Amerikai kutatók bebizonyították, hogy vadon is megélnek genetikailag módosított növények. A megvizsgált növények nyolcvan százaléka tartalmazott módosított génszekvenciákat.

A legnagyobb meglepetést az a két olyan repceváltozat okozta, amely két gyomirtóval szemben is ellenállónak bizonyult. Ez azt bizonyítja, hogy a két herbicidrezisztens repcefajta egymással kereszteződni képes, ez teljesen új változatok kialakulásához vezethet. Ennek kockázatát pedig még soha nem mérték fel. A kutatók tizenegy vonal – utak, autópályák – mentén vett szúrópróbaszerűen mintákat vadon élő növényekből Észak-Dakotában. Összesen ötezer kilométeren hatszáz alkalommal álltak meg. A helyszínek felén találtak repcét, azok nyolcvan százaléka legalább egy módosított gént tartalmazott.

Amennyiben ilyen növények jutnak ki a szabad természetbe, igen nagy a kockázata, hogy soha többé nem lehet őket onnan kivonni. Műszakilag összeállított, új genetikai információk kerülnek általuk a növényvilágba, amelyek a növények kereszteződésével kombinálódnak és teljesen új tulajdonságok kialakulásához vezetnek – nyilatkozta Christoph Then, a német Testbiotech szakértője a Der Standard című osztrák lapnak.

Jelen esetben a természetbe való kikerülés még csak nem is szándékosan történt, hanem véletlenszerűen, szállítási útvonalak mentén. A szakértő szerint mindez jelzi, hogy mennyire ellenőrizhetetlenek a genetikailag módosított növények a mindennapokban. Úgy véli, hogy a mostani eredmények fényében egyetlen ésszerű válasz van, mégpedig a genetikailag módosított növények forgalomba hozatalának általános tilalma.