Egész Európában rossz a helyzet

Ma már gyalogtúrát lehetne szervezni a Garda-tónál a Nyulak-szigetére. A vízszint ugyanis annyira alacsony, hogy jelenleg hajó nélkül sem okozna problémát átjutni területre. Ugyanez elmondható a Rajna-folyó esetében, ahol a turistáknak buszra kell szállniuk, ugyanis annyira alacsony a vízállás, hogy egy bizonyos pont után a hajó nem megy tovább.

Az olasz meteorológiai szolgálat szakértője elmondta, hogy ha tavasszal nem esik kellő mennyiségű eső, akkor a nyár igen száraz lesz. Észak-Olaszországban két éve hatalmas az aszály, ennek hatására a Garda-tó vízszint a megszokott felére csökkent. Mattia Gussoni meteorológus hozzátette, hogy ennek oka főként az eső hiánya, de rengeteg hó hiányzik az Alpokban is. Ez nemcsak a turizmusra, hanem a mezőgazdaságra is hatással van. A Pó vízszintje például annyira alacsony, hogy az öntözési rendszerek is problémával küszködnek.

Azért még nincs mindennek vége

Bár úgy tűnhet, hogy a helyzet katasztrofális, hiszen a Garda-tó Olaszország legnagyobb vízkészletét adja, nagyon vigyáznak rá. A vízi sport engedélyezett, ráadásul a kompok is járnak. Tavaly nyáron volt néhány vízkorlátozó intézkedés, ami várhatóan idén is bevezetésre kerül. Ennek alapján például tilos volt az otthoni úszómedencét feltölteni - írja a HVG.

A Rajnán sem rózsás a helyzet

Az IG River Cruise alelnöke a Deutsche Wellének nyilatkozta, hogy nyáron nagy valószínűséggel meg kell majd kérni a hajózó turistákat, hogy buszra szálljanak át, ugyanis az alacsony vízszint miatt várhatóan a hajó nem lesz képes végigmenni. Hozzátette, hogy ők ehhez már hozzászoktak, így fennakadásokra nem kell számítani.

Svájc, Franciaország és Spanyolország is nehézségekkel küzd

Svájcban főként a hóhiány okoz problémát. Nem sokáig volt ezzel gond, hiszen sok helyen műhóval pótolták az igazit. Ugyanez elmondható a Jura-hegységről, ahol főként 2000 méter alatti hegyek vannak. Itt elmaradt a havazás, így a turisták száma jelentősen, közel 70 százalékkal megcsappant.

Egy barcelonai meteorológus pedig drámainak nevezte a helyzetet. Az elmúlt két év aszálya ugyanis minden eddigi rekordot megdöntött. Tavaly a normális mennyiségű esőnek még a fele sem esett le Katalónia fővárosában. A helyi hatóságok emiatt elzárták a Font Magica szökőkút vízcsapját, pedig igen népszerű turistacélpontnak számít.

Az aszály miatt valószínűleg kevesebben látogatnak majd el Barcelonába - fotó: pexels.com

Mallorcán szintén tanulmányozták a klímaváltozás hatásait, ahol egészen addig aszály volt, amíg a Juliette vihar el nem érte a területet. Ekkor a szokásos csapadékmennyisége ötszöröse hullott le, amivel sikerült feltölteni a Baléari-szigeteken található víztározókat.

Egész Európában gondot okoz tehát az aszály, amely most már a turizmusra is nagy hatással van. Több látványosság esetén számíthatunk a jövőben arra, hogy nem az eredeti állapotában látjuk majd. Főleg nem a nyári időszakban.