Alig pár napot kell várni és érkezik az ország lehűlés. A HungaroMet agrármeteorológiai előrejelzése szerint hazánk több pontján várhatóak záporok, de addigra ismét 30 fok feletti értékeket mérhetünk, a hőséget csak a fátyolfelhők tehetik elviselhetőbbé. A veszélyekre, a csapadékszegény talaj mellett a légköri aszályra és az UV stresszre figyelmeztet mindenkit Dr. Hidas András, a mezőgazdasági tudományok doktora.

Hiába az eső

Az utóbbi napokban sok helyen alakultak ki kisebb záporok, ennek ellenére hazánk nagy részén még mindig csapadékszegély a talaj. A kertészek rendesen küzdenek az aszállyal, természetes, hogy a mostani helyzetben locsolással igyekszenek pótolni a nedvességtartalmat. Kevesen tudják, de ez komoly hatással van a talajok összetételére.

"A gyakori locsolás egyik következménye lehet a talajszerkezet leromlása. A túl nagy intenzitással és magas vízadagokkal végzett öntözés, különösen fedetlen talajokon, azok szerkezetének rombolásával jár. A talaj eliszapolódik, száradás után pedig cserepesedik. Ezzel gyakran jár együtt még a homokos talajokon is a felszín víztaszító jellege, ami részben ebből a szerkezet károsodásból fakad, de az öntözővíz magas sótartalma is elősegítheti. A következő eső vagy öntözés esetén a víz elfolyik, nem jut a talaj mélyebb rétegeibe"

- figyelmeztet Dr. Hidas András, a mezőgazdasági tudományok kandidátusa, egyetemi docens.

Kisebb adagokban locsoljunk

A talajvédelem érdekében amíg le nem hűl a levegő, rendszeresen, de inkább kisebb adagokban öntözzünk. Kerüljük a napközbeni locsolást, hiszen a víz a meleg hatására könnyen elpárolog, így nem jut el a talaj mélyebb rétegeibe. A legjobb, ha hajnalban vagy este locsoljuk a kertet, a növényeket.


A szakember hozzátette, hogy a mostani hőségben nagy veszélyt jelent a légköri aszály, ami még a gondozott növényeket fenyegeti.

"Nagy melegben, csapadékszegény időszakhoz társulhat egy további csapás, az alacsony levegő páratartalom! Ez olykor még az öntözött területeken is sanyargatja a növényeket, mivel nem képesek annyi vizet felvenni, amennyit a hőség és a száraz levegő miatt párologtatva elveszítenek. Ilyenkor a megfelelő fejlettségű gyökérzet akkor is életmentő lehet, ha vízben áll a növény."

Az UV stressz káros hatásai

A Greenman Kft. szakértője régóta kutatja a témát. Elmondta, hogy ezekhez a körülményekhez még hozzájön az UV stressz káros hatásai, ami ellen szintén csak a talajban tudunk védekezni.

Csak a talaj karbantartásával óvhatjuk meg a növényeinket - fotó: pexels.com

"A nagy hőséggel és szárazsággal gyakran jelentkezik a felhőtlen ég, alacsony páratartalommal, ami az UV sugárzást akadálytalanul átengedi. Számos növénynél szükség van az árnyékolásra, különben a levelek, gyümölcsök perzselődhetnek. Emellett az UV stressz ellen némi támogatást nyújthatnak a probiotikumok: A talajélet mikrobiológiai egyensúlyának helyreállítása és fenntartása az aszálytűrés, a talajok vízháztartási jellemzőinek támogatásában kritikus jelentőséggel bír majd a következő évtizedekben!"

- zárta gondolatait a szakértő.