A kérdés megválaszolására Dr. Szabó Pétert, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem keszthelyi Georgikon Campusának általános főigazgató-helyettesét kértük fel.
– Az agroturizmust már évekkel korábban is oktattuk a gazdasági- és vidékfejlesztési agrármérnök, illetve a turizmus-vendéglátás képzésünk elemeként – bocsátotta előre dr. Szabó Péter. – Látni kell azonban, hogy ez a szakterület egyre népszerűbbé válik, úgy a hallgatók, mint a "fogyasztók" körében, hiszen növekvő igény tapasztalható mindkét oldalról iránta. De mi is valójában az agroturizmus? A legegyszerűbben talán úgy fogalmazhatnánk meg, hogy "leánykori nevén" ez a falusi turizmus, vagy falusi vendéglátás. Célcsoportját főleg a városban élők adják, akik általa közvetlenül kapcsolatba kerülhetnek a vidéki élettel, megismerkedhetnek annak szépségeivel – s bizonyos esetekben a nehézségeivel is, ez irányban is vannak már szárnypróbálgatások, amikor valaki például egy teljes héten át bekapcsolódik egy tejtermelő gazdaság mindennapjaiba, beleértve a fejést, almozást is. Fontos, hogy a városi lakosság is megismerje, hogyan, mi módon kerül az asztalra az élelmiszer, mennyi munka van mögötte, másrészt kapcsolatba kerüljön a vidéki élettel és annak hagyományaival, kultúrájával. Tehát egyfajta "érzékenyítésről" is szó van.
Az agroturizmus egyfajta érzékenyítés is: közelebb kerülhetnek általa a mezőgazdasághoz a városlakók – forrás: iStock
Dr. Szabó Péter hozzátette: az agroturizmus szereplői mindezt olyan komplex csomagban kínálják, mely természetesen lehetőséget nyújt a kikapcsolódásra, regenerálódásra, még hozzá aktív módon. Ha pedig ez kulturális élménnyel is jár, akkor egyfajta edukációs jellege is van a szolgáltatásnak.
Hogy nagy jövő előtt áll az ágazat, azt mi sem bizonyítja jobban, mint hogy már készül a hazai agroturizmus fejlesztési stratégiája, erről az Agroinform is beszámolt. Az agroturisztikai kínálattal komoly bevételhez juthatnak azok a gazdaságok, amelyek alkalmasak erre és rendelkeznek a szükséges adottságokkal.
A főigazgató-helyettes jelezte továbbá: a MATE Keszthelyen, a Georgikonon hirdette meg – érzékelvén a korszellemet – diplomával rendelkezők számára a bor- és gasztroturizmus menedzser szakirányú továbbképzést. A nyilvánvalóan a Balaton közelségére is apelláló képzés két féléves, kéthetente 16 órányi jelenlétet követel a növendékektől. Elsősorban olyanok számára lehet értékes a stúdium, akik szőlészet-borászatban, a gasztronómiában, valamint a vendéglátásban kívánnak elhelyezkedni, esetleg már ezen a területen dolgoznak, de szeretnék elmélyíteni ismereteiket – vagy egyszerűen csak szeretnek élni, imádják a bort és a finom ételeket.
|