Az Európai Unió Bírósága által 2017-ben hozott ítélet szerint már most sem szabad tejnek nevezni a szójából, mandulából vagy bármilyen más növényi alapanyagból készült italokat, azonban az EP által megszavazott jogszabály ennél még tovább megy – írja a forbes.hu.
Tej kontra növényi eredetű termékek
Ezentúl a növényi eredetű termékek gyártóinak tilos úgy hivatkozni a termékeikre, mintha azok alkalmasak lennének a tejtermékek helyettesítésére; nem hasonlíthatják azokat tejtermékekhez; nem is utalhatnak ilyenre (pl. „sajtszerű”, „tejet helyettesítő”, „joghurtízű” stb.); és olyan csomagolást sem használhatnak, amely a tejtermékekre emlékezteti a fogyasztókat.
Egy növényi italt gyártó cég azt sem tüntetheti fel a továbbiakban a csomagolásán, hogy mennyivel kisebb környezeti terheléssel járt a termékének előállítása, mint ha ugyanazt a mennyiségű tehéntejet készítette volna el, pedig sok vásárló éppen azért fordul a növényi alapú termékek felé, mert azok fenntarthatóbb módon készülnek.
A szakemberek szerint a tejtermékeknek szerepet kell kapniuk a kiegyensúlyozott és egészséges táplálkozásban – fotó: Pixabay
A dietetikusok jelentős része szerint a tejtermékeknek szerepet kell kapniuk a kiegyensúlyozott és egészséges táplálkozásban. A növényi készítmények tápanyagok szempontjából ugyanis nem feltétlenül válthatják ki a tejtermékeket, bár ma már egyre több növényi terméket dúsítanak a tejtermékekben megtalálható tápanyagokkal.
A szabályozás sokakat felháborított: a növényi alapú étrend elterjesztését céljául kitűző civil szervezet, a Proveg International például nemzetközi petíciót indított az eltörléséért, a NGO alelnöke pedig nem érti, hogy ha a zöldenergia hasznossága ellen már senki nem érvel, miért teszik ezt meg a növényi termékek esetén. Mások szerint – akik környezetvédelmi szempontból közelítik meg a kérdést – az EU saját céljaival megy szembe a szabályozás elfogadásával: „Figyelembe véve a klímaválságot, felelőtlenség minket eltiltani attól, hogy a növényi étrend felé tereljük az embereket, ezzel segítve a bolygó védelmét."
Tény, hogy bár nem mindegy, milyen növényi italról van szó, a tejnél jóval kisebb környezeti terheléssel jár ezek előállítása. Egy 2018-as tanulmány szerint háromszorosa a tejtermelés során levegőbe kerülő üvegházhatású gázok mennyisége a növényi termékekéhez képest.
És mi a helyzet Magyarországon?
Hazánkban a legtöbben nem a környezetvédelem miatt választják a növényi termékeket a tej helyett, hanem kényszerből: egészségügyi okok miatt. Egyes szakemberek szerint az új EU-s szabályozás főleg az ő dolgukat nehezítheti meg. Véleményük szerint ugyanis így is nagy probléma ezeknek az embereknek, hogy mivel helyettesítsék a tejtermékeket, most azonban a tájékoztatásuk, informálódásuk is sokkal nehezebb lesz azzal, ha a továbbiakban utalni sem lehet arra, hogy a korábban általuk vásárolt tejtermékeket mivel tudják helyettesíteni.
Hazánkban a legtöbben egészségügyi okok miatt választják a növényi termékeket a tej helyett – fotó: Pixabay
A Greenpeace elégedetlen
Rodics Katalin, a Greenpeace biodiverzitás kampányának felelőse szerint „a nagyüzemi mezőgazdasági lobbi az Európai Parlamentben lenyomta a zöldkezdeményezéseket”. Véleménye szerint a klíma- és ökológiai vészhelyzetben a döntéshozók még mindig nem látják be, hogy létfontosságúak az alapvető változtatások; az ökológiai- és karbonlábnyomunkat mindenképpen csökkenteni kellene, így is túl sok állati eredetű fehérjét fogyasztunk.
„Ezt a fogyasztást a háromnegyedével kellene csökkentenünk, nemcsak a Föld, hanem az egészségünk érdekében is. Észre kell venni, hogy a környezeti és egészségügyi problémákra is a fogyasztáscsökkentés lehet az egyik legfontosabb megoldás” – hangsúlyozta.
A fogyasztók megtévesztését jelentette az eddigi gyakorlat?
A Tej Terméktanács részéről Harcz Zoltán ügyvezető igazgató azt mondta, a magyar tejforgalmazók egyetértenek az új EU-s szabályokkal, és ők is a fogyasztók megtévesztését látják az elterjedt megnevezésekben.
"Azáltal, hogy ezek a termékek jelenleg a polcokon sok esetben könnyen összekeverhetőek a csomagolás formája, grafikája, a termékek elnevezése miatt vagy amiatt, hogy a növényi alapú termékek tulajdonságait a tejtermékekre hivatkozó módon jelölik meg (pl. vajas ízű), a kellően nem tájékozott fogyasztó összekeverheti őket" – mondta. Véleménye szerint a világos megkülönböztethetőség annak a tudatos fogyasztónak is érdeke, aki egészségügyi vagy más okból tudatosan kerüli a tejtermékek fogyasztását, és annak a tejtermékfogyasztónak is, aki tejből készült terméket vásárolna, de véletlenül egy növényi alapú terméket vesz le a polcról.
A számokat nézve egyébként – hiába bővül a növényi termékek piaca – a tejforgalmazóknak nem kell tartaniuk az összeomlástól.
A Tej Terméktanács ügyvezető igazgatója kifogásolta, hogy a tejipart sokszor negatívan állítják be, figyelmen kívül hagyva, hogy a magyar tejtermelés a leghatékonyabbak közé tartozik a világon az üvegházhatású gázok kibocsátásának visszafogásában; hogy hazánkban kiemelt szempont a modern állatjóléti szempontok megvalósítása; és hogy a hazai termelők az elmúlt tíz-tizenöt évben meghatározó környezetvédelmi beruházásokat hajtottak végre.