Elértük a 8 milliárdot

Még tavaly november 15-én értük el a 8 milliárdot a bolygón. Ekkor született meg az a személy, aki radikálisan megváltoztathatja a mezőgazdaságot. Persze nem szó szerint ő, de neki köszönhetően egyre többen kezdtek el foglalkozni a fenntarthatósággal. Az élelmezésbiztonsággal kapcsolatos aggodalmak növekedése miatt a szakértők folyamatosan azt kutatják, hogyan fogjuk mind a 8 milliárd embert etetni ezen a bolygón.

Az éghajlatváltozás, a természeti erőforrások kimerülése, valamint a talajerózió és a fosszilis tüzelőanyag-felhasználás a mezőgazdaságban egyre nagyobb kihívást jelentenek. Muszáj másképp csinálni, ha azt akarjuk, hogy mindenkinek jusson megfelelő mennyiségű és minőségű élelmiszer.

Barath Raghavan, az USC Viterbi School számítástechnikai professzora újragondolta a hagyományos gazdálkodást és olyan számításokat végez, amelyek segítik a gazdákat a fenntartható gazdálkodási módszerek tervezésében, fejlesztésében, valamint azok kezelésében. A szakember jelenleg nagyjából 150 különféle ehető növényt termeszt a saját udvarában. 10 évvel ezelőtt kezdte el érdekelni az, hogyan tehetné fenntarthatóbbá a mezőgazdaságot a számítástechnika segítségével.

"Számítógépes agroökológia"

Raghavan az új kutatási területet "számítógépes agroökológiának" nevezi, amely egyesíti az informatikai technológiát és a mezőgazdasági szakértelmet. - írja a viterbischiol.usc.edu.

A kutatásban részt vevőknek köszönhetően az új számítógépes megoldás lehetővé teszi a gazdálkodók számára, hogy több ezer különféle lehetséges tervezési lehetőséget vizsgáljanak meg az élelmiszer termelés optimalizálása érdekében, mindezt a fosszilis tüzelőanyagokból származó peszticidek nélkül.

Az ökoszisztéma tervezése nagyon összetett, dinamikus és persze természetes rendszer, így nehéz olyat tervezni, amely fenntartható és produktív, nemcsak élelmet termel, hanem lehetőséget is ad a vadon élő állatok számára, hogy nyugodtan éljenek. Éppen ezért olyan szoftvert próbáltak meg kifejleszteni, amely képes kitalálni, hogyan valósítható meg egy ilyen ökoszisztéma, így bőségesen és fenntartható módon lehetne élelmiszert termelni.

Tényleg hatásos?

A rendszer előnye nemcsak az, hogy fenntarthatóbbá teszi a mezőgazdaságot, hanem az is, hogy a szoftver képes előre jelezni a változó körülményeket. Ezáltal még gyorsabbá válna az alkalmazkodás, amely tovább növeli a mezőgazdasági rendszerek stabilitását. Az új rendszer ráadásul lehetővé teszi az elemzést a kutatók számára, mind a terméshozam, mind a talaj nedvességtartalma kapcsán. Szimulálni lehet vele a különféle növények együttes termesztését, hogyan képesek egymás mellett fejlődni, mindezt a biológiai sokféleség érdekében.

Az avokádó és a kávé jól érzi magát együtt - fotó: pexels.com

Új felfedezések

Ez már egy sakkjátszma a természettel. Nemrég Dél-Kaliforniában a gazdák felfedezték, hogy az avokadófák között bőségesen képes fejlődni a jó minőségű kávé. A helyes mód kitalálására azonban időre lenne szükség, viszont a gazdálkodóknak nincs se ideje, se lehetősége évekig próbálkozni, hogyan lehetne ezt megvalósítani. A szoftveres rendszer azonban feltárhatja ezt a kérdést, hogy olyan elhelyezési és kezelési technikákat állítson elő, amelyek megfelelnek a kritériumoknak.

A csapat jelenleg kutatókkal és gazdálkodókkal közösen dolgozik a lehetséges megoldáson, hogy a szoftvert konkrét esetekben használhassák, fejleszthessék tovább, amivel így fenntarthatóbbá válik a mezőgazdaság.