A hírről a Világgazdaság bővebben is írt és a lap úgy fogalmazott, hogy a vámok felfüggesztése Oroszországra és Fehéroroszországra nem vonatkozik.
Az ammónia és karbamid vámtételének felfüggesztésétől az európai gabonatermelők költségeinek mérséklődését, ezen keresztül a gabonaárak csökkenését várják.
Az Európai Unióban a nitrogénműtrágyák több alapanyagának piaca nagymértékben függ a harmadik országokból érkező behozataltól – ez indokolja az Európai Bizottság javaslatára készült rendeletmódosítást.
A statisztikai adatok szerint az unió 2021-ben 2,9 millió tonna ammóniát és 4,7 millió tonna karbamidot importált a nitrogénműtrágyák gyártásához. Ezen termékek ára már tavaly jelentősen emelkedett, az idén pedig még tovább nőtt. Az uniós importon belül ugyan jelentős hányad érkezik vámmentesen, de az EU nagy mennyiségeket hoz be olyan országokból is, amelyekkel szemben 5,5-től 6,5 százalékig terjed a nitrogénműtrágya-alapanyagok vámtétele.
Műtrágyás zsákok egy telephelyen – fotó: Shutterstock
A Világgazdaság megkérdezte az intézkedésről Sándorfy Andás, a Marton Genetics ügyvezető igazgatóját. A magyar nemesítőház szakembere úgy nyilatkozott, hogy a vámok felfüggesztése jelentősen javíthatja a hazai műtrágyaellátást is.
Sándorfy András szerint jelentős beszállító lehet számunkra Kazahsztán és Üzbegisztán, ahol mindkét műtrágya-alapanyag rendelkezésre áll és egyre több szálon épülnek az agrárkapcsolatok is ezzel a két országgal.
A műtrágyaárak várható csökkenése valószínűleg együtt jár a gabonaárak mérséklődésével is – azonban ilyenkor az is előfordulhat, hogy a gabona ára nagyobbat zuhan, mint amennyit az inputár-mérséklődés indokolna.
"A csökkenő műtrágyaárak hatására egyrészt nőhet a gabonatermelők által tavasszal a talajba juttatott műtrágya mennyisége, ami jó hatással lehet a termésmennyiségre is, másrészt az inputárcsökkenésnek – a gabonapiacon sokszor a fundamentális tényezőkhöz hasonlóan az árat is jelentősen befolyásoló – pszichés hatása is lehet." – fogalmazott Sándorfy András.
Korábbi cikkeink a témában:
Kétségbeejtő helyzetben van az európai műtrágyagyártás – mit lép a magyar gazda válság idején?
Rengeteg műtrágya érkezett Európába – nem találod ki, honnan!