A bolgárok beváltották a fenyegetésüket, ráadásul a vártnál szigorúbban emelték a gáztranzit díját: a területükön áthaladó összes gázra kivetették az extra exportvámot, nemcsak az oroszországi eredetűre. Ráadásul a cseppfolyós gázt is érinti az új szabályozás – tudta meg a Világgazdaság.

Hozzátették, hogy információik szerint a napokban sorra érkeznek a bulgáriai gázvezeték-hálózaton szállító kereskedőkhöz a megemelt gáztranzitszámlák.

A 10,2 eurós „energia-hozzájárulás" bevetéséről október 13-án hatályba lépett törvény első értelmezése szerint a megemelt trazitdíj a Bulgáriába Szerbia felől, tehát a Török Áramlat irányából érkező orosz gázt sújtotta voltna, azonban a Világgazdaság értesülése szerint a Bulgaztranszgaz, a bolgár földgázszállító és -tároló vállalata minden trazitra érvényesíti, azokra is, amelyek Görögország felöl érkeznek a hálózatba. Az ilyen tranzit extra büntetésétől csak akkor tekintenek el, ha megkapta a „nem orosz" igazolást.

„Gyakorlatilag egy 30 százalékos emelést jelent, hogyha bevezetik és életbe léptetik" – mondta pár nappal az első hírek után Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója egy fórumon arról, hogyan érinti a bolgár intézkedés a magyar gázbeszerzéseket.


Az Oroszországból származó földgáz tranzitjára kivetett adóról szóló bolgár döntés ellenséges lépés Magyarországgal és Szerbiával szemben – áll a magyar és a szerb kormány közös nyilatkozatában, amelyet kormany.hu oldalon tettek közzé a bolgár törvény hatályba lépését követően.

A Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, valamint Sinisa Mali szerb miniszterelnök-helyettes nevével megjelent nyilatkozat szerint ez az új bolgár intézkedés veszélyezteti Magyarország és Szerbia energiaellátásának biztonságát. Az Európai Unió nem alkalmaz szankciókat az Oroszországból induló földgázszállításokkal szemben, ezért a bolgár miniszterelnök erre vonatkozó érvelése teljességgel helytelen – írták.

A döntés ellentétes az európai szolidaritással is, hiszen egy EU-tagállam és egy tagjelölt ország energiabiztonságát veszélyezteti. Magyarország és Szerbia összehangolja fellépését és nem hagyja megválaszolatlanul ezt az ellenséges bolgár döntést – áll a nyilatkozatban.

De nemcsak a magyar diplomácia egyeztett Bulgáriával az ügyben, hanem október végén az Európai Bizottság is.

Indexkép: Shutterstock