Április 1-jén hivatalosan is kezdetét veszi a tavi viharjelzési szezon hazánkban, amely egészen október 31-ig tart. Ez idő alatt a legnagyobb hazai tavak – a Balaton, a Velencei-tó, a Tisza-tó és a Fertő-tó – partjain ismét működésbe lépnek a villogó fényjelzések, amelyek az aktuális időjárási veszélyekre figyelmeztetnek - írja az Időkép.

A Balatonnál már 91 éve működik a viharjelző szolgálat, amely 1934. július 8-án indult el, ezzel hazánk legrégebbi ilyen típusú rendszerének számít. A magyar „tenger" példáját követve a Velencei-, a Tisza- és a Fertő-tónál is hasonló rendszereket alakítottak ki. Utóbbi esetében a jelzések működtetéséért az osztrák meteorológiai szolgálat felel, tekintettel a határon átnyúló elhelyezkedésre.

A viharjelzést a Katasztrófavédelem által üzemeltetett sárga fényű lámpák biztosítják, amelyek a part mentén jól látható módon helyezkednek el. Az elsőfokú viharjelzésre percenként 45-ször felvillanó sárga fény figyelmeztet. Ez arra utal, hogy 40 és 60 km/h közötti széllökések várhatók, ezért ilyenkor csak a parttól számított 500 méteres sávon belül szabad vízbe menni.


Másodfokú jelzés esetén a villanások száma eléri a percenként 90-et. Ez azt jelzi, hogy a szélsebesség meghaladhatja a 60 km/h-t, így ilyen körülmények között tilos a vízben tartózkodni, mivel komoly veszélyt jelenthet a fürdőzőkre és a vízi sportot űzőkre.

A viharjelzési rendszer működtetése minden évben kiemelt szerepet kap, mivel nagyban hozzájárul a tópartokon nyaralók és a vízen tartózkodók biztonságához. Érdemes tehát mindig figyelemmel kísérni a jelzéseket, és betartani az előírásokat.

Indexkép: Csodálatos Balaton Facebook-oldala