Feszült helyzet a Fekete-tengeren
Hétfőn tizenkét gabonát szállító hajó hagyta el az ukrán kikötőket. Történt mindez annak ellenére, hogy Oroszország kilépett az ENSZ által támogatott megállapodásból, ami a háborús övezetből történő gabonaexport garantálására jött létre - ahogy ezt mi is megírtuk. Bár nagyon korai lenne ebből bármilyen következtetést levonni, de ez arra is utalhat, hogy Moszkva feladta a blokád újbóli bevezetésének tervét, amely éhezést okozhatott volna a világban.
Oroszország ma újabb rakétákkal hajtott végre légitámadásokat, melyet követően Kijevben robbanások hallatszottak. Ukrán tisztviselők szerint az energetikai infrastruktúrát érte találat, és több területen megszűnt az áram- és vízellátás.
Az orosz rakétacsapások a hétfő reggeli csúcsidőben történtek az ukrán polgári infrastruktúra, különösen az erőművek ellen. Dénisz Smihal ukrán miniszterelnök elmondta, hogy 10 ukrajnai régiót ért rakéta- és dróncsapások során 18 célpontot, főleg energiainfrastruktúrát találtak el.
Hétfőn tizenkét gabonát szállító hajó hagyta el az ukrán kikötőket. Kép: Wikimedia
Talán nem lesz éhínség
Az ukrán kikötőkből történő élelmiszerexport újraindulása azonban reményt adhat arra nézvést, hogy legalább egy szörnyű forgatókönyv veszélye egyelőre elhárult. A nemzetközi tisztviselők attól tartottak, hogy Moszkva ismét blokád alá veszi az ukrán gabonát, miután Oroszország szombaton bejelentette, hogy kilép az ENSZ által támogatott programból, melynek keretében a Fekete-tengeren keresztül kísérte a teherhajókat.
"A civil teherhajók soha nem lehetnek katonai célpontok vagy túszok. Az élelmiszernek áramolnia kell"
- tweetelte Amir Abdullah, a programot koordináló ENSZ-tisztviselő. Nem sokkal később Ukrajna megerősítette a 12 hajó elindulását. Az általuk szállított 354 500 tonna gabona jóval több, mint amennyi általában egyetlen nap alatt elhagyja a kikötőket, ami arra utal, hogy a vasárnap megszakadt export után felhalmozódott torlódást próbálják behozni.
Árfelhajtó nyilatkozat
Ukrajna és Oroszország egyaránt a világ legnagyobb élelmiszerexportőrei közé tartozik. Az ENSZ által támogatott megállapodás pedig már három hónapja garantálta, hogy az ukrán export eljuthat a piacokra, megakadályozva ezzel a globális éhínséget.
Az hír, hogy Moszkva kilép a megállapodásból, hétfő reggelre több mint 5 százalékkal megemelte a búza világpiaci árát.
Moszkva közölte, hogy kénytelen volt kiszállni a szállítási megállapodásból, miután Kijevet tette felelőssé a szombaton egy krími kikötőben az orosz haditengerészet hajóit megrongáló robbanásokért. Ukrajna sem meg nem erősítette, sem nem tagadta, hogy felelős lenne a robbantásokért, de azt leszögezték, hogy az orosz haditengerészet legitim katonai célpont. Moszkva szerint a robbanásokat egy tengeri és légi drónflotta okozta. A hétfőn kifutott hajók között volt egy olyan is, melyet az ENSZ Világélelmezési Programja bérelt, hogy 40 ezer tonna gabonát vigyen az aszály sújtotta Afrikába.
"Még ha Oroszország hezitálna is, mert nem részesült ugyanolyan előnyökben mint Ukrajna, mi határozottan folytatjuk az emberiség szolgálatára tett erőfeszítéseinket" - mondta Tayyip Erdogan török elnök, aki segített közvetíteni a gabonaüzletben.
Az ukrán kikötőkből történő élelmiszerexport újraindulása azonban reményt adhat arra nézvést, hogy legalább egy szörnyű forgatókönyv veszélye egyelőre elhárult. Kép: Wikimedia
Végül a Kremlin is megszólalt
"Anélkül, hogy Oroszország garantálná a hajózás biztonságát, a fekete-tengeri gabonaüzlet folytatása „aligha kivitelezhető” – mondta alig három órája Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője az újságírókkal folytatott rendszeres telefonbeszélgetés során, majd „sokkal kockázatosabbnak” és „veszélyesebbnek” nevezte ezt a forgatókönyvet. Arra a kérdésre, hogy Oroszország milyen feltételekkel folytatja a megállapodást, Peszkov, a Kreml szóvivője hétfőn nem kívánt nyilatkozni. Az nem világos, hogy az orosz gabonaszállítást biztosító garanciák pontosan ki ellen szólnak, mivel magukon az oroszokon kívül senki más nem veszélyezteti ezeket a szállításokat.
A dróntámadással célba vett hadihajók - melyek többé már nem képesek megvédeni a teherhajókat - tehát saját maguk ellen védték volna azokat. Így talán a hiányuk sem lesz annyira fájó.
"Anélkül, hogy Oroszország garantálná a hajózás biztonságát, a fekete-tengeri gabonaüzlet folytatása aligha kivitelezhető" – mondta alig három órája Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője. Kép: Wikimedia
A németek elítélik
Steffen Hebestreit kormányszóvivő hétfőn egy szokásos kormányzati sajtótájékoztatón kijelentette, hogy az éhséget fegyverként használni a gabonaszállítások felfüggesztésével mélyen aljas dolog, és felszólította Oroszországot, hogy vegyen újra a részt az egyezményben, és fontolja meg a megállapodás meghosszabbítását.
Andrea Sasse kormányszóvivő szerint a gabonaügylet több mint hétmillió tonna gabonát tett elérhetővé a világpiacon.
"Mindent megteszünk annak érdekében, hogy a tengeri szállítás továbbra is lehetséges legyen" - mondta a szóvivő, hozzátéve, hogy a szárazföldi szállítást folytatják. Christine Lambrecht német védelmi miniszter hétfői Twitter-üzenetében kijelentette, hogy „Oroszországnak nem szabad megúsznia ezt!”, és Európa „elkötelezett a stabilitás mellett – az élelmiszerellátásban is”.
Az ENSZ által támogatott megállapodás pedig már három hónapja garantálta, hogy az ukrán export eljuthat a piacokra, megakadályozva ezzel a globális éhínséget. Kép: Wikimedia
Hétfői torlódások
Mindeközben a fekete-tengerre érkező, gabonával megrakott hajók egyre nagyobb számban várnak arra, hogy áthaladjanak a Boszporusz-szoroson Isztambul partjainál. Törökország közölte, hogy továbbra is erőfeszítéseket tesz a gabonaexport-ügylet elősegítésére annak ellenére, hogy Oroszország felfüggesztette részvételét.
Az ENSZ azt közölte, hogy hétfőn megállapodtak Ukrajnával és Törökországgal 16 - köztük 12 Ukrajnából érkezett - útvonaláról, és még a mai napot ellenőriznek további 40 Isztambul mellett lehorgonyzott szállítóhajót. A Boszporuszon befelé irányuló hajóforgalom eközben 4 hajót számolt.