Legújabb körkérdésünk a soraljművelő gépekkel foglalkozik, ahogyan az előző cikkünk is, azonban most a soraljművelők fejlesztéseire és funkcióira voltunk kíváncsiak.

A következő két körkérdést tettük fel:

1. Milyen innováció jellemzi a soraljművelőket, ha az elmúlt évekre visszatekintünk, miben változtak?
2. A soraljművelő főegységhez milyen kiegészítőket használjunk?

Akik válaszoltak: 
DAP Kft., Győri Agroker Zrt., KITE Zrt., ODISYS Bt., P+K 3000 Kkt, Szegána Kft.

Zagatto Alessandra, tulajdonos, DAP Kft.

Milyen innováció jellemzi a soraljművelőket, ha az elmúlt évekre visszatekintünk, miben változtak?
Az utóbbi évek EU-s rendeletei és szigorításai egyértelműen abba az irányba mutatnak, hogy a gazdák előbb-utóbb másképp kezdjenek gondolkodni a vegyszeres gyomirtásról. Külföldön, több helyen, például Olaszországban, bizonyos szőlőfajták esetében már teljesen betiltották a vegyszerek használatát a gyomkezelésben. Ennek köszönhetően a sorlajművelők gyártásában ennek az új szemléletnek igyekeznek a gyártók megfelelni és lépést tartani az EU-s szabályokkal és igényekkel.

Az Ecorow kiválóan használható vegyszermentes gyomirtásra – fotó: DAP Kft.

A Berti évek óta hangsúlyt fektet a mechanikus gyomirtásra, ennek eredményeképpen, először az EcoSprint™ majd tavaly az Ecorow jelent meg a piacon, bővítve ezzel a már amúgy sem csekély kínálatot. Mindkét típus létezik egy vagy kétoldalas verzióban a DAP Kft. kínálatában. Ezek a gépek, a vegyszermentes gyomirtás (biogazdálkodás) úttörői. Bizonyos típusváltozatok gyümölcs- és szőlőültetvényben egyaránt használhatók, mivel a traktorközéptől számított legnagyobb kinyúlásuk hidraulikusan állítható.

soraljművelés

Ecorow által művelt soralj – fotó: DAP Kft.

Az EcoSprint™ egy damilos gyomirtó, amely bizonyos mértékig a szőlőtőkék törzstisztítását is elvégzi a gyomirtás mellett. Az Ecorow viszont egy kényszerhajtású gumiujjas tárcsával és csillagtárcsákkal felszerelt sorlajművelő. Hatékonyságát a kimagasló munkasebessége adja, ami háromszorosa egy hagyományos, aktív sorlajművelőnek.

soraljművelő

Ecosprint™ soraljművelő – fotó: DAP Kft.

A soraljművelő főegységhez milyen kiegészítőket használjunk?
A DAP Kft. kínálatában megtalálhatók az Agrofer és Tortella által gyártott soraljművelők, amik modularitásukank köszönhetően nagyon sokoldalúan használhatók az ültetvényekben. Ezekre a gépekre tehetünk igény szerint tárcsát, talajmarót, forgóboronát, sarabolót (horolót), szárzúzót vagy akár fűnyíró dobot is. Az adapterek szabadon cserélhetők az éppen aktuális munkának megfelelően. Ha csak zöldet szeretnénk kezelni, akkor szárzúzót és fűnyíró dobot válasszunk, de ha a talajt is szeretnénk átforgatni akkor tárcsát, talajmarót, forgóboronát érdemes választani. Sarabolót javaslunk, ha kifejezetten gyomirtás a cél.

soraljművelés

Ezekre a gépekre tárcsát, talajmarót, forgóboronát, sarabolót, szárzúzót vagy fűnyíró dobot is szerelhetünk – fotó: DAP Kft.

Marovitz István, gép-alkatrész-szerviz üzletágvezető, Győri Agroker Zrt.

Milyen innováció jellemzi a soraljművelőket, ha az elmúlt évekre visszatekintünk, miben változtak?
A szélsőséges időjárásnak köszönhetően egyre kevesebb idő áll rendelkezésre az optimális munkavégzésre. Emiatt megjelentek a többfunkciós munkagépek, például törzstisztító, ami a soraljat is gyomtalanítja, illetve olyan soraljművelő, ami a törzs alsó részéről eltávolítja az oldalhajtásokat!

soraljművelő

Mechanikus kiegészítők – fotó: Győri Agroker Zrt.

A terület nagyságától függően, de egyre nagyobb az igény a kétoldalas soraljművelőkre, amik gyakran elektromos vezérléssel és független hidraulika rendszerrel szereltek.

soraljművelő

Kétoldalas, késes soraljművelő – fotó: Győri Agroker Zrt.

A soraljművelő főegységhez milyen kiegészítőket használjunk?
Általunk a legnagyobb darabszámban értékesített soraljművelő a sarabolókés. A vásárláskor fontos szempont, hogy a kés milyen kiegészítő felszereltséggel van ellátva. Az Ostraticky gépeknél, alapfelszereltség a bakhátbontó kapa, ami a kés előtt barázdát nyit, illetve a gyomokat és a rögöket eltereli a késtengelyről, ezáltal is kímélve a munkagépet.

sarabolókés

Sarabolókéses soraljművelő – fotó: Győri Agroker Zrt.

A sarabolókésre 2 db rögkivető van szerelve, ezek feladata a nagyobb rögök sorközbe terelése. A kés első felében egy csúszótalp van, ami biztosítja a kés hosszabb élettartamát. A saraboló kés nagy előnye, hogy számos mechanikus kiegészítővel is fel lehet szerelni, így egy munkafolyamatban tudjunk elvégezni a sorok ki- és betakarását vagy akár bakhát lebontását.

Olajos Sándor, üzletági speciális gépértékesitési menedzser, Gépkereskedelmi Üzletág
KITE Zrt.

Milyen innováció jellemzi a soraljművelőket, ha az elmúlt évekre visszatekintünk, miben változtak?
Az elmúlt években a soraljművelő fejlesztések egyik iránya az egyre kifinomultabb vezérlés volt, hiszen ezeknek az eszközöknél az egyik legfontosabb cél az, hogy a soraljat úgy tudjuk megművelni, hogy közben nem sértjük meg a növény törzsét, szárát. A művelőeszközöknek közel kell elhaladnia a növény mellett, hogy a műveletlen rész minél kisebb legyen, viszont, ha túl közel mennek, már belevághatnak a növénybe, ezért az érzékelő szenzorok pontos beállításnak és a visszatérés sebességének nagy szerepe van. Míg korábban inkább az volt a jellemző, hogy a visszatérést rúgó szabályozza, ma már hidraulikus munkahenger segítségével történik nem csak a kitérés, hanem a visszatérés is.

sorlajművelő

A fejlesztések az egyre kifinomultabb vezérlés és az egyre sokoldalúbb felhasználás felé mutatnak – fotó: KITE Zrt.

A fejlesztések másik iránya a multifunkció volt, azaz, hogy egy eszközzel minél több munkafolyamatot tudjanak elvégezni a szezon során, és egy adott gépnek minél jobb legyen a kihasználtsága. Az Orizzonti soraljművelők beállítása lehetővé teszi, hogy maximális érzékenységgel tudjunk hatékony munkát végezni, amelyet frissen telepített szőlőben végzett tesztek során is bizonyított.

A soraljművelő főegységhez milyen kiegészítőket használjunk?
A ma forgalomban lévő soraljművelők legtöbbje nem egyfunkciós gép, hanem a felhasználók igényeit követve multifunkciós eszközhordozó gépekről beszélhetünk, amelyekkel több, különböző munkát ellátó adapter működtethető.

Az Orizzonti soraljművelőkre felszerelhető művelőeszközök használata attól függ, hogy milyen ültetvényben fogjuk alkalmazni őket. Szőlőültetvényekben főként a mechanikai gyomirtásra használt saraboló kapa, forgóborona az elterjedt. Népszerű még a törzstisztító egység, illetve a csirkézéshez használt csipkés tárcsa és ennek elbontására szolgáló nyitó eke.

KITE

A mai soraljművelők multifunkciós eszközhordozó gépek, amelyekkel több, különböző munkát ellátó adapter működtethető – fotó: KITE Zrt.

A gyümölcsültetvényekben a forgóborona mellett a talajmaró egység, a gallyseprő és a tárcsás kasza a leginkább elterjedt eszköz. Ezen túl az ökológiai gazdálkodásban a damilos kaszaegységeket is használhatjuk, hiszen itt vegyszeres gyomirtásra nincs lehetőség. A Orizzonti S.r.l. rugalmassága és folyamatos fejlesztései lehetővé teszik, hogy a piac mindenkori igényének megfelelő eszközöket tudjunk ajánlani a termelőknek.

Hernek Gábor, gépértékesítő, ODISYS Bt.

Milyen innováció jellemzi a soraljművelőket, ha az elmúlt évekre visszatekintünk, miben változtak?
Ha az egyszerűbb gépeket vesszük figyelembe, akkor nagy innovációról nem beszélhetünk, a magasabb árfekvésű, hydromotoros gépek esetében már más a helyzet, a legmodernebb gépek esetében egyre jobb a hűtés, a vezérlés elektromos szelepekkel történik, adott esetben akár 8-10 szelep is lehet egy gépen.

soraljművelő

Arizza soraljművelő – fotó: ODISYS Bt

A soraljművelő főegységhez milyen kiegészítőket használjunk?
A lehetséges kiegészítőknek ma már szinte csak a képzeletünk vagy a pénztárcánk szabhat határt. Hogy mit használjunk, az nagyban függ attól, hogy milyen növénykultúrában dolgozunk. Tapasztalataink szerint a legtöbben forgókapát, tárcsát és szárzúzó adaptert keresnek gépeikhez, de keresett a törzstisztító, és a takaró eke is.

soraljművelő

A kiegészítők használata az adott növénykultúrától függ – fotó: ODISYS Bt

Kéki László, ügyvezető, P+K 3000 Kkt. (kertcenter.com)

Milyen innováció jellemzi a soraljművelőket, ha az elmúlt évekre visszatekintünk, miben változtak?
A technológiai fejlődés, a változás jól követhető a K.U.L.T ujjas-tárcsás és az ALM csillagtárcsás művelőinek térhódítása nyomán is. Régen elképzelhetetlen lett volna, hogy akár 15 km/h sebességgel, két oldalon egyszerre műveljünk soraljat.

soraljművelő

Akár 15 km/h sebességgel, két oldalon egyszerre művelhetünk – fotó: kertcenter.com

Az ALM alapgépei traktorkabinból vezérelhetőek, talajfelszínt követő hidraulikus lebegtető rendszerrel szereltek és szükség esetén együtt működnek a kamera illetve GPS vezérléssel is a nagy pontosságú sorkövetés érdekében.

A cél a gyomirtó szerek teljes kiváltása nagy sebességű, precíz, mechanikai gyommentesítéssel.

soraljművelő

ALM soraljművelő – fotó: kertcenter.com

A soraljművelő főegységhez milyen kiegészítőket használjunk?
A K.U.L.T ujjas-tárcsás és az ALM csillagtárcsás művelői úgy lettek kialakítva, hogy azok könnyen felszerelhetőek bármely meglévő soraljművelőre, keretre. Az ALM saját, igen fejlett alapgépkínálattal is rendelkezik.

Nagy Márk, marketing igazgató, Szegána Kft.

A SZEGÁNA Kft. háromféle márka, egymástól lényegesen különböző soraljművelőjét is forgalmazza: Serrat, Orizzonti, Caffini.

A Serrat Interpiquet kardános hajtású kitérős kasza 1,2 m munkaszélességgel, 3,1 m traktorközéptől való kitolhatósággal. Újdonság a Doble kivitel két fejjel, 2 db 1,2 m-es munkaszélességű fejjel 6,2 m max. sortávolsághoz illetve a 2 db 1,5 m-es munkaszélességű fejjel 6,5 m max. sortávolsághoz. Ezeknél a gépeknél talajkerék segíti az állandó munkamagasság tartást, a fejek nem cserélhetőek.

soraljművelő

Serrat Interpiquet Doble T 6200 soraljkasza kardános hajtással – fotó: Szegána Kft.

Az Orizzonti elsősorban szőlőbe, intenzív gyümölcsösbe kínálja gépeit, de vannak megoldásai akár traktorközéptől 3,5 m-es kitolással. Utóbbi évek innovációja a kétoldalas kialakítás, mely dupla területteljesítményt eredményez, valamint az automata sorközépen tartó rendszer, mely a kétoldalas soraljművelő használatát "gyerekjátékká" könnyíti. Utóbbi évek innovációja az Orizzonti TCL, mely sorköz kultivátorral szerelhető kitérős kapa (30, 50 vagy 70 cm-es), így lehet hatékonyabbá tenni a meglévő kultivátort.

soraljművelő

Orizzonti Fast kétoldalas soraljművelő törzstisztító fejekkel – fotó: Szegána Kft.

Az Orizzonti gépet a svájci bicskához is szoktuk hasonlítani, mivel egyetlen alapgéphez több mint 10 féle, különféle méretű eszközöket lehet kapcsolni (törzstisztító, kapa, kasza, eke, tárcsa, gallyseprő, kult kultivátor, damilos kasza, talajmaró... ). Az eszközök kiválasztásánál minden esetben figyelembe kell venni a tőtávolságot, szőlőbe jellemzően kisebb munkaszélességű eszközök használhatóak megfelelően, míg hagyományos gyümölcsösben a nagyobb eszközök is megfelelően be tudnak menni a sorba munkát végezni.

Caffini

A Caffini Grasskiller Twin gomirtó 1000 bar nyomással dolgozik  fotó: Szegána Kft.

A Caffini Grasskiller gomirtó, mely 1000 bar nyomással irtja a gyomokat és azok gyökereit 6-8 cm mélységig. Még igazi újdonság a gép és a technológi is, de az első Mono (1x38 cm munkaszélesség) gépeket követően már rendelhető a Twin (2x25 cm munkaszélességű) kétoldali fejjel rendelkező kivitel, ráadásul nem csak vontatott, hanem függesztett tartállyal is. Ezen a gépen a fejek nem cserélhetőek.

Körkérdéssel minden héten hétfőn és csütörtökön jelentkezünk újabb aktuális témákkal. Figyeld az Agroinform híreit!

Hogyha soraljművelőt vagy más kertészeti gépet keresel, mindenképp nézz szét az Agroinform.hu Piacterén, hiszen a gyümölcstermesztés gépei és a szőlészeti gépek kategóriákban is több száz hirdetést találsz.

A Fórum rovatban pedig a többi gazdával vitathatod meg az aktuális kérdéseket és gyűjthetsz tapasztalatokat.