Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő a Magyar Nemzetnek nyilatkozott arról, hogy a kormány milyen intézkedéseket tesz annak érdekében, hogy a kereskedelemben betartsák az árstopokat. Elmondta, hogy folyamatosan ellenőrzik az üzleteket, és ha szabálytalanságot találnak bírságot szabnak ki. Az eddigi vizsgálatok tapasztalatai szerint a boltok legtöbbször a liszt, a tej, és a kristálycukor esetében játszották ki az árkorlátozásokat, főként úgy, hogy nem töltötték fel újra az eladótérben lévő termékkészletet.

árstop

A boltok az árstopok kijátszása érdekében az előadótérben levő termékkészletet nem töltötték fel újra – fotó: pexels.com

Van olyan üzlet, ahol már kétszer is bírságolni kellett

Az árstopok betartásának elérése érdekében a kormány januárban fokozta az élelmiszerboltok ellenőrzését. Idén már volt egy olyan bolt is, ahol kétszer is bírságot kellett kiszabni ugyanazért a szabálytalanságért.

A kormány még 2021 októberében fagyasztotta be több termék árát (búzafinomliszt, finomított napraforgó-étolaj,  házi sertéscomb, csirkemell, csirke far-hát, 2,8 százalék zsírtartalmú tehéntej), majd 2022 szeptemberében még két termék (az étkezési burgonya és a tyúktojás) is felkerült az árstopos termékek listájára.  Pénteken a Kossuth Rádió reggeli műsorában Orbán Viktor beszélt arról, hogy a kormány az infláció ütemének vártnál alacsonyabb lassulása miatt fenntartja az árstopokat.

A hatósági áras termékeket nem rakták ki az eladótér polcaira

A vizsgálatok során az ellenőrök a leggyakrabban azzal szembesültek, hogy a boltok az árstopok kijátszása érdekében az előadótérben levő termékkészletet nem töltötték fel újra.

liszt cukor tej

Az ellenőrzések során a liszt, a kristálycukor és 2,8 százalékos UHT tej nem állt kellő mennyiségben a fogyasztók rendelkezésére – fotók: pexels.com

Ez a módszer egyes helyeken áruhiányhoz vezetett, miközben a hatósági áras termékek a raktárban halmozódtak fel.

A hatóságok az ellenőrzések során elsősorban a 2,8 százalékos UHT tej, a kristálycukor, valamint a liszt nem megfelelő készletével találkoztak.

A fogyasztóvédelemi hatóságok 2023. január 23-a és 29-e között egy nagyobb razziát is tartottak, melynek során 468 üzletet vizsgáltak át.

A pár napig tartó ellenőrzések alkalmával összesen 179 ügyben 430 jogsértést állapítottak meg, a kiszabott bírság pedig 333 millió forint volt.

A kormány online árfigyelő adatbázis létrehozására készül annak érdekében, hogy a vásárlók össze tudják hasonlítani a fogyasztói árakat, mert az fokozza a boltok közötti versenyt, ami mérséklő hatással lehet az árakra.