Bár Csehországban még nem azonosították a száj- és körömfájást, a szlovákiai járvány miatt a hatóságok szigorították az állategészségügyi intézkedéseket.
Csehországban egyelőre nem észleltek száj- és körömfájásos esetet, ugyanakkor a szlovákiai járványkitörés közelsége miatt a cseh hatóságok szigorúbb megelőző intézkedéseket vezettek be – közölte Marek Vyborny cseh agrárminiszter a hétfőn Prágában tartott sajtótájékoztatón, miután egyeztetett szlovák kollégájával.
A tárcavezető tájékoztatása szerint hétfő éjféltől tilos bizonyos állati eredetű termékek behozatala Szlovákiából, Magyarországról, valamint Alsó-Ausztriából és Burgenlandból. Emellett a cseh-osztrák határ Gmünd-Halámky átkelőjén is megkezdődött a 3,5 tonnát meghaladó tehergépjárművek ellenőrzése.
Keddtől a dél-morvaországi tejtermelő farmokon is megindulnak a célzott ellenőrzések, mivel a betegség a tejben mutatható ki a legkorábban. Az intézkedések minden olyan gazdaságra kiterjednek, ahol száz feletti szarvasmarha-állomány található, míg a Breclav és Hodonín járásokban már a kisebb gazdaságokat is vizsgálják.
„A célunk az, hogy mihamarabb kimutassuk az esetleges fertőzésgyanús eseteket. A tejben általában három-öt nappal korábban kimutatható a betegség" – hangsúlyozta a miniszter a döntés hátteréről.
A hatóságok a következő napokban a régió szabadon élő állatállományát is ellenőrizni fogják, hogy kizárják a fertőzés terjedésének lehetőségét.
A miniszter kiemelte, hogy a dél-morvaországi gazdáknak, különösen a húsvéti ünnepek közeledtével, kerülniük kell a fiatal kecske- és bárányhús behozatalát Szlovákiából, ami eddig megszokott gyakorlat volt a térségben.
„Ez a mai helyzetben súlyos kockázat, hazardírozás lenne" – figyelmeztetett Marek Vyborny.
A megelőző intézkedésekbe a cseh hadsereg állategészségügyi szakemberei is bekapcsolódnak. A határátkelőknél már korábban elrendelt fertőtlenítés és ellenőrzés most még szigorúbb formában folytatódik, valamint más átkelőkön is kiterjesztik a vizsgálatokat.
Indexkép: Pixabay