Kína ez év első félévében 91,7 milliárd dollár értékben vásárolt agrártermékeket külföldről, ami 34 százalékkal, vagyis 23,2 milliárd dollárral meghaladta az egy évvel korábbi értéket – írja az agrarheute.com.
Júniusban a húsimport mennyisége éves összehasonlításban 17%-kal csökkent, mivel a sertésállományt az afrikai sertéspestis pusztítása után sikerült újra felfejleszteni, de a nagyobb állomány több takarmányt igényel, amit a kínaiak főleg szintén csak importból tudnak beszerezni, amerikai szója és kukorica formájában.
Kína megnégyszerezte az importját kukoricából – Fotó: pixabay.com
Egész évre vetítve azonban a húsimport is mintegy 7 százalékkal (5,08 tonnával) meghaladta az egy évvel korábbit. Ráadásul Kína importja gabonafélékből és lisztből az elmúlt év hasonló időszakával összevetve 169 százalékkal (33,9 millió) tonnára, kukoricából pedig a négyszeresére növekedett.
A kínaiak által a világpiacon beszerzett tejtermékek mennyisége a vizsgált időszakban mintegy 15 százalékkal (2,17 millió tonnára, értékben pedig 6,1 milliárd dollárra) növekedett, egyes termékeknél ennél is nagyobb mértékű az emelkedés.
A kínai importkiadások több más cikkcsoport (pl. az étkezési olajok és a cukor) ugyancsak meghaladták a 2020. első félévi értéket. Mindez világosan mutatja, hogy az 1,4 milliárd fős lakosság életszínvonalának emelkedésével Kína önellátottsági szintje élelmiszer termékekből folyamatosan csökken, és importja a világpiaci felesleg egyre nagyobb hányadát veszi fel.