Nagyobb szintezési pontosság, minimális esély a rakományszóródásra, csökkentett karbantartási időés költségek, valamint nagyobb termelékenység. Ezek a legfontosabb előnyei a New Holland teleszkópgémes rakodógépekhez kifejlesztett, automatikus szintező rendszerének, amely elnyerte az EIMA innovációs díját. A díjakat október 5-én, egy hónappal a 2022-es EIMA kiállítás (november 9-13) előtt adták át ünnepélyesen.

new holland rakodó

New Holland automatikus szintező-rendszer. Biztonságosabb munkavégzés és minimális szóródás – fotó: agriculture.newholland.com

Ahhoz, hogy a munkagépen a rakodókanalat vagy a raklapvillákat a gém emelésekor és leengedésekor párhuzamosan tartsák a talajjal a jelenlegi teleszkópos rakodógépeknél leggyakrabban egy hidraulikus kiegyenlítésen alapuló rendszert használnak, a billentő munkahenger és egy kiegyenlítőhenger között, amely mozgását az emelő munkahenger szabályozza. A gém emelésekor vagy süllyesztésekor az olaj a kiegyenlítő hengerből a billenőhengerbe áramlik, hogy a rakományt vízszintesen és a talajjal párhuzamosan tartsa.

A billenő- és a kiegyenlítőhengerek között cserélődő olajmennyiség azonban állandó és független az éppen használt szereléktől. Ez azt jelenti, hogy amikor a raklapvillákat próbáljuk a talajjal párhuzamosan tartani, az eltérési szög csak +/-3° lehet, de egy gabonakanál esetében akár +/-12° is lehet.


Olyan megoldást fejlesztettek ki, amely feleslegessé teszi a kiegyenlítő hengert

A kiegyenlítő rendszer maximális pontosságának és hatékonyságának érdekében a New Holland mérnökei olyan megoldást fejlesztettek ki, amely feleslegessé teszi a kiegyenlítő hengert és két szögérzékelőt építettek be, egyet a gém hátsó részbe, amely a gém géphez viszonyított szögét figyeli, egyet pedig a gém elején, az eszközfelfogatóra, amely a gémhez viszonyított szöget figyeli.

Ez a két érzékelő valós idejű helyzetinformációt szolgáltat az ECU (elektronikus fedélzeti egység) számára. A gép szoftvere ezután képes azonnal kiszámítani a pontos olajáramlási mennyiséget, amelyet a billenőhengerhez kell juttatni, a gém helyzete és az eszköz iránya alapján, egy zárt hurokban. Ez biztosítja, hogy akár raklapvillákkal, akár rakodókanállal dolgozik a teleszkópos rakodógép, az optimális önbeálló szintezés biztosított legyen.

Ez a megoldás jelentős előnyöket kínál a felhasználók számára. Nemcsak a szóródási anyagveszteség csökken tökéletes szintezésnek köszönhetően, de a kiegyenlítő henger nélkül csökken a karbantartási idő és költség is, valamint a gép kezelése is egyszerűbb, mert a gépkezelőnek nem kell a joystickon további műveletet végezni, az automatikus kiegyenlítéshez.

forrás: www.agriculture.newholland.com