Németh Dávid mintegy 10 évvel ezelőtt vette át édesapjától a családi gazdaságot, és az általa kitaposott úton, de az újdonságok kipróbálásával haladt tovább. Idén 13,1 tonna/hektáros kukorica terméseredményig menetelt a gazdálkodó, amihez, mint mondta arra volt szükség, hogy visszatérjen a jól bevált Limagrain kukorica vetőmagokhoz. "Más cégek termékeivel is tettem egy próbát, de nekem a Limagrain kukoricahibridek ára és teljesítménye felel meg leginkább" – mondta a gazdálkodó, aki 2024-ben 30 hektáron vetett LG 31.380 Danubia kukoricahibrid vetőmagot.
LG 31.380 Danubia: rendkívül erőteljes növekedési intenzitás – Fotó: Németh Dávid
150 hektáron gazdálkodik Győr-Moson-Sopron vármegyében, Szany térségében. Kötöttebb, mélyfekvésű, 22-25 AK értékű területei vannak, amelyekre 5 évente istálló trágyát is ki tud juttatni (kb. 60 tonna/hektár), jórészt a saját hízómarha-állomány jóvoltából.
A vetésforgóban őszi búza, takarmánykukorica és néhány éve az őszi káposztarepcét felváltó szója szerepel. Dávid szerint a repcével sokkal több feladat van, mint a szójával, viszont a terméseredményeket nehéz egy bizonyos szintnél magasabbra emelni, emiatt számára nem éri meg a termesztése.
Kukorica termesztéstechnológia
A kukorica előtt őszi búza szerepelt a vetésforgóban. A búza betakarítása után tarlóhántás következett, majd a nyár végén a terület egy részén istállótrágya kijuttatása gruberes bedolgozással. Októberben egy lazítózással folytatódott a talaj előkészítése, tavasszal juttatta ki a komplex műtrágyát (250 kg/hektár), amelyet gruberezés követett, majd április közepén a vetés hektáronkénti 75 ezres tőszámmal.
Vetés után széles spektrumú gyomirtó szert juttatot ki posztemergensen a gazdálkodó, majd a sorközművelés alkalmával újabb nitrogén-utánpótlás következett.
A tenyészidőszak alatt növényvédelmi problémákkal a tavalyi szezonban nem kellett megküzdenie, a kukoricamoly kártételével sem kellett szembesülnie. A csapadékhiány viszont jelentős volt, Dávid elmondása szerint június 15. és augusztus 10. között szinte egyáltalán nem volt eső, nem is számított jó kukoricatermésre, hatalmas meglepetés volt számára a 13,1 tonnás hektáronkénti eredmény. A betakarításra nagyon korán, már szeptember 13-14-én sor került, 15,2%-os víztartalom mellett.
Ábra forrása: Limagrain Hungria Kft.
A korai betakarítással ugyan azt kockáztatta a gazdálkodó, hogy túl magas lesz a víztartalom, ami magas szárítási költséggel járt volna, de az akkori időjárás-előrejelzések miatt, melyek tartós esőzést vetítettek előre, inkább a korai betakarítás mellett döntött. Az eredmény őt igazolta, ugyanis a termény abszolút toxinmentes volt, megdőlés, szártörés egyáltalán nem mutatkozott, a víztartalom pedig kezelhető maradt.
"Sokfelé végzek bérmunkát is, és az a helyzet, hogy egyrészt a korai betakarítás, másrészt pedig a Limagrain minőség miatt nálam gyönyörű volt az állomány sok más táblával összehasonlítva. Voltak olyan táblák, ahol 20-30%-os terméskiesést könyvelhetett el a tábla tulajdonosa pl. cső alatti szártörések és megdőlés miatt. Az LG 31.380 Danubia hibriddel ekkora terméskiesés szinte esélytelen. Idén is ezt a hibridet fogom vetni, lehet, hogy az eddiginél is nagyobb területen" – mondta a gazdálkodó.
|
Agár-környezetgazdálkodás
Dávid részt vesz az agár-környezetgazdálkodási programban, mert a szálas-pillangós növények termesztése a hízómarha tartás miatt megtérülő vállalás számára, de a gyakoribb (5 év alatt további egy alkalom) istállótrágyázást is fontosnak tartja az AKG-tól függetlenül is. Dávid jó példa arra, hogyan lehet kihozni a legtöbbet a termelésből azzal, hogy nem szakít a családi hagyományokkal, miközben igent mond az újdonságokra, modern hibridekre is, és kihasználja a támogatási rendszer azon elemeit, amelyek számára viszonylag könnyen beilleszthetőek a gazdálkodásba.