Aggodalmak a KAP-reform jóváhagyása előtt

A KAP azaz az Európai Unió közös agrárpolitikája már majdnem 60 éve létezik, és számos komoly eredménye van. Ennek köszönhetően vált az EU a világ egyik legnagyobb élelmiszer előállítójává és jelentős  élelmiszerexportőrré. Az EP képviselői és a Tanács november 23-án hagyták jóvá a közös agrárpolitika reformját, és így 2021. december 6-án meg is jelent a KAP reformcsomagot képező KAP Stratégiai Tervről szóló, Horizontális, valamint az Egységes Közös Piacszervezés módosításáról szóló uniós rendelet az Európai Unió hivatalos lapjában.

A reformtervekről még az új reformok elfogadása előtt számolt be Papp Gergely, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) szakmai főigazgató-helyettese, aki a Mezőgazdaság 4.0 hozzájárulása a European Green Deal agrár céljainak teljesüléséhez címmel megrendezett konferencián tartott előadást a helyzetről. (Korábbi cikkünk a témában itt olvasható.)

Azzal kezdte, hogy szerinte elsősorban a mezőgazdasági termelők vonatkozásában kellene gondolkodni a KAP-ról, de véleménye szerint az ágazat résztvevői ezzel a meglátással egyedül maradtak,

"mivel a mai KAP-reform gyakorlatilag nem a mezőgazdasági termelők érdekeit és pénztárcáját tartja szem előtt."

A novemberben elfogadott KAP reformcsomag mentén mindenesetre megvizsgálják majd, hogy a nemzeti KAP Stratégiai Tervek összhangban vannak-e a kötelezettségvállalásokkal, a mezőgazdasági termelőknek pedig éghajlat- és környezetbarát módszereket kell majd alkalmazniuk, ha uniós támogatást szeretnének. Arról a tagállamoknak kell majd gondoskodni, hogy a vidékfejlesztési költségvetés minimum 35 százalékát, a közvetlen kifizetések meghatározott részével egyetemben környezetvédelmi és éghajlatpolitikai intézkedésekre fordítsák.

Az új KAP jogszabályok legkorábban 2023-január elsején lépnek majd életbe. A tagállamok valamivel nagyobb önállóságot kapnak majd, de szigorú bizottsági kontrollal, az új ciklusra vonatkozó Stratégiai Terveket (ST) pedig minden országnak az Európai Bizottsághoz (EB) kell benyújtani.

Papp Gergely, NAK

Papp Gergely előadást tart a Mezőgazdaság 4.0 hozzájárulása a European Green Deal agrár céljainak teljesüléséhez konferencián. Kép: Mezőgazdaság 4.0 hozzájárulása a European Green Deal agrár céljainak teljesüléséhez konferencia

A KAP köré saját ökoszisztéma épült ki

A KAP irányvonala és döntései éves szinten 60 milliárd euró sorsáról is dönthetnek, ami elég komoly tőkeáramlás ahhoz, hogy kitermelje a saját ökoszisztémáját, a bankok például már beépítették azt a saját működésükbe.

Mindez ellene hat a gyors, drasztikus változtatásoknak, vagyis az ágazat átalakulását fékező erőt fejt ki, növelve a folyamat tehetetlenségét.

Mindazonáltal a klímaváltozás és az emberiség számára élhető bolygó fenntartása hosszú távon már elkerülhetetlenné teszi majd a váltók átállítását a fenntarthatóság irányába, ami a mezőgazdasági szektor résztvevőit már ma komoly kihívások elé állítja. 10-20 éve mindenesetre a KAP akkori megváltoztatásakor konkrétabbak voltak a kérdések és a válaszok, jobban látható volt, hogy hová vezetnek a reformok, és figyelembe vették a mezőgazdasági termelők igényeit is.

mezőgazdaság

Az biztos, hogy a mezőgazdasági termelők fenyegetettségnek élik meg a helyzetet, és úgy látom, hogy könnyedén előállhat problémás helyzet" - mondta el Papp Gergely. Kép: Unsplash

Felpuhult folyamatok

"A ma tapasztalható egyeztetési folyamat sajnos felpuhult. Kérdés, hogy mi kerül bele a stratégiai tervbe, a bizottság és a tagállamok miben lesznek képesek megállapodni. Az biztos, hogy a mezőgazdasági termelők fenyegetettségnek élik meg a helyzetet, és úgy látom, hogy könnyedén előállhat problémás helyzet" – mondta el Papp.

Úgy látja, hogy fenntarthatósági problémák mindig voltak, ezek még csak nem is az ipari forradalommal kezdődtek, hanem magával az emberi civilizációval, sőt, a kérdés olyan komollyá is válhat, hogy komplett civilizációk tűntek már el a történelem süllyesztőjében a nem fenntartható élelmiszertermelés miatt.

A mezőgazdasági termelők szerinte mindig is a fenntarthatóságra törekedtek, az alkalmazkodás számukra egyáltalán nem új jelenség, ez a kényszer mindig is jelen volt.

fenntartható mezőgazdaság

Az elfogadott reformoknak köszönhetően a szántóföldi termelés, az állattartás, gyakorlatilag minden terület volumene csökkenni fog az évtized végére. Kép: Unsplash

Kibocsátáskorlátozás – csökkenő termelési volumen

Mára azonban előállt az a helyzet, hogy soha eddig nem látott mennyiségű és minőségű adatok állnak rendelkezésre, és a termelő sokkal többet tudhat arról, hogy mit is csinál. A KAP tekintetében ahelyett azonban, hogy ezt a tudást beépítenénk a mezőgazdasági termelésbe, ezzel is segítve a fenntarthatóságot, úgy tűnik, hogy minden csak a kibocsátás-korlátozásról szól, és azt akarják, hogy az EU-ban előállított élelmiszer mennyisége csökkenjen.

Kontraproduktív mezőgazdasági termeléscsökkentés

Papp Gergely ezt alátámasztandó több olyan EU-s egyetemeken végzett kutatásra is hivatkozott, melyek bizonyították, hogy a tervezett reformoknak köszönhetően a szántóföldi termelés, az állattartás, gyakorlatilag minden terület volumene csökkenni fog az évtized végére. A termeléscsökkentéssel elérhető fenntarthatóságot pedig több okból kifolyólag sem tartotta hatékonynak. Egyfelől a történelemre hivatkozva megállapította, hogy

"az elérhető árú és mennyiségű élelmiszer a béke ára, mivel az éhes ember agresszív, szemben a jóllakott emberrel, aki viszont nem az."

Európában most 70 éve nagyjából béke van – ami nagyrészt a közös agrárpolitikának köszönhető –, hiszen elérhető áron hozzáférhető a jó minőségű és biztonságos élelmiszer. De ha ez megváltozik, lehet, hogy más is megváltozik – érvelt Papp.

mezőgazdasági gép

Európában most 70 éve nagyjából béke van hiszen elérhető áron hozzáférhető a jó minőségű és biztonságos élelmiszer. De ha ez megváltozik, lehet hogy más is megváltozik - érvelt Papp. Kép: Unsplash

Álszent álláspont

Az Európai Bizottság álláspontja ebben a tekintetben Papp Gergely szerint álszent, hiszen a termelés visszafogásától önmagában még nem fogyasztunk majd kevesebbet. Ezzel kapcsolatban szintén olyan kutatásokra hivatkozott, melyek nem azt mutatták, hogy mi emberek rövidtávon hajlandóak lennénk az élelmiszer-fogyasztásunkat csökkenteni, ehhez szerinte egyszerűen hiányzik a tudatosság megfelelő szintje.

"A kutatások azt is kimutatták, hogy a növekvő jövedelem egyenes arányban húzza magával felfelé az elfogyasztott állati fehérje mennyiségét a tápanyagbevitel volumene mellett."

Az Európai Unió állampolgárainak tehát nem valószínű, hogy csökkenne a jövőbeni fogyasztása, vagyis, ha a tervek szerint kevesebbet termelünk, szükségképpen nőni fog az import mennyisége.

Európai Unió közös agrárpolitikájának kérdései

A Covid-19 pandémia, újabban pedig az energiahordozók árának elszállása megmutatta, hogy az az élelmezésbiztonság is veszélybe kerülhet, amivel ma még nincs probléma. Kép: Unsplash

Fenntartható helyi termelés helyett nem fenntartható módon termelt importáru

Mindettől azért nem leszünk fenntarthatóbbak, mert a fenntarthatósági-, a környezeti-, és az állatjóléti szempontokból már rendkívül jól végezzük a dolgunkat, tehát ha kihelyezzük a termelést az EU-n kívülre – például Ukrajnába vagy Dél-Amerikába – akkor valójában rontjuk a fenntarthatóságot – tárta fel a sokak számára talán meglepetésként ható valóságot Papp Gergely.

Válságot nem nagyon kell manapság keresni, az kopogtat magától is az ajtónkon. A Covid-19 pandémia, újabban pedig az energiahordozók árának elszállása megmutatta, hogy az az élelmezésbiztonság is veszélybe kerülhet, amivel ma még nincs probléma. A mezőgazdasági termelők érdekérvényesítő képessége ugyanis csökken.

EU zöld megállapodás

Nyugaton Papp Gergely szerint mára a mezőgazdasági termelőket kiáltották ki főgonosznak, de szerencsére nálunk ez még nem jellemző. Kép: Mezőgazdaság 4.0 hozzájárulása a European Green Deal agrár céljainak teljesüléséhez konferencia

EGT: kontraszelektív szigor

Az EGT-re vagyis az Európai Zöld Megállapodásra rátérve konkrét problémának nevezte az ökogazdálkodást folytató területek arányának kötelező 25 százalékos előírását. A cél jó – mondta – de más ezt egy olyan országban megvalósítani, ami az óceán mellett fekszik, és más a kontinentális  Kárpát-medencében. Írországban a mezőgazdasági területek 50-70 százaléka rét, legelő vagy gyep.

"Egy ilyen helyen elegendő hétfő reggel kitenni a kerítés mellé az ökogazdálkodás táblát és a dolog szinte el van intézve – szemléltette a geográfia meghatározó szerepét Papp."

Idehaza a termelésbe vett területek közel 80 százaléka szántóföldi terület, és sokkal kevesebb a rét vagy legelő. Problémásnak nevezte a területpihentetést érintő előírásokat is, ahol éppen csak, hogy megúsztuk a kötelező 10 százalékos pihentetést, ami Papp Gergely elmondásában kifejezetten problémás forgatókönyv lett volna.

Európai Unió támogatások

Papp Gergely az EGT-re vagyis az Európai Zöld Megállapodásra rátérve konkrét problémának nevezte az ökogazdálkodást folytató területek arányának kötelező 25 százalékos előírását. Kép: Unsplash

Twitterezés helyett idő és rugalmas lokalitás a reformokhoz

Mindent összevetve úgy summázta a kívánatos helyzetet, hogy a

"cél ne az legyen hogy több követőnk legyen a Twitteren, és elnyerjük a nyugat-európai fogyasztók minél nagyobb szimpátiáját."

Nyugaton Papp szerint mára a mezőgazdasági termelőket kiáltották ki főgonosznak, de szerencsére nálunk ez még nem jellemző. A változtatásra, reformokra megszabott időkereteket mindazonáltal kevésnek ítélte, és olyan lebonyolítás mellett érvelt, ami a gazdálkodókat sem teszi tönkre.