Az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) Tájékoztató jelentés a tavaszi, nyári és őszi mezőgazdasági munkákról című kiadványa a 2021. július 16-ig rendelkezésra álló adatok alapján összegezte a nyári mezőgazdasági munkák aktuális állapotát és a termésátlagokat.

Szántóföldi termésátlagok

Az adatfelvétel végéig a kalászosok teljes termőterületének 39,1 százalékáról 3,1 millió tonna gabonát takarítottak be.

Az őszi búza összes területe 847 ezer hektár, ennek bő negyedéről eddig 1,4 millió tonna őszi búzát arattak le. A betakarítással Közép-Magyarországon jóval előrébb tartottak a jelentés napjáig, mint a Nyugat-Dunántúlon. A termésátlag az elmúlt öt év viszonylatában a legkiemelkedőbb, 5,9 tonna/hektár. A búza termésátlaga legalacsonyabb Vas megyében (4,2 tonna/hektár) a legmagasabb Hajdú-Bihar megyében (7,3 tonna/hektár), de Zalában, Somogyban és Békésben is 6,5 tonna/hektár a termésátlag.

Aratás a szántóföldön

Az őszi búza országos termésátlaga 5,9 tonna/hektár – Fotó: pixabay.com

Az őszi árpa aratása szinte befejeződött a jelentés napjáig – a tavaszi árpa aratása pedig akkor kezdődött. Az őszi árpa termésátlaga országosan 6,5 tonna/hektár, a 2020. évi átlaghoz képest 16 százalékkal emelkedett, pedig az előző évekhez képest az is kiemelkedő. A tavaszi árpa termésátlaga 4,6 tonna/hektár, amely kiemelkedik az elmúlt évek átlagából. Ez a szám bizakodásra ad okot, viszont a tavaszi árpa vetésterületének még csak a 15,4 százalékát aratták le.

Az őszi káposztarepce betakarítását a termőterület felén végezték el a 2021. július 16-ig. A termésátlagok megyénként igen eltérőek. Győr-Moson-Sopron megyében 1,9 tonna/hektár, míg Somogy megyében 4,8 tonna/hektár a termésátlag. Őszi káposztarepce országos termésátlaga 2,9 tonna/hektár.

Gyümölcsök egy áruházban

Jobb évben reménykedtem a gyümölcstermesztők – Fotó: pixabay.com

Gyümölcsök termésátlaga

A gyümölcsfélék közül a dinnye szezonja éppen elkezdődött, az eper (szamóca) pedig befejeződött. Az földieper (szamóca) országos termésátlaga 9 tonna/hektár, azonban Csongrád-Csanádban elérte a 20 tonna/hektárt, Fejér és Veszprém megyében viszont átlagosan csak 1 tonna/hektár termést takaríthattak be a gazdák.

A meggy szedése picivel meghaladta a 60 százalékos készültséget 2021. július 16-ig. Az országos átlag a tavalyihoz képest 16 százalékkal több, 5,5 tonna/hektár. Azonban amíg a békési termesztők 9,8 tonna/hektárt, a hevesiek és a zalaiak pedig 9 tonna/hektárt, addig Pest, Komárom-Esztergom és Tolna megyében a termésátlag éppen vagy alig haladta meg a 2 tonna/hektárt.

A kajszibarack-termés már tavaly is igen gyenge termésátlagot hozott, idén pedig tovább romlott. Becslések szerint a kajszi 80 százaléka odaveszett. Hiába fejeződött be a termőterület 63 százalékán a szüret a jelentés napjáig az országos termésátlag csupán 1 tonna/hektár. Somogyban a legmagasabb a termésátlag 4,2 tonna/hektár, viszont ez is elmarad egy kiemelkedő év átlagához képet. Ráadásul az ország nagyrészén mutatóban is alig volt kajszibarack.

kajszibarack

Már csak az emlékeinkben él, milyen jó termést hozott a 2017-es év – Fotó: pixabay.com

Az elmúlt öt évben háromban az országos kajszitermés-átlag siralmas volt. 2018-ban 1,7 tonna/hektár, 2020-ban 1,1 tonna/hektár, 2021-ben pedig 1 tonna/hektár. Csak 2017-ben volt 7,9 tonna/hektár és 2019-ben 6,7 tonna/hektár a termésátlag.

A cikk az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) Tájékoztató jelentés a tavaszi, nyári és őszi mezőgazdasági munkákról című kiadványa alapján készült, amelynek adatai a 1253-as nyilvántartási számú Országos Statisztikai Adatfelvételi Program (OSAP) keretében végzett adatgyűjtésből származnak.