Az elhúzódó hideg időjárás, az áprilisi fagyok, a néhol sok, máshol kevés csapadék megviselték az állományokat.

Mit tapasztalunk?

A legtöbb esetben a kalászosok olyanok, mint amikor rosszul van kijuttatva a folyékony UAN-oldat és megbarnítja a leveleket. Persze ilyen is előfordul, de a nem folyékony nitrogénnel kezelt táblákon is sokszor van ilyen tünet. A levelek barnulnak és elhalnak, a fiatal levelek viszont egészségesek.

vulcanagro

vulcanagro

Az áprilisi fagy és a szél okozhat ilyen tünetet Tápanyagok közül a réz, a magnézium és a kálium hiánya is gyakran fordul elő

Fotó: VulcanAgro Kft.

Mi okozhatja?

Az erősebb állományokat sokkal jobban megviselte a fagy, az erős szél és bizonyos tápanyagok hiánya. Vagyis, egyszerre jelentkeznek a mechanikai sérülések és azoknak a tápanyagoknak a hiánya, amelyből a talajok gyengén szolgáltatnak, főleg, ha hidegek. Tapasztalunk gyenge foszforhiányt, de súlyosabb a magnézium és réz és néhol a cink, a mangán és a kén hiánya.

Be kell avatkozni!

A környezeti stressz sok esetben még hasznos is lehet, vagyis pozitív hatással lehet a termés mennyiségére. Ugyanakkor az egyszerre fellépő 4–6 tápanyag ilyen súlyos és hosszú ideig fennálló hiánya kihatással lesz a termés mennyiségére és minőségére is. Ezért be kell avatkozni, most már lombon keresztül. Magnéziumot, foszfort, rezet mindig, cinket, mangánt, bórt pedig nagyon sok esetben kell kijuttatni.

vulcanagro vulcanagro
Gyulatanya, repce április 4-én – gyengén fejlődött Gyulatanya, repce április 17.
Kénes-magnéziumos szuszpenzió
és aminosav
Fotó: VulcanAgro Kft.
Mutatunk egy példát!

A képek Gyulatanyán, a NÉBIH Fajtakísérleti Állomáson készültek. A búzákat itt is megverte a szél, és súlyos fagy is érte őket. Ráadásul a folyékony kénes nitrogén (Nitro-MixS300) kijuttatása sem volt tökéletes. Az első képek április 10-én készültek, amikor az állomány kapott aminosavat és vele együtt magnéziumoldatot, foszforral és mikroelemekkel. Egy héttel később szinte rá sem lehetett ismerni az állományokra, és nyoma sincs a korábbi problémának. A célunk ismét a 10 tonna/ha feletti kalászosok és az 5 tonna/ha feletti repcék.

vulcanagro

vulcanagro

Gyulatanya, búza április 10-én.
Hideg, és szélverés után


Gyulatanya, búza április17-én
keserűsó oldat és aminosav
kezelés után

Fotó: VulcanAgro Kft.

Mit csináljunk most?

A gabonákat (de a repcéket is) most olyan tápanyagokkal kell ellátni, amelyek magnéziumot, rezet, bórt, cinket és mangánt tartalmaznak. Adhatunk nekik még foszfort, káliumot is, mivel a nitrogén még bőven rendelkezésre áll. Vagyis, nagy dózisú lombtrágyázást végezzünk akkor is, ha nincs növényvédelmi kezelés. Ennek hiányában mázsák és tonnák maradnak el, és még a beltartalom is várakozáson aluli lesz.

vulcanagro

Forrás: VulcanAgro Kft.

www.vulcanagro.hu

https://www.youtube.com/@vulcanagrokft

https://www.tiktok.com/@agrar.milliok

Tel.: +36-70/905 5000

vulcanagro logó