vásárolni, hiszen fizetniük kell a rezsiköltségeket is.

Raskó György szerint már múlt év októberéhez viszonyítva is látható a kereslet visszaesése, fizetőképességi gondok vannak.

Mindemellett azonban előfordulhat az is, hogy a szabad piaci mozgás következtében – azaz, hogy a gazdák, ha itthon nem tudják számukra elvárt áron eladni a terméküket, külföldre vihetik azokat értékesíteni – lehet, hogy az élelmiszerárak mégsem fognak jelentősen csökkenni.