Már csak Hollandia stratégiai tervét nem hagyta jóvá a Bizottság. Hogy pontosan milyen problémákon akadt fent a folyamat, nem tudjuk, de az hozzá tartozhat az igazsághoz, hogy a holland mezőgazdaság 50-szer több energiát használ fel, mint például Bulgária és négyszer több szén-dioxidot bocsát ki hektáronként, mint az uniós átlag.
A növényvédő szerek használata is messze maghaladja az EU-s átlagot. Korábban Gábriel Géza, az Agrárminisztérium főosztályvezető-helyettese részletezte a BASF konferencián tartott előadásában, hogy a 2020-as statisztikai adatok szerint az EU-ban az egy hektárra vetített növényvédőszer-felhasználás a szerforgalom alapján 2,13 kg/hektár, Magyarországon pedig 1,74 kg/hektár volt. Összehasonlításképpen: pl. Hollandiában 5kg/ha feletti, Belgiumban közel 4 kg/ha, Németországban pedig közel 3 kg/ha ez a szám.
Viszont Hollandia mezőgazdasága hihetetlen eredményeket produkál
Az Egyesült Államok után Hollandia a világ második legnagyobb mezőgazdasági exportőre, területe viszont harmada Magyarországénak. A holland mezőgazdasági szereplők célja az, ami látszik is az eredményeken, hogy kétszer annyi élelmiszert előállítsanak elő drasztikusan kisebb befektetéssel.
Hogy a jövőben ezt a célt hogyan tudják összeilleszteni a fenntarthatósággal, az egyelőre kérdés, az viszont látszik, hogy a holland termelők jó része nehezen barátkozik meg azzal, hogy jelentős szigorításokat helyeztek kilátásba, ugyanis több tüntetés is volt az utóbbi hónapokban.
A holland helyzetről ezekben a cikkekben írtunk:
Hollandiában 2030-ra 33 százalékkal csökkentik a tejtermelő gazdaságok számát
2023-tól Hollandiában kötelezőek lesznek az üvegházak energiatakarékossági beruházásai
Égő szénabálák, utcára borított hígtrágya – durvul a helyzet Hollandiában
A magyar KAP Stratégiai Tervet elfogadta a Bizottság
Bár sok vitás kérdést kellett tisztázni, november elején pont került az ügy végére, és az Európai Bizottság jóváhagyta a hazai agrártámogatások rendszerét 2023-tól meghatározó KAP Stratégiai Tervet.
A vitákról és az új szabályokról megkérdeztük dr. Feldman Zsolt, mezőgazdaságért és vidélfejlesztésért felelős államtitkárt, illetve dr. Juhász Anikó, agrárgazdaságért felelős államtitkárt is, ebben a folyamatosan frissülő összefoglalóban pedig elérhetőek a legfontosabb információk az új támogatási rendszerrel kapcsolatban.
Indexkép: Pixabay