Túlélt tél
Úgy tűnik, Európa meg tudta előzni az üzemanyaghiányt, és sokkal jobb állapotban búcsúztatta el az idei telet, mint ahogy attól tavaly ősszel, tartottunk, miután Oroszország drámai módon visszafogta a vezetékes földgáz-ellátást a kontinensen. A reuters.com megvizsgálta, hogy egy évvel azután, hogy Oroszország megtámadta Ukrajnát, hogyan birkóznak meg az Európai Unió országai a szűkös energiaellátással és a megugró árakkal.
Az Ukrajna megszállását követő hónapokban Moszkva a becslések szerint a korábban Európába szállított gáz nyolcvan százalékát visszatartotta.
Az év végére az orosz export részaránya az EU gázellátásának mintegy negyven százalékáról kevesebb, mint tíz százalékra esett vissza, ami az 1980-as évek óta a legalacsonyabb szint. Néhány országban a visszaesés még ennél is erőteljesebb volt. Németország, amely 2021-ben földgázának felét orosz vezetékekből szerezte, most gyakorlatilag nem kap semmit.
Európa meg tudta előzni az üzemanyaghiányt, miután Oroszország drámai módon visszafogta a vezetékes földgáz-ellátást a kontinensen. Kép: Wikimedia
Diverzifikálás
A gazdasági és energetikai sokk miatt az országok alternatív üzemanyagok vásárlására törekedtek, az energiaárak pedig rekordszintre emelkedtek, megemelve a háztartások számláit, és egyes iparágak a termelés leállítására kényszerültek. Az EU azonban az Oroszországból származó import nagy részét máshonnan származó alternatívákkal helyettesítette, és elegendő gázt tett félre ahhoz, hogy megfelelő helyzetben legyen a következő télre való felkészüléshez.
A Gas Infrastructure Europe adatai szerint az EU-szerte működő gáztárolók február végén hatvanhárom százalékban voltak tele, ami több mint harminc százalékponttal haladja meg a tavalyi év azonos időszakát.
A gáz ára februárban esett először 50 euró alá megawattóránként, az orosz invázió előtti idők óta, és tavaly augusztusban tetőzött, közel 350 euró/Mwh-val.
Az év végére az orosz export részaránya az EU gázellátásának mintegy negyven százalékáról kevesebb, mint tíz százalékra esett vissza. Kép: Pexels
Európa szerencséje
A Covid-19-járvány miatti korlátozások visszaszorították Kína cseppfolyósított földgáz iránti keresletét, felszabadítva azt az LNG-t, amire az európai vállalatok azonnal lecsaptak. Az uniós országok mintegy 70 milliárd köbméternyi orosz vezetékes gázt pótoltak így más forrásokból. Moszkva évente körülbelül 155 milliárd köbméter gázt küldött az EU-nak a háború előtt.
Az EU-ba és Nagy-Britanniába irányuló LNG-import közel hetven százalékkal ugrott meg 2022-ben olyan forrásokból, mint az Egyesült Államok és Katar.
Az EU vezetői megkérték az ellátó vállalatokat, hogy szerezzenek be annyi üzemanyagot, amit csak tudnak . Európa ehhez a többletellátáshoz igen magas áron jutott hozzá, és néha a szegényebb országok rovására, Pakisztán és Banglades tavaly számos áramkimaradást szenvedett el, miután az európai kereslet megemelte az árakat, és csökkenteniük kellett LNG-importjukat. Eközben az EU-tagok rekord mennyiségű megújuló energia-előállító létesítményt építettek, csökkentve ezzel az importált fosszilis tüzelőanyagok iránti igényüket.
Az uniós országok mintegy 70 milliárd köbméternyi orosz vezetékes gázt pótoltak így más forrásokból. Kép: Pexels
Fosszilis reneszánsz
Az európai széntüzelésű energiatermelés szintén 7 százalékkal nőtt tavaly, ami alááshatja a klímacélokat, de a retrográd növekedés kisebb volt, mint amilyenre sokan számítottak.
Európa részben egyszerűen kevesebb gáz felhasználásával kerülte el a válságot.
Az EU és a tagállamok számos sürgősségi intézkedést bevezettek, beleértve az EU-szerte kötelező érvényű célokat a gáztárolók tél előtti 80 százalékos feltöltésére, valamint a téli gázfelhasználás önkéntes 15 százalékos csökkentését. A Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) szerint az EU gázfogyasztása 2022-ben 13 százalékkal, 55 milliárd köbméterrel volt alacsonyabb , mint 2021-ben – ez a legnagyobb visszaesés eddig az EU történetében.
Enyhe tél
Az enyhe téli időjárásnak köszönhetően a gázfogyasztás a lakások fűtésének tekintetében is esett, míg az ipari kereslet 25 százalékkal zuhant – ennek a felét a termelésüket visszafogó cégek takarékossága okozták – közölte az IEA.
Elemzők szerint még túl korai megmondani, hogy a csökkenés mekkora részben tudható be az állami intézkedéseknek, és mekkora részben a lakossági fogyasztók spórolásának, mert a gáz egyszerűen túl drága volt.
Az ellátás jelentős kockázatai továbbra is fennállnak. Az, hogy Európa elutasította az orosz gázt, valószínűleg megakadályozza majd idén télen Moszkvát abban, hogy a tavalyihoz hasonló hatalmas áremelkedés-tüskéket idézzen elő, de kockázatot jelenthet az alternatív forrásokból érkező gáz-infrastruktúra esetleges károsodása.
Az enyhe téli időjárásnak köszönhetően a gázfogyasztás a lakások fűtésének tekintetében is esett, míg az ipari kereslet 25 százalékkal zuhant. Kép: Pexels
Továbbra is érkezik orosz gáz
Oroszország továbbra is szállít némi gázt Európába – ez az idei évben összesen 20 milliárd köbmétert jelent, ha a jelenlegi ütem stabil marad – derül ki az Európai Bizottság által a Reuters-el közölt elemzésből. Ha Moszkva csökkentené ezeknek a maradék szállításoknak a volumenét is, a globális LNG-ellátás feszesebbé válna a megnövekedett kínai kereslet miatt, és
Amennyiben a következő tél szokatlanul hideg lenne, Európa 40 milliárd köbméternyi gázhiánnyal szembesülhet
- közölte az IEA. Ez azonban már most is kevesebb, mint az az 57 milliárd köbméteres hiány, amelyre az IEA decemberben figyelmeztetett - az enyhe időjárásnak és a politikai intézkedéseknek köszönhetően. A megfelelő gáztárolási szintnek csillapítania kell az esetleges ellátási rohamot, de Európa 100 milliárd köbméteres tárolókapacitása még akkor is, ha tele van, csak a belső kereslet mintegy negyedét fedezi.