A 2021 nyarán elindult precíziós pályázat Ön szerint milyen eredményeket hoz a magyar mezőgazdaság digitális átállásának szempontjából, és hol tartanak jelenleg a pályázatmegvalósítások?

Rendkívül nagy volt az érdeklődés a támogatási lehetőség iránt, közel 3000 pályázatot adtak be a gazdálkodók, több mint 400 milliárd forint értékben, melynek fele a támogatás. Ez hatalmas lehetőség, ráadásul alig tudni olyan pályázatról, amelyet elutasítottak volna. Aminek külön örülünk, hogy nem „csak" egy géppályázatról van szó, hanem a szolgáltatás is a csomag része a költségek 7 százalékéig, szintén 50 százalékos támogatással. Különböző gép- és szolgáltatáscsomagokat ajánlottunk ki a pályázóknak olyan kombinációban, amely leginkább megfelel az előírásoknak és teljesíti a gazdák elvárásait is.

Hadászi László

Hadászi László, a KITE Zrt. innovációs főigazgatója – Fotó: KITE Zrt.

Jelenleg is tart a pályázatok elbírálása. Azok esetében, akik a KITE Zrt.-től kértek ajánlatot, elmondható, hogy a gazdák körülbelül 50%-a kapott már értesítést a támogató döntésről. Megkezdtük a pályázatok tartalommal való feltöltését, a kereskedelmi és szolgáltatási szerződések megkötésén dolgozunk gőzerővel, a pályázati feltételeknek való megfelelés végső időszaka következik most.

Egyes munkák már meg is kezdődtek, például a precíziós talajvizsgálatok már folynak az újonnan beszerzett eszközökkel és a mi szakmai támogatásunkkal.

PREGA kiállítás

Nagy iramban halad a PREGA konferencia előkészítése, a szántóföldi szekciók esetében a legnagyobb hangsúlyt a precíziós pályázat megvalósítására fektetjük. A KITE mivel készül a rendezvényre?

A PREGA konferenciára azért érdemes ellátogatni, mert számos hasznos, gyakorlati információhoz juthatnak azok a gazdák, akik még a sötétben tapogatóznak, és azok is, akik már teljes vállszélességgel letették a voksukat a modernizáció mellett. Attól függetlenül hogy valaki nyert vagy nem, a PREGA-n hiánypótló információkkal fog találkozni.

A KITE Zrt. talán még sosem jelent meg ekkora felhozatallal a PREGA-n, mint idén, nagyon sok mondanivalónk van, zsebünkben egy óriási támogatási lehetőség körüli teendők frissen szerzett tapasztalataival.

Az elmúlt 1-2 évben rengeteget fejlődött a precíziós technológia, viszont rendkívül kevés volt a lehetőség ezek bemutatására a koronavírus-járvány miatti lezárások alatt. Az idei PREGA arról szól, hogy mindenki aki, csak teheti, naprakész tudásra tehessen szert, megszerezze a szükséges telefonszámokat, összeismerkedjen a szaktanácsadókkal, hogy belendülhessen a mezőgazdaság tényleges digitális átállása.

Szeretnéd bővíteni a tudásodat az előremutató mezőgazdasági technológiák tapasztalataival?

Ha igen, Neked szól a PREGA Konferencia és Kiállítás!

Találkozz személyesen azon szakemberekkel, akik a precíziós gazdálkodásban már több éves tapasztalatot szereztek!

Időpont: 2022. május 11-12.

Tudj meg többet az év agrárdigitalizációs eseményéről!
www.prega.hu

A 7 százalékos szolgáltatási csomag kötelező betervezése sok pályázó számára volt tavaly nyáron „meglepetés", de rengeteg pályázatot adtak be. Ön hogyan értékeli ezt?

A legtöbb gazda számára világos, hogyha megveszi a profi gépet, de nem tudja kihasználni a tudását a megfelelő szolgáltatások és képzettségek nélkül, akkor feleslegesen költött sokat. Vannak olyanok is, akik kerülő úton szerették volna teljesíteni a 7 százalékos korlát teljesítését, de ebben a KITE nem partner. Ha egy kicsit a számok mögé nézünk: egy 200 millió forintos beruházás esetén a 7 százalék 14 millió forint. Ebből körülbelül 7 millió forint az önerő 2 évre számítva, tehát évente körülbelül 3,5 millió forintot kell költeni precíziós szolgáltatásokra. Ez nem kevés, de egy 200 millió forintos pályázat nagyságrendjéhez viszonyítva ennyit azért kell, hogy érjen a tudás, a modernebb technológia, a tudatosabb, tervszerűbb gazdálkodás.

John Deere traktor

A KITE Zrt. a PREGA kiemelt szakmai támogatója – Fotó: KITE Zrt.

Ha a beadott pályázatok valóban meg is valósulnak, akkor mekkora mezőgazdasági területről lesz elmondható az, hogy ott már precíziós gazdálkodás folyik?

A KITE Zrt. arra számít, hogy ennek a pályázatnak a hatására a mostani precíziós gazdálkodási szaktanácsadási szolgáltatási terület a következő két évben meg fog háromszorozódni a PGR rendszert használó partnerek száma pedig megduplázódik. Jelenleg 4-500 ezer hektár precíziós szaktanácsadásba vont területről beszélhetünk, talán a másfél millió hektárt is elérhetjük két év alatt, ami hatalmas előrelépés lenne a digitális átállás szempontjából.

Hogyan boldogul a KITE a gépgyártást akadályozó körülmények között? Le fogják tudni szállítani a megrendelt gépeket?

Nagy kihívás, hogy tudjuk-e biztosítani az okos eszközöket, precíziós eszközöket, mivel a koronavírus-járvány, a munkaerőhiány és most a háborús helyzet miatt olyan problémákra kell megoldást találni világszerte, amire nem volt példa az utóbbi évtizedekben. A gépgyártó cégek küszködnek, a chiphiány is kardinális kérdéssé nőtte ki magát, ami természetesen nem csak a személyautók gyártását akasztja meg, hanem a mezőgazdasági gépekét is. Jóval hosszabb gyártási és szállítási határidőkkel kell számolni. Minden gyártó azzal biztat minket, hogy ha csúszással is, de teljesíteni tudják a megrendeléseket. Mi mindenesetre amit lehet, megteszünk, hogy a munkáknak ne kelljen megállniuk.

Milyen újdonságok várhatóak az idén a KITE kínálatában?

  • Várhatóan az év második felétől a termelők számára is elérhető lesz a KITE saját tervezésű tápanyag-tervező applikációja, ami nem csak tápanyag-utánpótlás tervezését teszi lehetővé helyspecifikus adatok alapján, hanem egyben kijuttatási tervezőként is funkcionál. A szaktanácsadóink már használják.
  • 2022 őszén a terveink szerint bevonjuk a Precíziós Gazdálkodási Rendszerbe a precíziós öntözési szaktanácsadást is. A növény, a talaj és az időjárási adatok figyelembe vételével, differenciált öntözővíz kijuttatás tervezésében tudunk ezáltal előrébb lépni a gazdálkodókkal.

Aki most nem pályázott, vagy pályázott, de nem nyert, számára mikor lesz újra lehetőség támogatáshoz jutni precíziós fejlesztéshez? Aki pedig önerőből szeretne tovább lépni, annak mi lenne ideális esetben az első lépés a precíziós gazdálkodás felé?

2022 második felében várható, hogy végleges lesz a magyar KAP Stratégiai Terv, amelyben a digitalizáció továbbra is hangsúlyos elem marad. Az viszont biztos, hogy aki most nem tudott vagy akart élni a lehetőséggel, egy ideig várnia kell az új támogatási konstrukcióra.

Mezőgazdasági üzemek digitális átállásának támogatása (a következő támogatási ciklusban tervezett konstrukció)

A tervezet szerint a beavatkozás támogatási lehetőséget nyújt a mezőgazdasági termelőknek arra, hogy a korszerű technológiák alkalmazásával, adatalapú döntéshozatallal

  • üzemi eredményeiket javíthassák,
  • megfeleljenek az egyre növekvő nyomon követhetőségi és fenntarthatósági adatszolgáltatási kötelezettségnek (közigazgatás, hitelezés, kereskedelem és felvásárlók),
  • racionalizálják, adott esetben csökkentsék a felhasznált inputanyagok (növényvédőszerek, műtrágyák, gázolaj stb.) mennyiségét,
  • csökkentsék az ammónia és ÜHG kibocsátásukat, valamint a felszíni és felszínalatti vizek terhelését,
  • javítsák a tápanyag-gazdálkodásukat és így a talajállapotot,
  • hozzájáruljanak a klímaváltozás okozta termőhelyi változások mérsékléséhez, és javítsák adaptációs képességüket.

További részletek a KAP Stratégiai Tervben.

Természetesen a KITE-nek van egy komplett programja arra, hogy lépésről lépésre be tudja vezetni a precíziós technológiát a gazdaságában az a gazda, aki bele akar vágni. Első körben felmérjük, hogy milyen a gazdálkodó gépparkja, mire alkalmas, precíziós megoldásokra melyik tehető alkalmassá, és javaslatokat adunk, hogy mi legyen az első lépés. Általában a precíziós tápanyag-utánpótlást javasoljuk első lépésként a precíziós átállásban. Egy precíziós műtrágyaszóró bekerülési összege például nem olyan magas, mint egy precíziós szemenkénti vetőgépnek vagy növényvédelmi gépnek.

A korrektebben szabályozott tápanyag-felhasználás pedig szinte azonnal megmutatkozik a költség-bevétel arányokban, ami lendületet ad a tovább lépésekhez.

Talán kimondhatjuk, hogy elég nagy a felfordulás, hiszen nehézkesek a gépbeszerzések, a terményárak az egekben vannak, az inputanyag-beszerzés kapcsán pedig rengeteg a bizonytalanságot tápláló hír. Hogyan látja ezt a KITE? Van például elég műtrágya?

Sokféle magyarázatot lehet adni arra, ami az elmúlt időszakban kialakult, de mi nem szeretnénk okokat és lehetséges forgatókönyveket felvázolni, egy dolgot viszont nagyon komolyan veszünk:

mindent elkövetünk azért, hogy a technológiai sort be lehessen tartani és ne kelljen megállni inputanyag- vagy géphiány miatt.

Az első féléves műtrágya-ellátást biztosítottuk a gazdák számára, növényvédő szerekből is raktáron vannak az első félévre szükséges készletek, így a tavaszi vetéseket és a nyári munkát inputanyaghiány nem veszélyezteti. Termékcsere előfordulhat, de a technológia nem fog sérülni, mi ezt tartjuk szem előtt. Már csak esőre lenne óriási szükség, minden másban számíthatnak ránk a gazdák.

Partnereink

KIÁLLÍTÓ-, ELŐADÓ-, SZAKMAI- ÉS MÉDIAPARTNEREINK AZ ALÁBBI VÁLLALKOZÁSOK, SZAKMAI SZERVEZETEK, OKTATÁSI INTÉZMÉNYEK KÉPVISELŐI. KÖSZÖNJÜK EGYÜTTMŰKÖDÉSÜKET!

4iG Nyrt. – ABZ Drone Kft. – Agrárközgazdasági Intézet – Agrárminisztérium – Agrárszektor – Agri CS Magyarország Kft. – Agrofeed Kft. – AgroNapló – AgroFórum – AgroPilot Kft. – Agrosentinels Kft. – Agrotec Magyarország Kft. – AgroVIR Kft. – AXIÁL Kft. – Bank Guttman – BASF Digital Farming GmbH (Xarvio) – Bayer Hungária Kft. – Bedrock Farm – Bugaci Aranykalász Zrt. – Capriovus Kft. – Creatiger Kft. – Debreceni Egyetem – Detectology Kft. – Digitális Agrárakadémia Projekt (Szent István Egyetemi Kiadó és Üzemeltető Kft.) – Digitális Jólét Program – Digitális Termelői Piac Nonprofit Kft. – Drem Kft. – Drón Koalíció – DSM Nutritional Products Hungary Kft. – DUPLITEC Kft. – DYNTELL Magyarország Kft. – Eurofins Agroscience Services Kft. – Evo Farming Kft. – Felelős Élelmiszergyártók Szövetsége (FÉSZ) – FMC Agro Hungary Kft. – Gabonatermesztők Országos Szövetsége (GOSZ) – GrECo Hungary Kft. – HÁRI TECH Kft. – Holland Nagykövetség – Holstein Genetika Kft. – Horizont Média (Agrárágazat – Mezőhír - Gépmax) – HRP Europe Kft. – Iconic Drone Kft. – IKR Agrár Kft. – ISM Technology Kft. – KABAGRO Kft. – Kertcenter Kft. – KEVE Zrt. – KITE Zrt. – Lechner Tudásközpont – Ledium Kft. – Magtár Kft. – Magyar Államkincstár – Magyar Kukorica Klub – Magyar Növényvédelmi Szövetség – Magyarok Kenyere Program – Magyarországi Precíziós Gazdálkodási Egyesület – Market Insight Kft. – Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) – Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (MAGOSZ)  – Mezőgazdasági Eszköz,- és Gépforgalmazók Országos Szövetsége (MEGFOSZ) – Mezőgépgyártók Országos Szövetsége (MEGOSZ) – Mezőhegyesi Ménesbirtok Zrt. – Mezőhír – Miskolci Egyetem – MouldTech Systems Kft. – Nemzeti Adatgazdasági Tudásközpont – Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK)  – Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) – Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) – Nowton Kft. Nyíregyházi Egyetem, Műszaki és Agrártudományi Intézet – Óbudai Egyetem – Országos Meteorológiai Szolgálat – Ökológiai Mezőgazdasági Kutató Intézet – Pannónia Bio Zrt. – Pessl Instruments GmbH (Metos Magyarország Kft.) – PlantaDrone Kft. – PlantCT Europe Zrt. – Portfólió – Precision Planting LLC – Sauska Borászat – Senit Kft. – Széchenyi István Egyetem – Serket Kft. Simplexion Informatikai Kft – Stallprofi Magyarország Kft. – Szegedi Tudományegyetem – Systo Kft. – Swissparts Hungary Kft. – T-MARKT Kereskedőház Kft. – Tomelilla Kft. – Tungsram Operations Kft – Unitrade'94 Kft. – Vaderstad Kft. – Valkon 2007 Kft. – VulcanAgro Kft. – WohnderDrone Kft.