A valós piaci igényeket felismerve az elsősorban termőföld adás-vételekkel foglalkozó X-Agro néhány hete indította el az országosan is egyedülálló haszonbérletidíj-megállapítás szolgáltatását, melyre már ilyen rövid idő alatt is óriási érdeklődés mutatkozott.

„Rengeteg kérdést kapunk telefonon és e-mailben egyaránt. A földtulajdonosokat leginkább az foglalkoztatja, hogy mennyi az a helyben szokásos haszonbérleti díj, amelyet jogosan kérhet a bérlőjétől, illetve hogy milyen feltételek teljesülése esetén módosítható a szerződése” – számolt be Sáhó Ákos, az X-Agro vezetője.

Mely haszonbérleti szerződések módosíthatók?

A 2013. évi CCXII. törvény értelmében a haszonbérleti szerződés módosítását bármelyik fél indítványozhatja, ha az adott területre

  • legalább 10 éves időtartamra szóló szerződést kötöttek,
  • melyből már legalább 5 év eltelt,
  • és legalább még 5 év van hátra.

További kitétel, hogy a módosításhoz a szerződésbe foglalt bérleti díjnak legalább 20 százalékkal el kell térnie a jelenlegi helyben szokásos piaci bérleti díjtól, de az eddigi tapasztalatok azt mutatják, hogy ez a kritérium a legtöbb esetben teljesül.

ember és kukorica

A reális bérleti díj megállapítása kulcsfontosságú a szerződések módosítását illetően, ebben pedig az érintett földtulajdonosok gyors szakmai segítséget igényelhetnek – fotó: Shutterstock

A fent említett törvény úgy fogalmaz, hogy a haszonbérleti szerződés módosítását a másik félhez intézett írásos kezdeményezéssel lehet indítványozni, melyhez kötelező csatolni egy igazságügyi szakvéleményt a reális haszonbérleti díj mértékéről, ami a bírósági eljárás során is megállja a helyét.

Minden esetben kötelező az igazságügyi vélemény kérése?

„A gyakorlat azt mutatja, hogy sokszor a tulajdonos és a bérlő egyetértenek a díjmódosítás jogosultságával. Ebben az esetben elegendő, ha kérnek tőlünk egy 24 órás haszonbérletidíj-megállapítást, mely hozzávetőleg az igazságügyi vélemény tizedébe kerül csupán. Ez az értékmegállapítás elég ahhoz, hogy helyesen állapítsák meg az új bérleti díjat, melyet aztán közös akaratuk szerint szerződésbe foglalnak” avatott be minket gyakorlati tapasztalataiba Sáhó Ákos.

Akik eddig éltek már a 24 órás haszonbérletidíj-megállapítással, pozitívan vélekednek a szolgáltatásról. Örömmel fogadják azt is, hogy ha mégsem sikerül közös megegyezéssel megállapodni, és emiatt a bírósági döntést kell kérniük, akkor a 24 órás értékmegállapítás árát beszámítják a később – tőlük kért – igazságügyi szakértői vélemény árába.