A Német Agrárkamarák Szövetsége vészharangot kezd kongatni az agrártermelők jövedelmeinek drasztikus csökkenése miatt – írja a topagrar.com. Az elmúlt gazdasági szezon ugyanis a főfoglalkozású termelők tekintélyes hányada számára érzékeny jövedelemcsökkenést és tőkevesztést hozott, még a gabonafélék és a repce árainak látványos emelkedése ellenére is.

gazda

A főfoglalkozású termelők tekintélyes hányada szenvedett tőkevesztést az elmúlt hónapokban – fotó: pixabay.com

A legnagyobb bajban a tejtermelők és a sertéstartók vannak

Az egyes tartományok veszteségei között jelentős különbségek vannak, de az üzemi eredmények a német családi gazdaságok jelentős részében átlagosan 15-20 (helyenként 30) százalékkal visszaestek az elmúlt évihez képest.

Különösen a tejtermelők és a sertéstartók szenvedtek komoly és csak hosszabb távon helyrehozható veszteségeket, mivel bevételeik sok helyütt a ráfordításokat sem fedezték, de az eredmények szinte valamennyi szektorban gyengén alakultak, egyedül a takarmánytermelésben közelítették meg a tavalyi szintet, és a biotermesztő üzemek is az átlagosnál nagyobb arányú nyereséget tudtak kigazdálkodni.

Beszűkültek az exportlehetőségek is

Mindez jórészt a késő tavaszi fagyokra és a szokatlan nyári szárazságra, illetve hőségre és az árvízkárokra vezethető vissza, de ugyanilyen irányban hatott az exportlehetőségek beszűkülése és az általános közgazdasági környezet romlása és a koronavírus járvány is. Sok termelő esetében ez veszteséges gazdálkodást jelentett, és a saját tőke egy részének elvesztéséhez, illetve komoly likviditási gondokhoz vezetett.

sertéstartó

A sertéstartók is a csak hosszabb távon helyrehozható veszteségeket könyvelhettek el – fotó: pixabay.com

A veszteségeket a támogatások sem tudták kompenzálni

A kormány által a károsultaknak nyújtott támogatás sem tudta a veszteségeket 100 százalékban pótolni. Két aszályos év után a gazdák jobb évet reméltek, de ebben csalatkozniuk kellett, és német elemzők szerint a jövedelmi helyzet javulására a következő évben sem lehet számítani, ami erősen visszafogja a gazdák beruházási hajlandóságát.