Ez egy friss elemzésből derül ki, melynek részleteiről a Magyar Nemzet számolt be. Mint írják: a borászkodás lehetősége kevéssé csábítja a vevőket, aki mégis itt érdeklődik, az leginkább nyugalmas lakó- vagy üdülőhelyet keres. Az elemzésből az is megtudható: a külföldi vásárlók sem érdeklődnek különösebben a borvidékeken található ingatlanok iránt.

A borvidékek ingatlanforgalma teljesen belesimul a hazai lakáspiacba: ahogyan bekövetkezett az általános lassulás, úgy csökkent a vevők érdeklődése ezeken a területeken is. Ez az általános tapasztalata az OTP Ingatlanpont három érintett – az északkelet-magyarországi, a dél-dunántúli és a dél-alföldi – régiója vezetőjének.

szőlő

Jellemzően nem azért vesznek az emberek borvidéki ingatlanokat, mert vonzza őket a szőlőtermesztés – fotó: pixabay

Farsang Sándor, az OTP Ingatlanpont északkelet-magyarországi régióvezetőjének szerint még a híres Tokaji borvidéken is leginkább az egy-két napos rendezvényeken nő a pincészetek, illetve a bor forgalma. Tehát vonzza ugyan a bor az embereket, de önmagában nem teremt turizmust. A Pécsi, Szekszárdi borvidékeken – ahogy Markó Ildikó, az OTP Ingatlanpont dél-dunántúli régióvezetője látja –, bár folyamatosan fejlesztenek a már neves borászok, mégis egy-egy városi, városkörnyéki rendezvénynél tapasztalható csak a turisták nagyobb érdeklődése. A Hajós–Bajai, Csongrádi és Kunsági borvidékeken Piros Szilvia, az OTP Ingatlanpont dél-alföldi régióvezetője viszont lát olyan településeket is, amelyeken egy-egy rendezvénytől függetlenül is jelentős az idegenforgalom. Példaként hozza ezekre Csongrádot, Baját, Soltvadkertet, ahol a természeti adottságok – mint a víz közelsége – adják a turizmus alapját és ahhoz kapcsolódik a borászat.


A szakemberek jellemzően nem tapasztalják, hogy külföldiek érdeklődnének a borvidéki ingatlanok iránt. A határokon túlról legfeljebb a borfesztiválokra érkeznek érdeklődők.

Az ingatlanvásárlások célját tekintve is meglehetősen hasonló képet mutatnak az egyes borvidékeink. A vevőket nem érdekli a szőlőművelés, vagy a borászkodás, inkább lakhatásra keresik a művelésből kivont ingatlanokat. A keresletet sem a borvidék jellege, hanem leginkább a vevők mindenkori lehetőségei, az általuk elérhető támogatások alakítják. Például a falusi csok révén több kisebb település valósággal felfrissült a Hajós–Bajai, Csongrádi és Kunsági borvidékeken.

Északon is az általános ingatlanpiaci trendet követi a borvidéki piac. Tokaj környékén is főleg családi házakat keresnek, elsősorban Mádon és Tarcalon. Most jellemzően a tehetősebbek vásárolnak ingatlanokat, ők is leginkább készpénzért. Az odaköltözők számára a Pécsi, Szekszárdi borvidéknek sem a szőlőművelés a fő vonzereje, sokkal inkább a zártkerti, külterületi ingatlanok csendje, nyugalma. A vevők szemében a varázsszó ma leginkább a „panoráma"...