Pénteken jelentős mozgásokat tapasztalhattunk a nemzetközi devizapiacokon: rég nem látott mértékben gyengül a dollár, miközben az euró és több régiós deviza – köztük a forint – szárnyal. A dollár-forint árfolyam 359,81-ig süllyedt, ami féléves csúcsot jelent a magyar deviza számára. Ugyanakkor az euró-forint árfolyam már 409,3 környékén mozog, ezzel egyre közelebb kerülve a 410 forintos lélektani határhoz. Erről írt a Világgazdaság.
Mi áll a háttérben?
A dollár gyengülésének oka a globális piaci bizalom megingása, amit többek között Donald Trump kereskedelmi intézkedései, illetve a Kínával folytatott gazdasági csörték újabb fejezetei váltottak ki. A piacokat különösen érzékenyen érintette a csütörtöki kínai válaszlépés, amely után pénteken is folytatódott a dollár eladási hulláma.
A dollár gyengülése globálisan érzékelhető: a svájci frank, az angol font, az ausztrál dollár és a régiós devizák – így a forint, a cseh korona és a lengyel zloty – is jelentős mértékben erősödtek a zöldhasúval szemben. Az USD-index, amely a dollár teljesítményét méri más főbb devizákkal szemben, 2023 júliusa óta először süllyedt 100 pont alá, jelenleg 99,6-n áll.
Ralizik az euró is
Nemcsak a dollár esik, az euró is robusztus erősödésen van túl: 1,6%-kal drágult a dollárral szemben, de más főbb devizák – például az ausztrál dollár és a font – ellenében is jelentős nyereséget ért el. A svájci frank árfolyama is enyhén gyengült az euróval szemben.
A régiós devizák – bár a dollárral szemben erősödtek – nem tudták tartani a lépést az euróval: a forint és a lengyel zloty is közel fél százalékot gyengült pénteken az euróval szemben. A cseh korona viszont csak minimálisan, 0,1 százalékkal esett vissza.
Mi várható?
A pénteki nap piaci szempontból kulcsfontosságú, ugyanis este érkezik az S&P hitelminősítő legfrissebb felülvizsgálata Magyarország államadósság-besorolásáról. Az ország jelenleg „BBB mínusz" kategóriában van, stabil kilátásokkal. Az Erste Bank előrejelzése szerint nem várható változás a minősítésben.
Eközben az arany ára újabb történelmi csúcsot ért el: unciánként 3220 dollárt kérnek érte, ami jól mutatja a befektetői bizalom áthelyeződését a menedékeszközök irányába.
Indexkép: