A friss műholdadatok szerint 1953 óta nem volt olyan alacsony az észak-olaszországi Garda-tó vízszintje, mint idén. Mindössze 45,8 centiméterrel áll a hidrometriai nulla pont fölött, amely a vízgyűjtő medencére vonatkozó hagyományos referenciaként meghatározott, átlagos tengerszint feletti magasság. Az elmúlt 70 év átlagában ez az érték 109 centiméter volt – írja a 444.hu.

A legnagyobb olasz folyó, a Pó medencéjét ellenőrző hatóság legutolsó adatai szerint a folyó összes megfigyelési pontján kritikusan alacsony vízszintet mérnek, ami "szélsőséges szárazságra" utal. A csapadékhiány miatt a Garda-tóban a megszokott vízmennyiség valamivel több mint 37 százalékát mérik, ami a legalacsonyabbnak számít 1953 óta. A Maggiore-tó telítettsége 43,8 százalékos, a Comói-tóé 23,5 százalékos – jelezte az MTI.

A földek már most kiszáradtak – mondja a Deutsche Welle Garda-tóról készült riportjában Moreno Cavazza, a környéken földműveléssel foglalkozó gazda.

A gazda hozzáteszi, hogy most lenne ideje a vetésnek, de azt se tudja, mit vessen, mert abban is bizonytalan, hogy az lesz-e elég víz az öntözőrendszerben.

A csapadékhiány miatt, amely leginkább Olaszország északi, északnyugati részét sújtja, Piemont tartomány negyven városában korlátozást vezettek be a nem háztartási vízhasználatban péntektől – közölte az MTI.

A vízkorlátozás által érintett önkormányzatokban meghatározott időben tilos a kertek öntözése, a medencék vizének cseréje, a járművek mosása és minden olyan vízhasználat, amely nem tartozik szorosan a háztartások működtetéséhez.

Az illetékes tartományi tanácsnok, Matteo Marnati a környezetvédelmi miniszterrel, Gilberto Pichettóval tartott megbeszélés után nyilatkozott, hangsúlyozva, hogy az egyes polgármesterek szabadon dönthetnek további korlátozásokról, és azok módozatairól.


Marnati hangoztatta, hogy az egész országot sújtó rendkívüli szárazság első számú áldozatának a 4,3 millió lakosú Piemont számít, mivel a csapadékhiány mértéke a régióban érte el a legmagasabb szintet.

Kritikus a helyzet a szomszédos, tízmilliós Lombardiában is, ahol az öntözésre szánt vízmennyiség kétmillió köbméterrel marad el az év ugyanezen időszakában megszokotthoz képest - közölte Massimo Sertori lombardiai tanácsnok, aki többek között a vízgazdálkodásért és energiaforrások felhasználásáért felelős.

Indexkép: Shutterstock