A műtrágya-forgalmazók 1,03 millió tonna műtrágyát értékesítettek közvetlenül mezőgazdasági termelők részére 2022 első 9 hónapjában, amely 31,4 százalékkal kevesebb az egy évvel korábbinál – közölte jelentésében az Agrárközgazdasági Intézet (AKI).

Ugyanakkor a műtrágyaárak átlagosan több mint háromszorosára nőttek, így a műtrágya-értékesítés nettó árbevétele 97,7 százalékkal volt magasabb a 2021. első három negyedévi értéknél. Összesen 282 milliárd forint.

Az AKI adatai alapján foszfor műtrágyából 65, káliumból 49, míg nitrogénből 28 százalékkal adtak el kevesebbet a forgalmazók végfelhasználóknak a 2022 első három negyedévében az egy évvel korábbi azonos időszakhoz képest.

2022 harmadik negyedévében jelentősen csökkent az egykomponensű nitrogénműtrágyák mennyisége természetes súlyban 2021 azonos időszakához hasonlítva: mintegy 33 ezer tonnával értékesítettek kevesebbet a forgalmazók. A csökkenés 27 százalék. Összességében pedig 37 százalékkal csökkent az eladott műtrágya mennyisége július, augusztus és szeptember hónapokban 2021 hasonló időszakához mérten – áll a jelentésben.


Kiemelik, hogy a közvetlenül mezőgazdasági termelőknek értékesített teljes műtrágyamennyiség 81 százalékát a tíz legnagyobb műtrágya-forgalmazó vállalat adta 2022 első három negyedévében.

2022 első három negyedévében közvetlenül mezőgazdasági termelőknek természetes súlyban 1 millió 25 ezer tonna műtrágyát értékesítettek, amelyből 775 ezer tonna egykomponensű, 251 ezer tonna pedig összetett műtrágya volt.

2022-ben jelentősen visszaesett a műtrágya-értékesítés

2022-ben jelentősen visszaesett a műtrágya-értékesítés – Fotó: Makai Attila

2022. téli előrjelzésében az Egyensúly Intézet úgy kalkulál, hogy 2023 őszéig újabb rekordkat döntenek majd a műtrágyaárak. Elemzésük szerint a műtrágyaárakat felfelé hajtja majd a megemelkedett gázárak, a rendelkezésre álló gázmennyiség szűkössége, az import jelentős csökkenése és a hazai termelés visszaesése is.

Hozzáteszik, hogy a KSH adatai visszatükrözik a legnagyobb műtrágyagyártó termelési volumenváltozását: idén augusztusban az ágazat alig 10 százalékát gyártotta le az egy évvel korábbi mennyiségnek.

Indexkép: Pixabay