Az Osztóprogram működése
Az osztóprogram a Nemzeti Földalap kezeléséért felelős szerv internetes oldaláról letölthető alkalmazás. Ezen az oldalon megtalálható a legfrissebb változat, a használatához szükséges segédanyag. A program használatának műszaki feltételei: asztali gépen való alkalmazás lehetősége, Windows operációs rendszer, internet kapcsolat. A program segítségével a földmérési feladatukat maguk a földtulajdonosok is elvégezhetik, melyben nagy segítséget nyújthat a DEMO verzió, amelyben ki lehet próbálni a program funkcióit, működését.
Fontos! Az osztóprogram segítségével elkészített térképvázlat és területkimutatás más ingatlan-nyilvántartási eljárásban nem használható fel.
Pataki Zsolt, a Digicart Kft. ügyvezetője előadásában elmondta, hogy az osztóprogramot a kérelmező a saját személyre szóló kormányzati ügyfélkapu azonosító adataival és az ügyazonosítóval együtt tudja használni. Az ügyazonosítót az ingatlanügyi hatóság a kérelemben megadott ügyfélkapu azonosítóhoz és a kérelemben megjelölt földrészlethez, földrészletekhez rendeli.
A megosztás kizárólag a kérelemmel érintett földrészletre, illetve földrészletekre terjedhet ki, az eljárásba más – a kérelemben nem szereplő – földrészlet semmilyen formában nem vonható be.
A 90 nap elteltével az ügyazonosító automatikusan érvényét veszti.
Pataki Zsolt előadása itt megtekinthető:
A kérelem benyújtásakor fontos szem előtt tartani:
- Pontos adatokat adjunk meg, mert nincs lehetőség módosítani, a hibás adatok megadása esetén nem lehet végigvinni az eljárást.
- Az Osztóprogram indításakor és az eljárás véglegesítését követő beküldéshez mindenképpen kell internet kapcsolat.
Az Osztóprogram használata 5 lépésben:
1. Ügyfélkapus azonosítás végrehajtása.
2. Három ügytípus körül választhatunk a folytatásban: új eljárás megkezdése, korábban már megkezdett eljárás folytatása vagy a DEMO ügyek közül választhatunk gyakorlási céllal.
A megosztás kizárólag a kérelemmel érintett földrészletre, illetve földrészletekre terjedhet ki – Fotó: pixabay
3. A területelosztás
Az alkalmazásnak három fő ablaka van:
- Az első a tulajdonosi sorrend, bekebelezések, tulajdonrészek átadásának meghatározására szolgál.
- A második a térképi ablak, melyen megjeleníthető az érintett ingatlan, a szomszédos ingatlanok, légifelvétel, topográfiai térkép és az erdőgazdálkodási adatok. Ezen az ablakon egyéb, külső forrásból származó térképi információk is megjeleníthetőek.
- A harmadik ablak az ún. területkimutatás ablak. Ezen az érintett és a kialakuló ingatlanok adatai (terület, aranykorona-érték) láthatóak.
Az osztás legkönnyebb és leggyakoribb módszere, ha megadjuk az osztóvonal irányát és ezzel párhuzamosan osztjuk ki az új ingatlanokat. Az alkalmazás lehetőséget biztosít egyedi, szabadon meghatározott osztóvonalak megadására is.
Fontos, hogy a helyhez kötött jogokkal és tényekkel el kell számolni. Ennek támogatására az Osztóprogram tartalmaz eszközöket.
4. Amennyiben sikeresen megosztottuk az ingatlant, elszámoltuk a helyhez kötött jogokkal és tényekkel a projektet le kell zárni. Ha a lezárást akadályozó, az alkalmazás által azonosítható hibát észlel, az jelzi az alkalmazás, és nem engedi a lezárást.
5. Sikeres lezárást követően a dokumentáció megfelelő részét beküldhetjük a megfelelő hatóság hivatali kapujára.
Érdemes a lezárás előtt az Osztóprogramból elkészíteni a teljes dokumentációt és azzal a jogi szolgáltatót felkeresni. Közösen áttekinteni és az esetleges hibákat korrigálni, mert a lezárt ügyeket nem lehet a továbbiakban módosítani.
Dr. Cseh Tibor András, a MAGOSZ megbízott főtitkárának előadását EBBEN a cikkben foglaltuk össze.
A rendezvényről készült összefoglaló ITT érhető el, ahol minden előadás újra megtekinthető.