A kamillateát sokan gyulladáscsökkentőként, valamint gyomor- és bélrendszeri zavarok gyógyítójaként ismerik, amely képes orvosolni a puffadást, hasmenést, hányingert és egyéb emésztési panaszokat, de ezenkívül még számtalan jó tulajdonsága van.

A kamilla szeszkviterpén-laktont tartalmaz, amely gyulladáscsökkentő hatású, és hatékonyan segíti a szervezet méregtelenítő folyamatait. Serkenti a fogyást, és nagymértékben csökkenti a puffadást. Gazdag forrása a kalciumnak, a káliumnak és a flavonoidoknak. Egy apigenin nevű flavonoidot is tartalmaz, amely enyhe nyugtató hatást fejt ki azáltal, hogy az agy azon receptorához kötődik, amely a szorongás csökkentéséért és az álmosság kialakulásáért felelős.


A kamillatea segít csökkenteni a magas vércukorszintet, megelőzni, illetve lassítani a csontritkulás folyamatát, minimalizálja a rákos betegségek kialakulásának esélyét, segíti az alvást és a pihenést, és enyhíti a megfázás tüneteit.

Nyugtató hatásának köszönhetően segít orvosolni az enyhe depressziós tüneteket, segíti az alvásproblémákat és a relaxációt. Azonban hormonérzékeny daganat vagy arra való hajlam esetén csak óvatosan szabad fogyasztani ezt a gyógyteát, mivel fokozza az ösztrogéntermelést és ezzel a hormonfüggő daganatok kialakulásának esélyét.

Egy tanulmány arról számolt be, hogy a kamillatea rendszeres fogyasztása 35 százalékkal csökkentette az idősebb nők körében a bármilyen okból bekövetkező halálozásokat.

Egy vizsgálat során pedig azt állapították meg, hogy azoknak a nőknek, akik öt héten keresztül napi rendszerességgel ittak kamillateát, fokozódott az immunitásuk és a baktériumok elleni védekezőképességük. A kamillatea tehát erősíti az immunrendszert, és fokozza a szervezet betegségekkel és fertőzésekkel szembeni védekezőképességét.

kamilla

A kamillatea erősíti az immunrendszert, és fokozza a szervezet betegségekkel és fertőzésekkel szembeni védekezőképességét – fotó: Shutterstock

A gyógyteáknak nagy szerepük van a pajzsmirigy működésében is. A pajzsmirigy az egyik legfontosabb endokrin mirigy, amely szabályozza az anyagcserénket. Az anyagcserében betöltött szerepe miatt a pajzsmirigy segít szabályozni többek között a pulzusszámot, a vérnyomást, a testhőmérsékletet.

Az emésztési panaszok gyakoriak a pajzsmirigy-túlműködésben, így a kamilla támogató módja lehet az ebben a betegségben szenvedők tünetei kezelésének. Egyes tanulmányok azt mutatják, hogy segíthet a jó- és a rosszindulatú pajzsmirigybetegségek csökkentésében is.

Forrás: gyogyszernelkul.com