"A vegyipar távlati szemszögből nézve nem kiemelkedően fontos ágazat Magyarországon, hiszen a bruttó hozzáadott érték alig másfél százalékát állította elő 2021-ben (magasabb értékről van szó, mint az EU-s átlag, de nem kirívóan). A gazdaságban betöltött szerepét illetően viszont unikális: a mezőgazdaság és az élelmiszeripar 6. legnagyobb beszállítója a vegyipar (86 ágazat közül), elsősorban a növénytermesztésben használt műtrágya és vegyszerek révén" – írja 2022. téli előrjelzésében az Egyensúly Intézet.
Az Egyensúly Intézet szakemberei arra hívják fel a figyelmet, hogy éppen ezért a vegyipari áremelkedés gyorsan átgyűrűzik az élelmiszerárakra.
A műtrágyák árnövekedése több tényezős: felfelé hajtja az árakat a megemelkedett gázárak, a rendelkezésre álló gázmennyiség szűkössége, az import jelentős csökkenése és a hazai termelés visszaesése is. Kiemelik, hogy a magyar Nitrogénművek a 2022-es év során többször a megemelkedett gázárak miatt leállította a termelést. A KSH adatai visszatükrözik a legnagyobb műtrágyagyártó termelési volumenváltozását: idén augusztusban az ágazat alig 10 százalékát gyártotta le az egy évvel korábbi mennyiségnek.
Úgy kalkulálnak, hogy ezek következtében 2023 őszéig újabb rekordkat döntenek majd a műtrágyaárak.
Mivel a termelők, integrátorok és kereskedők jellemzően érvényesíteni tudják a költségek emelkedését a háztartások felé, 2023 egészében is magas élelmiszer-inflációra számítunk – vélik az Egyensúly Intézet szakemberei.
Indexkép: Shutterstock