Az Európai Bizottság május 28-án 125,8 millió tonnáról 121,5 millió tonnára csökkentette az EU-27-ek 2020/21-es búzatermésre vonatkozó előrejelzését. A tavaszi két hónapos szokatlanul száraz és meleg időjárás jelentős problémát okozott a búzatermesztők számára. Ugyan a közelmúltban hullott csapadék javulást hozott a növények számára, azonban több csapadékra lenne szükség annak érdekében, hogy a betakarítás során ne legyen még több veszteség – írja a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara.

Az előrejelzés pontosságát az elkövetkező hetek időjárása is befolyásolja – fotó: Pexels

A Bizottság az EU-27-ek várható búzaexportját is csökkentette. A 2020/21-es szezonra vonatkozóan 28 millió tonnával szemben 26,5 millió tonnára csökkentette a becsült exportmennyiség.

Az EU legmeghatározóbb búzatermelőjének számító Franciaországban csökkenhet a legnagyobb mértékben, 22,6 %-kal a termelés mennyisége, ami várhatóan 32,3 millió tonna lesz, az előző évi 39,6 millió tonnával szemben. Az előrejelzés szerint az országban a közelmúltban heves esőzések csillapították a szárazságot, de a FranceAgriMer mezőgazdasági ügynökség továbbra is úgy véli, a növények gyenge állapotban vannak.

Románia búzatermelése várhatóan 9,2 millió tonnára esik vissza a tavalyi 10 millió tonnához képest. Lengyelországban a tavalyi évhez viszonyítva nagyjából hasonlóan, 11,1 millió tonna körül alakul a búza termésmennyisége.

Németországban 3,6%-kal, 22,9 millió tonnáról 22,1 millió tonnára csökken. Az előrejelzés pontosságát azonban az elkövetkező hetek időjárása is befolyásolja. Az Egyeült Királyság szintén alacsony búzatermésere számíthatnak, mivel nem tudtak a megszokott területnagyságon termelni a tavaly őszi heves esőzések miatt.