A gabonakereskedelemben jártas szakértők szerint az orosz-ukrán konfliktus jelenleg az egyik legmeghatározóbb tényező a gabonaárak alakulására nézve, ugyanis fenn áll a veszélye annak, hogy megreked az Ukrajnából az EU-ba irányuló gabonakereskedelem, ami a nettó gabonaexportőr EU számára egyelőre pótolhatatlannak kiesésnek tűnik. Jelen pillanatban az e miatti félelmet "árazza be a piac", tovább nőnek a már egyébként is hihetetlen magasságban lévő terményárak.
Hol tart az orosz-ukrán konfliktus?
- Jens Stoltenberg NATO-főtitkár az Észak-atlanti Tanács (NAC) rendkívüli, külügyminiszteri szintű ülését követően jelentette be január elején, hogy valóságos a konfliktus kirobbanásában veszélye Oroszországgal, az ukrán határ közelében végzett katonai tevékenység veszélyt jelent a biztonságra. Kijelentette: a NATO arra szólítja fel Oroszországot, hogy enyhítse a feszültséget, vonja vissza erőit, és tegyen lépéseket a béke megteremtése érdekében. A katonai szövetség töretlenül támogatja Ukrajna önállóságát és területi egységét (MTI, 2022. január 7.)
- Január 12-én egyeztetések kezdődtek a NATO és Oroszország között. Jens Stoltenberg NATO főtitkár a találkozó után arról beszélt, hogy reális esély látszik egy európai háborúra.
- A január 26-án, az MTI-n megjelent híradás szerint Oroszország megszakította diplomáciai kapcsolatait a NATO-val, ami megnehezíti a párbeszédet, ezért vissza kell állítani a moszkvai és brüsszeli képviseleteket, a katonai kommunikációs csatornák teljes körű kihasználása, az átláthatóság és a kockázatok csökkentése érdekében.
- A konfliktus tovább fokozódik, a Fehér Ház legfrissebb közleménye szerint az Egyesült Államok elkötelezett Ukrajna szuverenitása és területi integritása mellett. Az USA kész szövetségeseivel és partnereivel együtt határozottan reagálni, ha Oroszország tovább támadja Ukrajnát - erősítette meg Joe Biden amerikai elnök a Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel folytatott csütörtök (01.27.) délutáni telefonbeszélgetése alkalmával.
A helyzet tehát több, mint bizonytalan, aminek kimenetele akár tragédia is lehet.
De hogyan hat mindez a kenyér árára?
Nem részletezve a cikk keretében egy háborús konfliktus politikai, társadalmi, gazdasági értelemben vett legkomolyabb következményeit, csak az élelmiszerek árával kapcsolatos hatásokra koncentrálva, kijelenthető: a búza ára már egy ideje az egekben van, és valószínű, hogy nem is fog onnan elmozdulni.
Valószínűleg nem lehet megúszni, hogy emelkedjen a liszt ára – Fotó: Envato
Igaz, hogy hazánk inkább búzaexportőr, de mivel az orosz-ukrán konfliktus a világpiaci árak mozgásába szól bele, így Magyarország sem tudja kivonni ennek hatása alól magát, hosszabb-rövidebb távon a hazai gabonaárak is a világpiaci árak szerint alakulnak majd. Tehát valószínű, hogy emelkedni fognak.
Amennyiben valóban eldurvul a konfliktus, és emiatt újabb áremelkedési hullám kezdődik a gabonapiacon, az előbb-utóbb a hazai üzletekbe is eljuthat. Ráadásul a pékárura nem vonatkozik az élelmiszerárstop, ezek esetében továbbra is a kereskedők határozzák meg a fogyasztói árakat.
Mennyibe kerül a liszt?
A liszt fogyasztói átlagárának alakulása a KSH adatai szerint: 2020. decemberében 178 forint volt kilója a finomlisztnek, 2021 decemberében pedig 223 forint.
Mennyibe kerül az étkezési búza?
Magyarországon átlagosan 98,9 ezer forint/tonna áfa és szállítási költség nélküli termelői áron kereskedtek az étkezési búzával január második hetében az AKI PÁIR adatai szerint. Ez az árszint 47 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakának árát, olvasható az Agrárközgazdasági Intézet jelentésében.
A kenyér árának emelkedéséről legutóbb az energiaárak emelkedése miatt írtunk.