A kender termesztése évtizedeken keresztül a növény tetrahydrocannabinol (THC) tartalma miatt számos országban tilos volt, mivel ez a vegyület a kábítószerek alapanyagát képezi. A tilalom feloldását követően a kenderpiac gyors fellendülésnek indult, és az utóbbi években folyamatos növekedést mutat.
Az ipari kender világpiacának értéke – a Technavio piacelemző cég előrejelzése szerint – évenként 17,2 százalékkal növekedve 2027-re várhatóan eléri a 6,87 milliárd dollárt – fotó: pixabay.com
Jelenleg már legalább 70 ország termeszt ipari kendert, mintegy 520.000 hektáron, amelyből az EU tagországok 75.000 hektárral részesednek.
A kender hasznosítása ma már messze túllépi a textilipar kereteit, és főleg az építkezésekhez használt panelekre, valamint – telítetlen zsírsavakat tartalmazó olaja révén – többek között az élelmiszerek termelésére is kiterjed – olvashatjuk a cannabusiness.com hírportálon.
A kender virágaiból különleges minőségű kannabidiol (CBD) olaj is kinyerhető, amely THC anyagot nem tartalmaz, viszont gyógyászati készítmények előállítására jól hasznosítható, többfajta betegség (többek között idegrendszeri rendellenességek) kezeléséhez. A kender egyébként viszonylag igénytelen növény, jól beilleszthető a közép-európai vetésforgóba, sőt képes a szennyezett talajok helyreállítására is.
Az ipari kender világpiacának értéke – a Technavio piacelemző cég előrejelzése szerint – évenként 17,2 százalékkal növekedve 2027-re várhatóan eléri a 6,87 milliárd dollárt.
Jelenleg a világ legnagyobb rostkender- és kendermag termesztő országa Kína (több mint 340.000 hektáros vetésterülettel), utána Kanada és az USA, Európában pedig Franciaország következik.