Ki hinné, hogy a mocsarak, lápok közelében növő, szinte jelentéktelennek tűnő növény amellett, hogy a medvék kedvenc eledele, még az egyik legjobb alapanyag is lehet, amellyel a szervezetünket táplálhatjuk?

tőzegáfonya

A tőzegáfonya (Vaccinium macrocarponelyes) egy örökzöld cserjén nő – fotó: flickr.com

Számos problémára gyógyír

A tőzegáfonya (Vaccinium macrocarponelyes) egy örökzöld cserjén nő, Észak-Amerikában őshonos. Az első európai telepesek a 17. század elején találkoztak vele először, de a benne rejlő sokféle gyógyhatás az 1990-es évekig ismeretlen volt Magyarországon. Pedig ez a gyümölcs sokféle bajra lehet megoldás: baktériumokat pusztít, szív- és érrendszert támogat, gátolja a szervezet sejtjeinek öregedését, és még segít a fogyásban is – írja az egy.hu.

Régen a fanyar ízű, vörös bogyókat összegyűjtötték, és speciális masszát készítettek belőle, hogy sebeket, duzzanatokat kezeljenek vele, arra is hamar rájöttek, hogy a tőzegáfonya hatásos skorbut ellen is, hiszen C-vitaminban és ásványi anyagokban is gazdag.

1920 körül megállapították, hogy a húgyúti rendszer fertőtlenítésére is használható, ugyanis meggátolja a baktériumok elszaporodását. Fogyasztása után az emberek vizelete savasabb lett – hippursav termelődik, ami egy erős antibakteriális szer.

A felfázásos betegségek kivédésében a gyümölcsben megtalálható mannóz is közrejátszik: megakadályozza, hogy a baktériumok megtapadjanak a húgyhólyag falán, így azok a vizelettel könnyen távozhatnak. Lényeges tudni azonban, hogy a növény csak a megelőzésben hatékony, súlyos esetekben nem helyettesíti az antibiotikumos kezelést!


Milyen hasznos anyagok vannak a tőzegáfonyában?

A tőzegáfonya összetevői közül kiemelten fontos a C-vitamin és azok az erőteljes antioxidáns hatású vegyületek, amelyek segítenek megvédeni a szervezetet a szabadgyökökkel szemben. Található benne cink, vas, foszfor, kalcium, mangán és K-vitamin, amelyek többek között hozzájárulnak a csontjaink egészségéhez és erősségéhez. Gazdag forrása a látás egészségéért felelős A-vitaminnak, a B-vitamin család számos tagjának és az E-vitaminnak is.

Rendszeres fogyasztásának – bioaktív hatóanyagainak köszönhetően – a fentebb felsoroltakon kívül még számos előnye van:

  • fokozhatja a vérkeringést,
  • elősegítheti a kollagén termelődését,
  • erősítheti az immunrendszert, csökkentheti a fertőző betegségek kialakulásának kockázatát,
  • serkentheti a vérképzést,
  • magas pektintartalma segíti az emésztési folyamatokat,
  • csökkentheti a vérnyomást,
  • csökkentheti az érfalakon lerakódott koleszterin mennyiségét, segíthet az érrendszer egészségének megőrzésében, a szívbetegségek kialakulásának megelőzésében
  • védheti a gyomrot a fekélyek kialakulásától, azáltal, hogy elpusztítja a gyomorban található Helicobacter pylori baktériumokat,
  • védhet az ínybetegségek kialakulása ellen,
  • lassíthatja az öregedési folyamatokat,
  • erős gyulladásgátló és antibakteriális tulajdonságokkal bír,
  • kutatók szerint elengedhetetlen a cukorbetegség, a rák, a makula degeneráció és a szürkehályog kialakulásának megelőzéséhez

A tőzegáfonya hatóanyagait tabletta, por, kapszula, szárított vagy fagyasztott formában is alkalmazhatjuk; akár önmagában, teával, vagy koncentrátumként elkészítve.