Milyen kézi vagy kisgépi eszközöket célszerű alkalmazni a metszéshez? Mekkora ültetvénymérettől használjunk gépi begyűjtést? Nagy a kínálat, de melyiket válasszuk például szőlőhöz, gyümölcsfákhoz, díszcserjékhez és bokrokhoz vagy virágokhoz?
Mi legyen a nyesedékkel: összegyűjtés, bálázás, mulcsozás vagy szárzúzós soraljművelővel történő bedolgozás? Hogyan különítsük el és kezeljük a beteg, fertőzött nyesedéket?
E heti körkérdésünkben erről kérdeztük meg a szakembereket. Akik ezúttal válaszoltak: Auditker Kft., DAP Kft., Kertcenter.com, KITE Zrt., Navik Alfa Kft., Penda Kft.
Auditker Kft.
Milyen kézi vagy kisgépi eszközöket célszerű alkalmazni a metszéshez?
A korábbi, pneumatikus-kompresszoros metszőollókhoz képest kijelenthetjük, hogy mára az elektromos metszőollók jelentik a legjobb választást metszési műveletekhez.
Az Auditker Kft. termékportfóliójában kiemelt szerepet töltenek be a vezeték nélküli, vezetékes (robusztusabb) és magassági ágvágó metszőollók is. Szerencsés helyzetben vagyunk, mert kertészeti vonalon kiváló európai gyártók minőségi gépeit tudjuk kínálni megoldásként a gazdálkodók felmerült igényeire, Magyarországon a legsokoldalúbb metszőolló-kínálattal. Továbbá egy 1 napos, ingyenes tesztelési lehetőséget biztosítunk az érdeklődő gazdák számára.
Mekkora ültetvénymérettől használjunk gépi begyűjtést?
Csonthéjasok és szőlő esetében körülbelül 2-3 hektár, almaültetvényekben 4-5 hektár esetén megfontolandó a gépi nyesedékbegyűjtés bevezetése.
Melyiket mihez?
A gyümölcsösgazdák a keletkezett nyesedéket a CESARI erős gallysöprűivel gyorsan rendre rakhatják a sor közepére.
A gyümölcsösgazdák a keletkezett nyesedéket a CESARI erős gallysöprűivel gyorsan rendre rakhatják a sor közepére
Cégünk a nyesedék eltávolításhoz a CAEB Quickpower 1230-as venyigebálázót és a BERTI PICKER felszedőrotoros mulcsuzót ajánlja. A BERTI Picker a nyesedéket egyenletes darabokra aprítva tápanyag-visszapótlás céljából visszajuttathatja a talajfelszínre, vagy a PICKER/C gép saját tartályába gyűjtve az aprítékot bioenergiaként felhasználható. A PICKER-ek egyöntetű, egyenletesen méretű aprítékot készítenek a zúzótérben elhelyezett rostélynak köszönhetően.
A PICKER-ek egyöntetű, egyenletesen méretű aprítékot készítenek a zúzótérben elhelyezett rostélynak köszönhetően
A CAEB Quickpower 30-40 kg-os bálákat készít a sorban hagyott venyigéből. A bálákat bármilyen biomassza-feldolgozó hasznosítani tudja. A bálák méretéből adódóan saját célra való felhasználás és a kisebb közösségi felhasználás is gyakori. A fűtésre való felhasználáshoz a CAEB saját fejlesztésű energiahatékony kazánjait is ajánlja. Egy 5-7 hektáros gyümölcsös metszési anyaga egy családi ház egy téli fűtésére elég lehet.
Mi legyen a nyesedékkel?
A rendsodrás – zúzás, bálázás –, majd elszállítás egy helyes módszer. A sorközökben hagyott nyesedék, aprított gally gyakran akár defektet is okozhat permetezéskor.
Hogyan különítsük el és kezeljük a beteg, fertőzött nyesedéket?
A CAEB Quickpower 1230 bálahálóval csomagolt bálái és a BERTI Picker gyűjtőtartályos kivitele megfelelő elkülönítési és elszállíthatósági lehetőséget biztosít a termesztők számára.
DAP Kft.
Metszés tekintetében a gazdák nézetei és preferenciái igen megoszlanak. Vannak a hagyományos technológiát kedvelők, a kézi metszés hívei, és vannak azok, akik valamilyen könnyebb úton járnak, pneumatikus vagy elektromos ollókkal igyekeznek kímélni a kezüket, valamint gyorsítani a munkát. Mindegy, hogy a metszés maga milyen eszközzel zajlik, ma már lehetőség van ezt személyre és főként pénztárcára szabni.
Tartja magát azért a tény, hogy a pneumatikus rendszer kialakítása egy néhány hektárok gyümölcs ültetvényben gazdaságosabb, mint az elektromos metszés, valamint a karbantartása is olcsóbb. Előnyös ezt a megoldást választani, ha magas fák is vannak, sűrű lombkorona ritkításra szorul, ilyenkor ugyanis a pneumatikus eszközök széles választéka segíti a munkát, láncfűrészek, ágvágók, ollók és hosszabbító szárak egészen 3,5 m hosszúságig.
A Paterlini eszközök ebből a szempontból tökéletes választást jelentenek. A metszésnek ez a legrugalmasabb megoldása, elektromos eszközökkel csak részben és korlátozottan váltható ki.
PATERLINI pneumatikus metszőolló
Szőlőben inkább ajánlott az elektromos metszés, hiszen kis átmérőjű venyigéket kell vágni, azonos magasságban, így gyorsan és rendkívül hatékonyan lehet haladni egy jó elektromos ollóval. Ma már kifejezetten kényelmes a vezeték nélküli megoldás, ilyenkor még a kábel átvágásának a lehetősége sem áll fenn. A pengenyitás nagysága állítható a legtöbb ollón, így tovább lehet gyorsítani a vágásokat. Ez azok számára fontos, akik a kézi, hagyományos metszés után lassúnak érzik az elektromos ollók vágási sebességét. Egyre több neves borász választja a a Zanon elektromos ollóit és kötözőit
Kertészetek is egyre nagyobb arányban keresik az elektromos vezeték nélküli megoldásokat akár olló, akár láncfűrész vagy más eszközök tekintetében.
A nyesedék begyűjtése felhasználás kérdése, mégis az mondható el, hogy egyre inkább a gyors és hatékony módszerek kerülnek előtérbe, tehát szárzúzóval összezúzzák és kinn marad a talajon.
Berti Picker szárzúzó
A Berti a szárzúzók tekintetében utánozhatatlan kínálattal és sokoldalúsággal minden igényt kielégít. Ilyen igény lehet például a venyigék összegyűjtése későbbi felhasználás céljából, erre a Berti Picker C típusú konténeres felszedő rotoros zúzó a legjobb választás, hiszen egy menetben zúzza és gyűjti a levágott gallyakat egészen 8 cm átmérőig!
Kertcenter
Kézi metszés:
A metszés az év talán leginkább munkaigényes folyamata egy gyümölcsösben. Hatékony és gyors elvégzéséhez a Kamikaze Volpi elektromos metszőollói hatalmas segítséget nyújtanak. A nagy kapacitású, modern lítium akkumulátorral rendelkező vezetékes és vezeték nélküli metszőollókkal folyamatosan dolgozhatunk, miközben rendkívüli módon lecsökken a kezünket terhelő, vágásokhoz szükséges energiakifejtés.
A KV600-as ollóval a vékonyabb és vastagabb ágak sem jelentenek akadályt – forrás: kamikazevolpi.com
Annak érdekében, hogy a magasabban lévő gallyakat is könnyedén, gyorsan és hatékonyan le tudjuk metszeni, professzionális, hosszú nyelű ollók állnak rendelkezésre: 80-100-150-200 cm hosszban. Kamikaze Volpi ollók megszabadítanak bennünket a létra nehézkes és fárasztó cipelésétől. Bár a munkát így is el kell végezni, nem mindegy, hogy mennyi idő alatt és milyen minőségben tesszük azt.
Hosszú nyelű metszőollóval könnyedén elárhetővé válnak a magasban lévő, metszésre váró ágak – forrás: kamikazevolpi.com
Azokba az ültetvényekbe, ahol elegendő a 2,5-2,7 cm-es vágási átmérő, a vezeték nélküli ollók jelentik az ideális megoldást. Bár akkumulátoruk kisebb üzemidőt garantál, ezt a hátrányt ellensúlyozza az ollók kisebb tömege, és a vezeték nélküliség adta szabadabb mozgás lehetősége.
Szőlőbe és barackosba ideális a vezeték nélküli kivitel.
Gép metszés:
A mai szuper intenzív, támberendszeres termesztésben, a sövényszerűen, termesztehető fajták rendszeres gépi síkfalmetszés igényelnek. Almában dióban , cseresznyében, meggyben, szilvában és még sok más kultúrában igen nagy hasznt vehetjük a német FruitTec cég csúcstechnológiás síkfalmetszőg épeinek. Trakrtor frontra kell őket föggeszteni. Ha nincs a traktor fronton előre kiépített hármpont függsztési lehetég akor is könny felfogathatóak a gyártó által biztosított, a vonószem helyére felcsavarozható adapterrel.
Egy alpgépből (Edward) és oldalsó, felső alsó metsző adapterből és érzékelőkből, hidraulika rendszerből állnak. A felső metsző automatikusan ki tudja kerülni a támrendszer oszlopait. Az alapgépre további inteligens munkaeszközök is rendelhetők, mint például a Darwin virágritkító adapter.
Újdonság és nagy sikerrel működik sok ültevényben világszerte a FruitTec pneumaitukus RedPulseDuo levélritkító gépe is, mely precízenrányzot, erős lég árammal távolítja el azokat a leveleket melyek a gyümölcsöket (például alma esetében) fedésben tartják. Ezáltal teltebb, a piacon oly preferált intenzívebb fedőszín alakul is.
Metszési nyesedék kezelése:
A nyesedék kezelésére számos lehetőségünk nyílik. Egyik legjobb megoldást a talajba való beforgatása jelenti. Ezzel nem csak az esetleges kártevő és kórokozóállományt csökkentjük ültetvényünkben, de a gallyak és vesszők által biztosított szervesanyag így visszajut a körforgásba, gazdagítva ezzel talajunkat, számos pozitív hatást eredményezve ezzel.
A Minos Agri török eredetű cég révén hozza a török gyártók által várható kötelezőt: minőségi anyaghasználat, amelyből nem spóroltak, univerzális alkalmazhatóság, időtálló és strapabíró kialakítás, megfelelő ár-érték arány. Mulcsozójuk (Mulcsozójuk szó alatti link:) vastag acél lemezből készült, így a nagyobb gallyak sem okoznak nekik akadály, valamint tömegüknek köszönhetően nem fognak felugrani egy-egy nagyobb nyesedék halomtól. Használatukhoz elegendő egy 40-45 lóerős közepes traktor is, amely a legtöbb ültetvényben általános munkák elvégzéséhez egyébként is rendelkezésre áll.
A Minos Agri mulcsozói több méretben, frontra szerelést lehetővé tévő adapterrel is kérhetők.
Az olasz FCB nagyteljesítményű ágdarálói az új égetési tilalom rendelet miatt komoly szerpehez jutnak.
KITE Zrt.
Milyen kézi vagy kisgépi eszközöket célszerű alkalmazni a metszéshez?
A metszéshez leggyakrabban egyszerű kézi metszőollót használunk, mely a munka mennyiségétől függően fontos, hogy jó ergonómiával rendelkező, könnyen használható legyen.
A metszéshez leggyakrabban egyszerű kézi metszőollót használunk
Nagyobb ültetvényben a pneumatikus vagy elektromos eszközök terjednek. Utóbbiak könnyen és kisebb terhelés mellett használhatók. Ilyen például a Pellenc Vinion és Prunion elektromos metszőollók, amivel egy feltöltéssel egy műszakot végig tudunk metszeni. Univerzális, mivel hosszabbítóval a magasabb/létrát igénylő munka végezhető vele, illetve szükség esetén láncfűrész is csatlakoztatható hozzá. Nagyobb ültetvényméretnél az ID DAVID síkfalmetszőit ajánljuk, ahol minden egyes fűrésztárcsát külön hidromotor hajt, így biztosítva a tökéletes minőséget.
A szőlőültetvényekben a PELLENC előmetsző gépei tudják megkönnyíteni nagyban a munkát, hiszen rövid csapos metszés esetén akár a munka 70-80%-át is elvégzik ezek a gépet.
Mekkora ültetvénymérettől használjunk gépi begyűjtést?
Akár már 1-2 hektárnál is kifizetődő lehet, mivel a munka jól tervezhető vele, 1-2 ember is hatékonyan tudja működtetni; tudjuk, hogy napjainkban a képzett munkaerő keresése és megtartása komoly probléma.
Melyiket válasszuk például szőlőhöz, gyümölcsfákhoz, díszcserjékhez és bokrokhoz vagy virágokhoz?
Szőlészetek részére a Pellenc Viniont ajánljuk, amely 35 mm vágási átmérővel rendelkezik. Gyümölcsösökbe a Pellenc Prunion lehet ideálisabb, amelynek vágási átmérője 45 mm. Ezek az eszközök a modern technológiát használva képesek „alkalmazkodni” a felhasználó metszési stílusához. Nagyobb vágások esetén nagyobbra lehet nyitni, kisebb vágásoknál a nyitás mérete is kisebb, így gyorsabb a munkavégzés.
Mi legyen a nyesedékkel?
A levágott nyesedék leggyakoribb feldolgozási módja, amikor egy vízszintes tengelyű kalapácsos szárzúzóval összezúzzák, így az apró gallydarabok hozzájárulnak a szervesanyag- és tápanyag-utánpótláshoz. Erre a NOBILI S.p.A. olasz gyártó kiváló minőségű és kiemelkedően tartós, extrém körülmények között is kipróbált zúzóit ajánljuk, melyek akár 8 cm-es ágátmérőig is megbízható munkát végeznek.
A NOBILI S.p.A. olasz gyártó zúzója
Egyre jobban terjed a lezúzott nyesedék energetikai célú hasznosítása. Ehhez a NOBILI TRP felszedőujjas, rostával ellátott zúzói lehetnek kiváló társaink, ahol Big-Bag zsákba vagy egy átfújó csővel, akár a mellettünk haladó pótkocsira gyűjthetjük az apróra vágott nyesedéket, amelyet később fűtésre, komposztálásra használhatunk.
Hogyan különítsük el és kezeljük a beteg, fertőzött nyesedéket?
Itt az általános fertőzési kockázatot kell figyelembe venni. Amennyiben szükséges, távolítsuk el, de jelentős mennyiségű tápelemet is kivonunk így, amit pótolni kell. Amennyiben csak vékony vesszőket vágtunk le, úgy a sorközi talajmunkák során ez hamar komposztálódik és bekerül a biológiai körfolyamatba.
Navik Alfa Kft.
A metszésnek alapvetően két formáját különböztetjük meg gépészeti szempontból, a géppel és emberi erővel végzett metszést. Azt, hogy melyik ültetvényben melyik verziót érdemes előnyben részesíteni, legyen szó szőlőről vagy gyümölcsről, minden esetben a fajta és művelésmód határozza meg.
Amennyiben a fenti szempontok szerint kizárólag emberi erővel tud történni a metszés, ezt is érdemes részben gépesíteni a hatékonyságnövelés érdekében. Erre nyújtanak alternatívát a Campagnola elektromos metszőollói és láncfűrészei.
Az új plug-in akkumulátoros széria megjelenésével számos ügyfelünknek sikerült jelentősen növelni a munka hatékonyságát. Idén elérhetővé váltak a plug-in akkumulátoros, egykezes láncfűrészek is, melyek hatalmas segítségek az akár 10 cm vastag ágak elvágásához.
A klasszikus gépi metszésnél szőlőültetvényekben használhatunk előmetsző gépeket. A szőlő esetében az előmetszés a BMV-Italy PCL 850 gép, egyes függöny-, szálvesszős és váltócsapos művelés esetén pedig a BMV-Italy PR 3000 gép használható. Ezek a berendezések jelentősen növelik a költséghatékonyságot az emberi munkaerő kiváltásával gazdasági mérettől függetlenül.
Intenzív ültetvények előmetszésére szolgáló berendezés a BMV-Italy PF3 előmetsző gépe, mely jó megoldás a kézi metszéssel kombinálva. Jelentősen csökkenti az élőmunkaerő-igényt. Multifunkcionális berendezés, lehetővé teszi azt is, hogy vegetációs időben, célzottan ritkított zónákat hozzunk létre a zöldfelületen, melyek megkönnyítik a levegő és a napfény bejutását a lombfelület egyes részeire. Csökkenti a növényvédelmi szerek iránti igényt, elősegíti a növényvédelmet.
Gyümölcsösökbe ajánljuk továbbá a BMV-Italy FL 600 PC, a BMV-Italy FLHD 900 és a BMV-Italy FL800 PC síkfalmetszőket is. A gépek teljesen az ültetvényhez konfigurálhatók.
Mi legyen a nyesedékkel: összegyűjtés, bálázás, mulcsozás vagy szárzúzós soraljművelővel történő bedolgozás?
Mindenki adottságaihoz mérten dönt arról, hogy mit kezd a nyesedékkel. Agronómiai és gazdasági szempontból a legjobb megoldás, ha a nyesedéket a területen felaprítjuk, lezúzzuk. Ez nagymértékben hozzájárul a tápanyag-utánpótláshoz. A művelet az úgynevezett söpréssel kezdődik, melyhez az Arrizza SWATH rendsöprűt ajánljuk.
A zúzáshoz a kiváló minőségű rendfölszedős BARGAM VGK szárzúzót ajánljuk, mely homogén hosszúságú aprítékot hagy maga után. Fontos, hogy apróra zúzzuk a venyigét, gallyakat, egyrészt hogy minél előbb lebomoljon, másrészt azért, hogy tárcsa helyett sorközművelő kultivátort tudjunk használni dupla soros soraljművelővel kombinálva, ami ma a mechanikus gyomirtás leghatékonyabb eszköze. Az Arrizza Futura Special 7 km-es munkasebességgel áll rendelkezésre.
Hogyan különítsük el és kezeljük a beteg, fertőzött nyesedéket?
Olyan fertőző betegségek esetén, amik a növény pusztulásához vezetnek, már vegetációban jelöljük meg a fertőzött növényeket. Ezeket külön kell eltávolítani, megsemmisíteni.
Nagy Lajos műszaki szakértő – Penda Kft.
Milyen kézi vagy kisgépi eszközöket célszerű alkalmazni a metszéshez?
A növények, bokrok, sövények és fák metszése a permetezés előtt a tavaszi munkálatok fő tevékenysége. Hagyományos kézi metszőolló kisebb kertekben hasznos, azonban a nagyobb ültetvényeken használatuk megterheli az ízületeket. Köszönhetően az akkumulátorok folyamatosan csökkenő súlyának és növekvő tárolókapacitásának, az elektromos eszközök egyre népszerűbbek.
Érdemes egy termékcsaládon belül választani, hiszen különböző típusú eszközök akár egy akkumulátorról is üzemeltethetőek. Az elektromos eszközök hatékonysága, kényelme mellett a ZANON termékek gyártója figyel a biztonságra is. Példaként említeném a ZANON VIPER SV45 modellt, melyet kábelvágásgátló védelemmel láttak el, illetve további opcióként vágásgátló kesztyű is választható.
Az elektromos eszközök hatékonysága, kényelme mellett a ZANON termékek gyártója figyel a biztonságra is
Nagy a kínálat, de melyiket válasszuk például szőlőhöz, gyümölcsfákhoz, díszcserjékhez és bokrokhoz vagy virágokhoz?
Szőlősben a vékony és közepes ágak metszéséhez ideális választás az ZANON elektromos metszőolló saját akkumulátorral. Gyümölcsösben a vastagabb ágak vágásához célszerű a külső akkumulátorral rendelkező metszőollót vagy a ZANON elektromos fűrészt alkalmazni, mely nehezen elérhető helyeken is használható.
Hasznos és kényelmes megoldást jelent, ha az eszköz teleszkópos nyéllel is kiegészíthető, melynek segítségével a magasabb gyümölcsfák koronája is könnyedén alakítható. Gyümölcsösben jó választás a ZANON elektromos virágzateltávolító, mellyel a termés mennyiségét szabályozhatjuk.
Metszés után a szőlészetben a ZANON elektromos kötöző használatával akár ötször gyorsabb kötözés érhető el, mint kézi kötözővel. Nagyobb felületek, sövények alakítására ajánljuk a ZANON elektromos sövényvágókat. Nagyobb ültetvények esetén jó döntés a VBC tárcsás síkfalmetsző, mely saját hidraulikarendszerrel van felszerelve. A tárcsákat külön hidromotor vezérli, melyek mindegyike külön szabályzóval rendelkezik, ezáltal biztosított a túlterhelés elleni védelem.
Szélfogó növényzet, mezőgazdasági utak karbantartására, speciális igényekre professzionális eszközöket kínál a GREENTEC. A gyártó kínálatában a késes, a körkéses és alternáló ágvágók is megtalálhatóak. A GREENTEC terméke, a késes mulcsozó például a metszést, aprítást és mulcsozást egy munkafolyamatban látja el.
Mekkora ültetvénymérettől használjunk gépi begyűjtést? Mi legyen a nyesedékkel: összegyűjtés, bálázás, mulcsozás vagy szárzúzós soraljművelővel történő bedolgozás?
A metszés befejező munkafolyamata a nyesedék zúzása, mely szintén jól gépesíthető. Lehetőség van a nyesedéket a sorok közül csak kihúzni, majd a GANDINI késes, illetve dobos nyesedékaprítókkal feldolgozni. Talán ez jelenti a legkisebb beruházási költséget, így megfelelő megoldás lehet a kisebb területeken gazdálkodók részére.
A finomra mulcsozott nyesedéket, venyigét talajművelő eszközökkel bedolgozhatjuk a talajba, ahol elkorhad, majd mineralizálódik. A sorközeiben található venyige és gyümölcsfa nyesedékeinek aprítására, zúzására, azoknak a talaj felszínén való szétterítésére vagy rendre sodrására a különböző kivitelű szárzúzó gépek is alkalmasak. A sodráshoz a CESARI nyesedékrendsodró, illetve a VBC soralj seprői, míg szárzúzáshoz az AGRIMASTER nyújt számos lehetőséget.
Az általunk képviselt AGRIMASTER gyártó a szárzúzók terén közel 40 éves tapasztalattal bír, számos modell megtalálható kínálatunkban. A függőleges vagy vízszintes tengelyű modellek különböző méretű venyige aprítására alkalmasak.
Az AGRIMASTER a szárzúzók terén közel 40 éves tapasztalattal bír
Hogyan különítsük el és kezeljük a beteg, fertőzött nyesedéket?
A Lerda venyige- és hasábbálázót ajánljuk, melynek segítségével a beteg, fertőzött nyesedékből hasábbála készíthető. A bálák könnyen szállíthatóak, jól tárolhatóak, megújuló energiaforrásként felhasználhatóak fűtésre és egyéb hőenergiatermelésre.
Természetesen egyre nagyobb hangsúlyt kap a prevenció. A permetezési idő és a korszerű permetezési technológia megválasztásával fentartható az egészséges állomány.
GANDINI nyesedékaprító kép
A PENDA csapata a Martignani permetezőket ajánlja. A legújabb modell a „NEWPort20” törzscsuklós légporlasztásos permetező, melynek fordulási sugara 6m alatt van, és akár 90°-ban is elforgatható. Részletes ismertető honlapunkon.
Bármilyen kertészeti gépet, eszközt keress, az Agroinform Piactér rovatában megéri körülnézni!