Étrendünk típusának megválasztása komoly következményekkel jár a környezetre és az éghajlatváltozásra nézve – írja a greendex.hu. De melyik étrend a legkedvezőbb a biológiai sokféleség megőrzése és az élelmezésbiztonság szempontjából?

Fenntartható étrend

Várhatóan a világ népessége az évszázad végére 10,9 milliárdra fog emelkedni, és a FAO becslései szerint az élelmiszer-termelésnek kb. 50 százalékkal kell növekednie ahhoz, hogy kielégítse majd az igényeket. Ez azonban akadályozza a fenntartható növekedést, és nyomást gyakorol a természeti erőforrásokra.

Görög tudósok egy új tanulmányban a jelenlegi mezőgazdasági és élelmiszerrendszereket a környezetromlás és az éghajlatváltozás fő mozgatórugójának nevezik, hozzátéve, hogy a mezőgazdasági termelés jelenleg a globális földterület 40 százalékát foglalja el, az állatállomány és az állatoknak szánt takarmány termesztése pedig az összes mezőgazdasági terület 75 százalékát teszi ki.

A kutatók szerint az öntözés, a műtrágyák és a peszticidek használata a természeti erőforrások kimerüléséhez és a környezet leromlásához vezethet. Ráadásul az élelmiszer-termeléshez rengeteg édesvízre van szükség, ami az üvegházhatású gázok kibocsátásának 30 százalékáért is felelős lehet. De milyen étrend lehetne jobb a környezet számára?


A tanulmány megvizsgálta a különböző étrendek relatív előnyeit a fenntartható fejlődés és az élelmezésbiztonság szempontjából, összehasonlítva a mediterrán étrendet a nyugati típusú étrenddel, és arra jutott, hogy a mediterrán étrend a legjobb a bolygónk számára, mely gazdag növényi alapú élelmiszerekben, és alacsonyabb benne az állati termék.

Az olyan országok, melyekben jellemző a mediterrán étrend, bizonyultak a legkedvezőbbnek a biológiai sokféleség és az élelmiszernövények sokfélesége szempontjából.

élelmiszer

A biodiverzitás szempontjából a mediterrán étrend a legelőnyösebb – fotó: Shutterstock

A mezőgazdasági biodiverzitás és az élelmiszernövény-fajták diverzitása magasabb volt a mediterrán étrendben, mint a nyugati típusú táplálkozási mintákban, ami együtt jár az alacsonyabb üvegházhatásúgáz-kibocsátással, vízfogyasztással, földhasználattal és energiaszükséglettel.

A nyugati étrend a kutatók szerint olyan mezőgazdasági termelési módszereken alapul, amelyek károsítják az ökoszisztémákat, növelik a fosszilis tüzelőanyagok felhasználását és az üvegházhatású gázok kibocsátását.

A mediterrán étrend jellemzői

Az alapélelmiszereket ebben az étrendben a gyümölcsök, a zöldségek és a teljes kiőrlésű gabonák jelentik, továbbá jelentős szerepe van a hüvelyeseknek és az olyan egészséges zsíroknak, mint az olívaolaj és az avokádó. Emellett cél a feldolgozott húsok és élelmiszerek, a finomított gabonák és a hozzáadott cukrot tartalmazó ételek fogyasztásának csökkentése.