Ahogy korábbi cikkünkben írtuk, az európai gazdaság megtalálta a megfelelő helyettesítőket az orosz import helyére, mióta az embergót kihirdették. És úgy tűnik Oroszország sem hanyatlott meg az intézkedésektől, sőt. Alekszandr Tkacsov, orosz agrárminiszter az embargó bevezetésének harmadik évfordulója alkalmából kijelentette, hogy az embargó ösztönzőleg hatott az ország mezőgazdaságának fejlődésére – írja a topagrar.com. Az embargóval hozható összefüggésbe többek között, hogy az orosz mezőgazdaság éves termelési értéke három év alatt 11 százalékkal növekedett, az agrárimport pedig 43 milliárd dollárról 21,2 milliárd dollárra csökkent.
Az importtermékek részaránya az orosz lakosság ellátásában sertéshúsból 26-ról 8 százalékra, baromfihúsból 12-ről 5 százalékra, zöldségfélékből pedig a felére zsugorodott. Az EU-ból érkező import kiesése gyakorlatilag arra sarkallta az orosz agrártermelőket, hogy a hiányt saját termelésből igyekezzenek pótolni, ami a miniszter szerint nagyrészt sikerült is. Ezt azonban nagymértékben elősegítette, hogy időközben a mezőgazdaság támogatása 27 százalékkal (242 milliárd dollárra) emelkedett. A másik oldalon megnövekedett az orosz mezőgazdasági export, éspedig olyan cikkekből is, amelyekből az ország hagyományosan importra szorult.
Már három éve tart az orosz embargó, ennyi idő pedig elég volt arra, hogy mindenki hasznára fordítsa a helyzetet – Fotó: Shutterstock
Látványosan nőtt az orosz mezőgépexport, amelynek értéke ez év első félévében 58,22 millió eurót tett ki, 50 százalékkal meghaladva az előző év hasonló időszakának értékét. Ebben a cikkcsoportban az orosz exportot Bulgária viszonylatában 4,5 szeresére, Üzbegisztán viszonylatában pedig az ötszörösére sikerült növelni az előző évihez viszonyítva. Ezenkívül Irán négyszer, Magyarország pedig 72 százalékkal több orosz gépet vásárolt, mint az előző év hasonló időszakában.