A sárgarépa például 480 és 580 forintos kilónkénti áron kapható hazánkban, de az egész Európai Unióban hasonló a helyzet. A zöldséges fogyasztói ára az EU-n belül egy minimum 5 éves folyamat eredményeképpen, több tényező következtében emelkedett a mostani magasságokba - ezt Varga István, a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet alelnöke mondta el az InfoRádiónak.
30 százalékos költségnövekedés
A szakember szerint az emelkedés egyik fő oka a 30 százalékos költségnövekedés, ami csak a termelési költségek emelkedése miatt következett be. Ehhez jönnek hozzá a kiskereskedelmi láncok további költségei, hiszen azokban is bőven volt változás.
Az árak növekedésében azonban jelentős szerepe volt a munkabér növekedésének is, ami átlagosan 16 százalékot emelkedett.
A sárgarépa magas árai esetében azonban sok mindenről beszélhetünk. Az egyik fő ok, hogy tavaly nagyon aszályos volt az év, ami több mint 25 százalékos kiesést okozott a termelésben. Európában viszont van egy általános költség kiegyenlítődés, ami azt jelenti, hogy mindegy melyik országról beszélünk, a költségek ugyanannyiba kerülnek Spanyolországban és Magyarországon egyaránt.
Mindenhol ugyanannyiba kerül a traktor, az alkatrész, a vetőmag, a növényvédő szer és a műtrágya. Ehhez hozzájön az öntözés drágulása, ami itthon még csak-csak megoldott, azonban vannak olyan országok, mint Hollandia vagy az említett Spanyolország, ahol azonban egy ideje elkezdték korlátozni az. Ezáltal tehát a klimatikus változások is nagy szerepet játszanak a zöldségek árainak emelkedésében - emelte ki a szakember.
Az átlagos 480 és 580 forintos sárgarépa kilónkénti ára attól függ, hogy mennyi plusz költséget tartalmaz, mint mosás vagy éppen a csomagolás. Varga István kiemelte, hogy geopolitikai, valamint klimatikus viszonyok alakulásától eltekintve egyelőre nem várhatóak további extrém áremelkedések.
A tavalyi aszályos év nagy hatással volt a zöldségek árára, amit még most is érzünk - fotó: pexels.com
15-20 százalékos ingadozás
Hozzátette, hogy 15-20 százalék körüli áringadozás bárhol és bármikor előfordulhat árufeltorlódás vagy időszakos hiány miatt. Európában a zöldségpiacon egyensúlyi állapot uralkodik, van kereslet és kínálat. Igaz azonban az is, hogy egész Európában csökken a termőterületek száma, hiszen a gazdálkodók már nagyon nehezen tudják eldönteni, hogy mi éri meg nekik.