A FAO gabonaár-indexe augusztusban átlagosan 98,7 pontot tett ki, ami 1,8 ponttal (1,9 százalékkal) magasabb, mint júliusban, és 6,5 ponttal (7,0 százalékkal) meghaladja az előző havi értéket.
Az árpa árai is erősödtek, 3,2 százalékkal nőttek, ami az Argentínából Kínába irányuló export gyorsabb ütemét tükrözi. Az USA-ban a termesztési kilátásokkal kapcsolatos aggodalmak az iowai közelmúltbeli terméskárosodást követően augusztusban további 2,2 százalékkal növelték a kukorica árát.
Két hónapon át tartó, egymást követő csökkenés után a rizs nemzetközi ára is emelkedett, amelyet szezonálisan szűk rendelkezésre állás és növekvő afrikai kereslet támaszt alá.
A búzapiacokon az exportárak emelkedtek, de csak csekélyen, mivel az alacsonyabb termelési kilátások Európában és a megnövekedett vásárlási érdeklődés a hónap vége felé megindították az árak emelkedését.
A búzapiacokon az exportárak emelkedtek, de csak csekélyen – fotó: Shutterstock
A FAO növényiolajár-indexe augusztusban átlagosan 98,7 pont volt, 5,5 pontot (5,9 százalékot) nőtt, és elérte a legmagasabb szintet 2020 januárja óta. A harmadik egymást követő havi emelkedés elsősorban a szilárdabb pálmaolajértékeket tükrözik, és kisebb mértékben a szója, a napraforgómag és a repceolaj magasabb árait. A megemelkedett nemzetközi pálmaolajárak elsősorban a vezető termelő országok termelésének várható lassulását tükrözik, ami a szilárd globális importkereslettel együtt várhatóan csökkenti a készletszintet. Eközben a szójaolaj értékei tovább nőttek az amerikai biodízelipar várható felvételénél. A napraforgómag-olaj árát az erőteljes importkereslet erősítette meg, különösen Kínából, miközben a folyamatos kiszolgálási nehézségek biztosították a repceolajárak további növekedését.
A tejipari index augusztusban átlagosan 102,0 pontot tett ki, ami szinte változatlan volt a júliusi értékhez képest, és 1,7 ponttal (1,7 százalékkal) magasabb az előző év azonos hónapjához képest. A sajt és a teljes tejpor (WMP) árai csökkentek az azonnali utánpótlás iránti kereslet csökkenése és az óceániai termelési szezonban tapasztalt bőséges exportlehetőségek miatt. Ezzel szemben a vaj ára növekedett az európai exportlehetőségek szigorodása következtében és a belső kereslet növekedése miatt. Mindeközben az augusztusi forróság csökkentette a tejtermelést, amely már a szezonalitásból fakadóan visszaesett. Eközben nőttek a sovány tejpor (SMP) árai, amit a középtávú szállítások folyamatos globális importigénye és az Európában csökkent tejtermelés eredményezett.
A húsárindex augusztusban átlagosan 93,2 pontot tett ki, ami szinte változatlan a júliusi értékhez képest, és 9,1 ponttal (8,9 százalékkal) alacsonyabb az előző év hasonló havi értékénél. Augusztusban csökkentek a szarvasmarha- és baromfihúsra vonatkozó árak, amit az importvásárlás gyengébb üteme okozott, annak ellenére, hogy csökkent az állatok levágása és a feldolgozása a legfontosabb termelő régiókban. Eközben a juhhús árai csökkentek a gyenge importkereslet következtében, az óceániai friss báránykészletek megjelenésének köszönhetően. Ezzel szemben a sertéshús ára négy hónapon át tartó, egymást követő csökkenés után emelkedett, mivel Kína importja megugrott.
A cukorárindex augusztusban átlagosan 81,1 pontot ért el, ami 5,1 ponttal (6,7 százalékkal) magasabb, mint júliusban, és 4,9 ponttal (6,4 százalékkal) magasabb, mint 2019 augusztusában. Az előző havi növekedés a termelés csökkenésének jövőképét tükrözte, mivel a kedvezőtlen időjárási viszonyok voltak az EU-ban, valamint Thaiföldön, amely a világ második legnagyobb cukorexportőre. Kína erőteljes cukorimport-kereslete, amelyet az ottani fogyasztás tartós növekedése hajtott végre, további emelő erőt nyújtott az árakhoz. Az indiai lökhárító cukortermelésre vonatkozó várakozások azonban magukban foglalták az áremelkedés mértékét.