Az idei év nagy kérdése, hogy az idei év is recessziós lesz, esetleg sikerül-e ismét növekedést mutatni. A GDP-változás nagyon közel van a nullához és mivel a mezőgazdaság szélsőséges teljesítményingadozást mutat, előfordulhat, hogy a mérleget újra az agrárszektor teljesítménye tolja a pozitív irányba.
A magyar gazdaság jó ideje nincsen jó helyzetben, hiszen ez már a harmadik negyedév, amikor nem tudunk emelkedést felmutatni. Az infláció teljes mértékben felzabálja a vásárlóerőt, a magas kamatok miatt pedig kevesen hajlandóak hitelt felvenni. A költségvetés kiköltekezte magát, ezt követően kiigazításra szorulna, azonban a külső kereslet sem túl erős. Az ipar és az építőipar teljesítménye jelentősen csökken, de a szolgáltatók sincsenek jobb helyzetben - írja a Portfólió.
1 százalékos elmaradás
Az idei első negyedévben a magyar gazdaság teljesítménye már több mint 1 százalékkal maradt el a 2022-es adatoktól. Mivel azonban a második negyedévben sem számíthatunk hatalmas előrelépésre, így csoda lenne, ha az éves GDP-index nem süllyedne még alacsonyabb szintre. Éppen emiatt tűnik lehetetlennek az 1,5 százalékos növekedési terv megvalósulása, hiszen ahhoz brutális javulásra lenne szükség, erre azonban szinte semmi esély. Ahhoz ugyanis, hogy az éves GDP bővülni tudjon, a 3. és a 4. negyedévben 3-3 százalékos emelkedést kellene produkálni. Erre azonban sosem volt még példa, nem csoda tehát, hogy az elemzők sem számítanak túl nagy lendületre.
De hova a nagy optimizmus?
Mindezek ellenére a mezőgazdasági szektor teljesítménye ismét figyelmet kapott, hiszen a szektor hosszú ideje 3-4 százalékát teszi ki a teljes gazdaságnak, éppen ezért a növekedéshez nem igazán tud hozzájárulni. Legalábbis abban az esetben, ha minden a megszokottak szerint zajlana. Például ha a gazdaság minden része ugyanolyan mértékben növekedne, akkor egy 3 százalékos GDP-növekedéshez az agrárszektor csupán 0,1 százalékponttal tudna hozzájárulni.
De nem ebben a helyzetben. A mezőgazdaság teljesítménye ingadozó, hiszen nagy hatással vannak rá az időjárási változások. A megszokott teljesítménykülönbség általában 10 százalékos, ez pedig nem jár érdemi hozzájáruláshoz a GDP-növekedési mutatóhoz. Ha azonban visszatekintünk 1996-ig, akkor bizony látszik, hogy nem egyszer fordult elő az, hogy a mezőgazdaság mentette meg az évet.
1996-ban például hatalmas volt a költségvetési hiány, így a gazdaság a mezőgazdaság nélkül recesszióban lett volna, mivel azonban az agrárszektor növekedni tudott, így pozitív irányba húzta a GDP-növekedési adatot. Ugyanez mondható el 2008-ról is, ami a pénzügyi válság első éve volt. Ekkor a mezőgazdaság nélkül közel 1 százalékos mínuszban lett volna a GDP, azonban három gyenge év után az agrárszektor magára talált, így rekordmagas hozzájárulással (+1,9 százalék) mentette meg az évet.
1996 és 2008 után ismét az agrárszektor lehet a hős - fotó: pexels.com
Ez lehet a harmadik ilyen év?
Úgy tűnik, hogy 2023-ban ismét csodát tehetünk. Amennyiben az év második fele a várakozások szerint alakul, akkor a tavalyi tragikus mezőgazdasági évet követően a szektor, idén ismét szép teljesítményjavulást érhet el. A csapadékos tavasz nagyon jót tett a termésátlagokkal. A búza az erős közepes teljesítményével már sokat javított, ráadásul a kukorica esetén még ennél is jobb a helyzet. Az MNB szakértői idénre 0,8 százalékpontos agrár-hozzájárulást számoltak, ami ha valóban így lesz, akkor az enyhe mínuszos GDP-t ismét a mezőgazdaság mentheti meg.