Fontos információ, hogy várhatóan napokon belül meg fog nyílni az Egységes Kérelem benyújtási lehetősége, mely fontos lépés a mezőgazdasági támogatások igénylésében.

2012 óta lehetőség nyílik állami támogatás igénybevételére, amely akár a biztosítási díj 70%-át is fedezheti, ezáltal az egyik legkönnyebben hozzáférhető pénzügyi segítséget nyújtva a gazdáknak. Fontos megjegyezni, hogy díjtámogatást kizárólag a mezőgazdasági és vidékfejlesztési támogatási szervnél regisztrált mezőgazdasági termelők vehetnek igénybe. Tehát azok, akik MVH azonosítóval rendelkeznek.

Azért, hogy a biztosítási díj ne jelentsen egy összegben nagy terhet, a biztosítók részletfizetési lehetőséget biztosítanak – fotó: Agrisk.hu

Nemsokára beadhatók az Egységes Kérelmek

Várhatóan napokon belül fog megnyílni az Egységes Kérelem - online platformon keresztül történő benyújtási lehetősége -, melynek segítségével számos támogatási forma érhető el, beleértve a növénybiztosítások állami díjtámogatását is, amely akár a biztosítási díj 70% -át is fedezheti.

Mit kell tenni az állami díjtámogatott növénybiztosításhoz?

Ügyeljünk arra, hogy az Egységes Kérelem kitöltésekor a „Kárenyhítés/Biztosítási díjtámogatás” fülön az állami támogatásra az "igen" lehetőséget jelöljük meg, így automatikusan megkapjuk a díjtámogatást, mindenféle pályázat, vagy elbírálás nélkül. Az itt beadott igénylés egyúttal kifizetési igénylésnek is minősül.

Még ha nem is tervezünk egyelőre növénybiztosítást kötni, akkor is érdemes bejelölni a díjtámogatás igénylését, mivel ez nem kötelezi a gazdálkodót a biztosítás megkötésére.

Mekkora támogatást ad az állam a biztosítás díjához?

A díj 40-70%-át, az alábbi részletszabályok szerint:

Három fajta biztosítás köthető, A, B és C típusú.

Ebből az “A” típusú az, amely teljeskörű, tehát az összes biztosítható kockázatot tartalmazza (aszályt csak ebben a csomagban lehet kötni) és erre adható az akár 70%-os díjtámogatás.

A “B” és a “C” típusú (az adott növénytől függ, hogy B vagy C) növénybiztosítás legalább a jég kockázatot tartalmazza és tartalmazhatja még e mellé a tűz és vihar kockázatokat is. Erre az éves biztosítási díj minimum 40%-át fizetik.

Azt, hogy mekkora lesz a díjtámogatás összege, pontosan nem tudhatjuk előre. Azt minden évben utólag határozzák meg, amikor már tudják, hogy a gazdák milyen biztosításokat kötöttek.

A gyakorlat és a szabály az, hogy törekednek mindig a 70%-os díjtámogatásra, de a rendelkezésre álló pénzügyi keret ennek határt szab. Ebben az esetben pedig először a “B” és “C” típusú biztosításoktól vesznek el támogatást, de az a gyakorlat, hogy a 40% támogatási mértéket minden évben garantálják.

2024-ben pl. az “A” típusú biztosításokra 70%-ot adtak, a “B”-re és a “C”-ra 40%-ot. De olyan év is volt, amikor mindenki megkapta a 70%-ot.

Mikor fizetik az állami díjtámogatást?

A gazdálkodónak a teljes éves biztosítási díjat meg kell fizetnie, mert a biztosító lejelenti a díjrendezettséget a MÁK felé, a Magyar Államkincstár pedig várhatóan 2025 decemberében, vagy 2026 elején utalja a támogatási összegeket automatikusan.

Azért, hogy a biztosítási díj ne jelentsen egy összegben nagy terhet, a biztosítók részletfizetési lehetőséget biztosítanak. Biztosítótól függően három, vagy akár négy részletben is lehetőségünk van teljesíteni a díjfizetést, akár növekvő összegben.

Az állami támogatás szempontjából az a legfontosabb szabály, hogy 2025 október 31-ig ki kell fizetnünk a biztosítás teljes díját. Ha ez nem történik meg, akkor elesünk az állami támogatástól.

A díjfizetést azonban nem érdemes az utolsó pillanatra hagyni, mert ha kárunk van, akkor a biztosító azt is vizsgálja, hogy díjrendezett-e a biztosítás. Ha nem, azaz nincs befizetve időben az aktuális részlet, akkor ez problémákat okozhat a kárrendezésnél.

Hogyan függ össze a növénybiztosítás a Kárenyhítési rendszerrel?

Egy minimális termőterület méret felett minden gazda kötelezően tagja az állami Kárenyhítési rendszernek. Ez is egy mezőgazdasági kockázatkezelő rendszer, amelyhez szintén fordulhatunk kár esetén.

Ez a rendszer szorosan összefügg a díjtámogatott növénybiztosítással.

Ha - még a kár bekövetkezte előtt - kötünk egy megfelelő növénybiztosítást, akkor a Kárenyhítéstől járó juttatást nem fogják lefelezni. Tehát a növénybiztosítás léte duplázza az állami kifizetést.

Ez abban az esetben is igaz, ha nem olyan kockázatra kötünk biztosítást, amilyen kár bekövetkezik.

Például, ha kötünk egy megfelelő jégbiztosítást és aszálykárt jelentünk a Kárenyhítés felé, akkor a biztosítás léte miatt ott sem fogja lefelezni a kapható kárenyhítési juttatást.

Fontos, hogy legalább a referencia hozamérték felére kiterjedően kell növénybiztosítással rendelkeznünk, hogy ezt a szabályt alkalmazza a Kárenyhítés!

Csak beadott Egységes kérelemmel lehet biztosítást kötni?

Nem. Fontos megérteni, hogy a biztosítási védelem szempontjából kockázatos lehet várni az Egységes Kérelem beadására és nincs is szükség rá. És azért is kockázatos kivárni, mert a káresemények a növények kelését követően bármikor bekövetkezhetnek. Aszály esetén például van egy olyan szabály, hogy legalább 30 napja kell biztosításunknak lennie ahhoz, hogy kárt jeleníthessünk.

Azért is szükségtelen a növénybiztosítással az Egységes Kérelem beadásáig várni, mert a megadott területek a benyújtott Egységes Kérelem adatai alapján később pontosításra kerülnek.

Kalkuláljunk és kössünk növénybiztosítást

Állami díjtámogatott növénybiztosítást május 31-ig köthetünk. Az Agrisk portálon 2 perc alatt kalkulálhatunk, majd összehasonlíthatjuk biztosítók ajánlatát és meg is köthetjük a növénybiztosítást online.

kalkulálok

Az időjárásból eredő káreseményeket elkerülni nem tudjuk, de hatásait jelentősen mérsékelhetjük a körültekintő tervezéssel és a rendelkezésre álló eszközök – köztük a biztosítás – tudatos felhasználásával.