Mint az a Napi.hu beszámolójában olvasható: intenzív tárgyalások folynak az európai minimálbér magyarországi bevezetéséről. A kormány azt szeretné, ha a részletekről már idén megállapodnának és a 2024-es minimálbér összege már az EU kritériumai szerint lenne meghatározva.
Mielőtt azonban bárki felugorna a fotelből és örömujjongásban törne ki, gyorsan le kell hűtenünk a kedélyeket: nem eszik olyan forrón a kását. Ugyanis a minimálbér összegére gyakorlatilag csak javaslatokat fogalmaz meg az uniós szabályozás, mert a bérpolitika szigorúan tagállami hatáskör. Úgy tudni, a teljes hazai minimálbér-rendszert felülvizsgálják a szociális partnerek.
Többféle módon alakítható át a mostani rendszer. Az egyik szerint a garantált bérminimum lenne az új minimálbér. Az idén 232 ezer forintos minimálbér megszűnne, és a középfokú végzetséghez kötött bérminimum lenne az új kötelező legkisebb bér, vagyis az idei összeggel számolva 296 400 forintnál kevesebbet nem kereshetne egyetlen munkavállaló sem. Ez önmagában 27,7 százalékos béremelést jelentene a most minimálbért keresőknek, ehhez adódna hozzá a januári emelés mértéke.
A másik szerint új minimálbért állapítanának meg a korábbi két összeg súlyozott átlaga alapján. Ennek megfelelően az új minimálbér – az idei összegek szerint – 281 ezer forint lenne. A gyakorlatban így a minimálbéresek fizetése 21 százalékkal nőne. A bérminimumosok sem járnának rosszabbul, mivel feltételezhető, hogy a szokásos év eleji emeléssel már az ő fizetésük is növekedne.
Ha pedig a garantált bérminimum lenne az új minimálbér, akkor – az év eleji, inflációkövető emelést is figyelembe véve – jövőre egy munkavállaló sem kaphatna legalább bruttó 310 ezer forintnál kevesebbet. A lépés eredményeként a minimálbér januártól 33,6 százalékkal nőne.
Ebben az esetben – az Eurostat által alkalmazott árfolyamon – 741 euró lenne a magyar minimálbér. Ez már bőven az uniós középmezőnyt jelenti, nyolc országot tudnánk magunk mögött, végre felállhatnánk a szégyenpadról, a mostani minimálbér ugyanis a második legkisebb az EU-ban, csupán Bulgáriát előzzük meg. A magyar minimálbér nagyjából a lengyellel egyezne meg, megelőzve Csehországot. Ha 33,6 százalékkal emelkedne a kötelező legkisebb kereset összege januártól, akkor a szociális juttatások; a gyermekvállaláshoz kapcsolódó juttatások; a fogyatékkal élők; vagy az álláskeresők ellátásának összege is nagyot nőne.
Szintén emelkedne az állami vállalatok vezetőinek fizetése, de az őstermelők jövedelme is. Ennek oka, hogy a minimálbér összege befolyásolja a legtöbb juttatást, de több területen az adókedvezmények értékhatára is a minimálbér alapján számolandó.
Európában a legmagasabb minimálbért, havonta 2387 eurót, vagyis nagyjából 950 ezer forintot Luxemburg adja.