Egyre több idénymunkás számol be kizsákmányolásról, aránytalanul alacsony fizetésről és rossz munkakörülményekről az Egyesült Királyság mezőgazdasági ágazatában, miközben a brit kormány vizsgálatot ígér - értesült a BBC.

Cseresznyeszedésnek indult, jogvédő kampány lett belőle

Az utóbbi években drasztikusan nőtt azoknak a külföldi mezőgazdasági munkavállalóknak a száma, akik méltatlan bánásmódra panaszkodnak az Egyesült Királyság gazdaságaiban. A Worker Support Centre (WSC) jótékonysági szervezet szerint 2024-ben közel 700 idénymunkás tett panaszt kizsákmányolás, zaklatás, alacsony bérezés és rossz életkörülmények miatt – ez jelentős növekedés a 2023-as, 400 körüli esetszámhoz képest.

A bolíviai Julia Quecano Casimiro az Egyesült Királyságba érkezett idénymunkásvízummal, hogy a Haygrove nevű herefordshire-i mezőgazdasági vállalkozásnál cseresznyét szedjen. Később munkaügyi bíróság elé vitte a céget tisztességtelen elbocsátás, diszkrimináció és aránytalanul alacsony bérek miatt, és most az idénymunkások jogainak védelméért kampányol. A brit belügyminisztérium elismerte, hogy Casimiro esete akár a modern rabszolgaság kategóriájába is eshet.


Munkáltatói álláspont: személyes sértettségről van szó

A BBC-nek nyilatkozva a nő elmondta, hogy attól tart, a munkások kizsákmányolásának valódi mértéke rejtve marad: „Sok idénymunkás jogait még ebben a pillanatban is megsértik, és semmilyen segítséghez nem jutnak" – fogalmazott.

A Haygrove vállalat ezzel szemben azt állítja, hogy Casimiro elégedetlensége a repülőjegyek árának és a biztosított támogatás közötti eltérésből, valamint a rossz időjárás miatti kevesebb ledolgozott munkaórából ered. A cég szerint a nő állításai tévesek és félrevezetőek, és az általa tapasztaltak nem jellemzőek a brit farmokon dolgozók körében.


Nincs brit agrárium külföldiek nélkül

A brit mezőgazdasági idénymunkásprogram keretében idén 43 000 vízumot adnak ki a kertészeti ágazatban, valamint 2000-et a baromfifarmokon dolgozók számára. A brit kormány szerint a munkáltatók nagy része tisztességes feltételeket biztosít, és folyamatos ellenőrzésekkel igyekszik visszaszorítani a visszaéléseket.

A National Farmers' Union (NFU) szerint a külföldi idénymunkások „felbecsülhetetlen értékűek" a brit mezőgazdaság számára, és a gazdálkodók nagy többsége felelősségteljesen bánik alkalmazottaival. A szervezet szerint a munkavállalók jelentős része visszatér ugyanarra a farmra szezonról szezonra, ami azt mutatja, hogy a többség elégedett a körülményekkel.

Vizsgálatok indulnak a jobb körülményekért

Ennek ellenére a WSC adatai szerint a panaszok száma növekszik, és egyre több esetben fordul elő, hogy külföldi munkavállalókat hátrányosan megkülönböztetnek, rossz körülmények között helyeznek el vagy tisztességtelenül bocsátanak el. A szervezet azt sürgeti, hogy a brit kormány vizsgálja felül a mezőgazdasági idénymunkások rendszerét, csökkentve a kizsákmányolás lehetőségét.

A belügyminisztérium szerint az elmúlt évben 318 gazdaságot ellenőriztek, és több mint 2100 munkással készítettek interjút. A vizsgálatok célja a visszaélések felderítése és a munkakörülmények javítása.

Indexkép: illusztráció/Pixabay