A klímaváltozás terméskiesést okoz, miközben egyre nő az élelmiszer-szükséglet a világban. Hogyan növelhető a növénytermesztés volumene? Ezzel a kulcskérdéssel foglalkozott előadásában Baranyi Gábor, a Pipelife Hungária Kft. kereskedelmi képviselője a PREGA konferencián, aki szerint a csepegtető öntözés az egyik lehetséges válasz.

Csepegtető öntözés: csak precízen

Mint mondta, már ma is túl sok víz fogy, tehát a vízgazdálkodás hatékonyságának is javulnia kell. A növényeknek nemcsak a növekedés miatt van szükségük vízre, hanem az ellenálló képességük és a hőségtűrésük javítása okán is, ezért minden csepp számít, fontos a precizitás. A lényeg, hogy a kijuttatott víz ne párologjon el, és ne szivárogjon le a mélybe ott, ahol nincs rá szükség.

A felületi és az esőszerű öntözés helyett a mikroöntözést javasolta az előadó, ezen belül is a felszín alatti csepegtető öntözést: ezzel a víz és a tápanyag közvetlenül a gyökérzónához jut.

Több fronton is spórolhatunk

Kifejtette: kukoricánál, szójánál, cukorrépánál és napraforgónál is ideális ez a megoldás, de akár kalászosoknál is kialakítható a rendszer.

Ezzel a módszerrel csökken a felszínen a gyomosodás, és kevesebb gyomirtó szerre lesz szükség, de más előnyei is vannak – hangzott el. Ami pedig globális haszon is egyben: a vízfelhasználás más rendszerekhez képest akár 20-50 százalékkal is alacsonyabb lehet.

Kis odafigyeléssel növelhető a termésátlag

Precíziós eljárásról lévén szó – hívta fel rá a figyelmet Baranyi Gábor – ügyelni kell arra is, hogy a megfelelő időpontban és a megfelelő mennyiséggel dolgozzunk, mind a tápanyag, mind a víz kijuttatása tekintetében. Az előadás részletesen kitért a telepítés folyamatára, valamint az eredményességre is.

A tapasztalat ugyanis azt mutatja, hogy az így öntözött kultúrák komoly termésátlag-növekedést produkálnak, akár szélsőséges éghajlati körülmények között is.

További információ: www.pipelife.hu