A Szent István Egyetem Gazdasági, Agrár- és Egészségtudományi Kara adott otthont a rendezvénynek, amelyet kiemelt érdeklődés övezett a partnerek részéről. A vendégeket Hadászi László, a KITE Zrt. fejlesztési és szaktanácsadási igazgatója köszöntötte.
A tanácskozást jelentős szakmai érdeklődés kísérte – A szerző felvétele
Ezt követően dr. Futó Zoltán, a SZIE szarvasi Gazdasági, Agrár- és Egészségtudományi Karának megbízott dékánja nyitotta meg bevezetőjével a rendezvényt. A dékán köszöntőjében kiemelte, hogy mennyire fontosnak tartják a KITE Zrt. és a szarvasi agrároktatási centrum között működő szakmai és tudományos együttműködést, melyet a következő időszakban mindkét fél tovább szeretne bővíteni.
A szakmai előadások sorát dr. Dobos Endre, a Miskolci Egyetem docense nyitotta meg az öntözés talajtani vonatkozásairól szóló előadásával.
Dr. Dobos Endre, a Miskolci Egyetem docense – A szerző felvétele
Prezentációjában fotókkal illusztrálva szembesülhettek a tanácskozás vendégei azzal, hogy a talajszerkezethez helytelenül megválasztott öntözési technológia milyen károkat tud okozni. Egy jól kivitelezett öntözéssel jelentősen javulnak a talajtani hatások, nő a talaj termelékenysége, javulnak a tápanyag-feltáródás feltételei, felgyorsulnak a mikrobiológiai folyamatok, javul a humuszosodás és porozitási viszony.
Tóth Richárd, a Valmont régiófelelőse – A szerző felvétele
A Valmont precíziós öntözőrendszerekről és magáról a gyártóról Tóth Richárd, a Valmont régiófelelőse tartott tájékoztatást a tanácskozás résztvevőinek. A Valmont Industries Corp. pontosan 70 éve alakult meg, 1954-ben pedig már piacra dobták az első gépesített körforgó öntözőberendezést. Fél évszázada mutatták be az elektromos hajtású körforgómodellt, nyolc évvel később pedig már a Corner saroköntözővel is piacra léptek, de ugyanekkor fejlesztették ki a saját hajtóművüket is, amellyel ma is egyedülállóak az öntözőgyártók között.
1977-ben vezették be a hazánkban is széles körben elterjedt lineárrendszerű öntözőberendezéseket, 1989-től pedig már számítógépes vezérléssel is felszerelték az öntözőrendszereiket.
Lineárrendszerű Valley öntözőberendezés – fotó: valmont.com
Az ezredfordulót követően egymás után mutatták be az újabbnál újabb fejlesztéseiket, mint pl. a DualSpanTM körforgó, a GPS-helyzetmeghatározás és a lineár- és körforgórendszerek GPS-vezérlése. 2012-ben vezették be a Variable Rate Irrigation, azaz VRI (módosítható dózisú öntözés) vezérlőrendszert, amelyet e rendezvény bemutatóján is láthattak a későbbiekben a vendégek.
A körforgó Speed VRI például egy előre megírt recept szerint szabályozza körforgósebességét, és ezzel módosítja a kijuttatott adagot az adott irányban. A körforgó Zóna VRI a szórófej ki- és bekapcsolásával módosítja a vízadagot a gép hosszában és a menetirányban. A Lineár Zóna VRI-nél maximálisan 30 zónás kialakítás érhető el, 180 szegmenssel a lineár menethossz alatt. A VRI alkalmazásával a hozamnövekedés mellett víztakarékos öntözést valósíthatunk meg, illetve csökkenthetjük a különbségeket a terméseredményekben egy adott területen.
A talajszelvény-vizsgálat segít megismerni a talaj aktuális állapotát – fotó: Kohout Zoltán
Dr. Dobos Endre docens második, "Esettanulmány bemutatása a termőhelyalapú zónatérkép készítéséhez" című előadásában kiemelte, milyen fontos a termőterület talajszerkezetének feltérképezése. A talajszelvény-vizsgálat segít megismerni a talaj aktuális állapotát, a porozitási viszonyokat, a tömörödöttség mértékét.
Szendi Jenő öntözésiüzletág-vezető záró előadásának bevezetőjében a KITE Zrt. hazai öntözéstechnikai fejlődésben elért eredményeit méltatta. A cég jogelődje, a Kukorica és Iparnövény Termelési Együttműködés az 1986-ban elindított Szuper Intenzív Kukoricatermelési Program (SZIK) öntözéstechnikai hátterének megvalósításához versenyeztette különböző gyártók lineárrendszerű öntözőberendezéseit, amelyen Valley öntözőberendezései kiváló eredményt értek el, így tették le voksukat mellettük.
Szendi Jenő öntözésiüzletág-vezető záró előadása – A szerző felvétele
Túlnyomórészt ennek is köszönhető, hogy napjainkra közel 500 darab Valley Linear öntözőberendezés üzemel partnereiknél, így hazánkban európai szinten egyedülállónak számít az eladott magas darabszám tekintetében.
Prezentációjában felhívta a figyelmet arra, hogy egy öntözőrendszer telepítésének megválasztásánál nagyon fontos a megfelelő méretű csőrendszer kiépítése, hiszen egy nem megfelelően megválasztott átmérőjű csővezetéken akkora nyomásveszteségek adódnak, amelyek egy másfél évtizedes ciklus alatt akár több tízmilliós üzemeltetésiköltség-növekedést is okozhatnak. Nagyon fontos a jól méretezett, veszteségoptimalizált gépfelépítés, a kisebb energiaigényű, jobb hatásfokú hajtáslánc alkalmazása, illetve a hosszabb szerkezeti egységeknél a kevesebb járótag alkalmazása.
A rendezvény zárásaként a Variable Rate Irrigation (VRI) rendszerű öntözőberendezést tekinthették meg a vendégek – fotó: Kohout Zoltán
Míg korábban 43-55 méteres ívtagokat alkalmaztak, addig napjainkban 43-72 méterig is terjedő hosszúságú ívtagok építhetők ki. A rendezvény zárásaként a Variable Rate Irrigation (VRI) rendszerű öntözőberendezést tekinthették meg üzem közben az egyetem szántóterületén a tanácskozás vendégei.