Az osztatlan közös tulajdon megszüntetése főszabály szerint két módon lehetséges. Az egyik mód az, ha a tulajdonosok közül legalább ketten elérik a területi minimumot, szántóknál például az egy hektárt, akkor kiméréses eljárással lehet megszüntetni az osztatlan közös tulajdont. A másik lehetőség pedig a bekebelezés.

Az osztatlan közös tulajdon megszüntetésének alapelveiről érdemes áttekinteni az összefoglalót dr. Andréka Tamás (Agrárminisztérium) előadásáról.

Az alábbiakban a MAGOSZ által készített rövid összefoglalót közöljük a megszüntetés lényegesebb lépéseiről.

Megosztás vagy bekebelezés?

Ha legalább két tulajdonostárs eléri a területi minimumot az ingatlanban, úgy főszabály szerint csak megosztásos eljárással lehet megszüntetni az osztatlan közös tulajdont.

Ezzel szemben, ha csak egy tulajdonos éri el – vagy akár egy sem – a területi minimumot, úgy az egész területet egy tulajdonostárs szerezheti meg bekebelezéssel.

Az eredeti tulajdoni arányokból szükséges kiindulni, az egyes tulajdonostársak területnagyságát pedig külön-külön kell figyelembe venni.

Tehát attól még nem lesz megosztás, ha 4 tulajdonos rendelkezik 0,5-0,5 hektárral, ilyenkor is egy személy szerezheti meg a teljes ingatlant.

Hogyan indítsuk el a megosztásos eljárást?

Az eljárás megindítása egy tényfeljegyzési kérelemmel történik a terület fekvése szerinti földhivatalnál.

Az osztatlan közös tulajdon megszüntetését bármely tulajdonostárs (vagy annak meghatalmazottja) kezdeményezheti. A kérelmet formanyomtatvány alapján kell benyújtani, amely itt érhető el.


Amikor nincs lehetőség a megosztás elindítására

A megosztás nem indítható el, ha

  • az ingatlant érintően ingatlan-nyilvántartási eljárás van folyamatban (pl. telekalakítás),
  • tulajdon-átruházás hatósági jóváhagyása van folyamatban,
  • az érintett ingatlan tulajdoni lapján széljegy van feltüntetve,
  • az osztatlan közös tulajdon megszüntetését még a korábbi típusú (OKTM) eljárásban indították el és már megtörtént a sorsolás vagy az egyezség már befogadásra került,
  • a tulajdoni lapon a törvényben meghatározott tény szerepel, pl. peres eljárás van folyamatban.

Az összes kizáró tényt lásd a 2020. évi LXXI. törvény 4. § (3) bekezdésében.

Tájékoztatás céljából egyébként valamennyi elindult kimérést közzéteszik a kormányzati honlapon.

A bekebelezés elindítása

A megosztásos eljárással szemben a bekebelezés nem a földhivatalnál indul, hanem a tulajdonostársak postai értesítésével, ennek kötelező elemei pedig 647/2020. Korm. rendelet 31. § (2) bekezdésében találhatók.

Fontos kiemelni: az ellenértéket a teljes ingatlanra kell meghatározni és ezt a „licit" során is végig így kell feltüntetni.

Megakadályozható-e a bekebelezés?

Ha valaki önmagában nem éri el a területi minimumot, úgy más tulajdonostársakkal összeállva, közös nyilatkozatot téve elkerülheti a bekebelezést.

Ennek szabályai:

  • megosztásos eljárás esetén a 2020. évi LXXI. törvény 6. § (4) bekezdésében és a 647/2020. Korm. rendelet 20. § (3) bekezdésében
  • egy személy általi bekebelezés esetén a 647/2020. Korm. rendelet 31/A. § rendelkezéseiben.

Az osztatlan közös tulajdon megszüntetésével kapcsolatban 2023. január elsején élesedett néhány változás (kiméréses eljárás határideje, bekebelezésre vonatkozó szabályok), amelyekről ITT írtunk részletesen.

Indexkép: Shutterstock