Kisebb családi gazdaságokban a mai napig fellelhetők a múlt technikái, amelyet gondos karbantartással a mai napig jól működő állapotban lehet fenntartani. A nehézséget inkább az egyre nehezebben beszerezhető szükséges alkatrészek jelenthetik.

Egy téli leállást követően némi átvizsgálás, tisztítás, új akkumulátorok és látható, hogy „pöccre” indul a több mint 40 éves technika. A helyszín nem is oly távoli, a Bihar megyei, Érköbölkúton készült, Erdélyben, mindössze 20-25 kilométerre a határtól.

Az első nagy változás

A Claas céget bár 1913-ban alapították, az első kombájnt csak 1936-ban mutatták be. Magyarországon az 1970-es évek végén tűntek fel, a korábbi szovjet és NDK-s Fortschritt kombájnok mellett és mind teljesítményben, mind minőségben egy korszakot hoztak, nemcsak idehaza de Nyugat-Európában is.

A Claas 1970-ben, a Dominator-ral egy új dimenzióba lépett a kombájngyártás területén. Lépést kellett tartani az akkori igényekkel, az egyre nagyobb termőterületekkel, ami nagyobb, erősebb és sokkal komfortosabb gépeket kívánt. A Claas 1970-ben a Dominator 80-al lépett be a piacra, amely 5 rostával rendelkezett. Ezt követte a 6 rostával rendelkező Dominator 100. A másik lényeges különbség, az 1,32 m széles cséplődob volt a 80-asnál, míg a Dominator 100-nál már 1,58 méter volt.


A Dominator kínálatban legalább 15 típus szerepelt, más-más teljesítménnyel, kapacitással. Típustól függően egyaránt készültek nyitott vezetőállással és zárt fülkével. Erőforrásként 4 hengeres Perkins és 6 hengeres Caterpillar motorok kerültek beépítésre. Akkoriban még különlegességnek számított a légkondicionált fülke, a gépek pedig mindenféle elektronikát nélkülöztek. Minden a gépkezelő gyakorlatára volt bízva.

A hirdetések alapján még ma is fellehető a használt gépek piacán – nem is kevés – a legkülönfélébb típusokkal.

Nemcsak betakarításhoz

Mint a második videóban látható, nagyon leleményesen nemcsak betakarításhoz, de kukoricamorzsoláshoz is kiválóan alkalmazható egy kombájn, igen hatékonyan. A kiegészítő, házilagos deszka csúszdával, a góréból, három férfi is alig győzi „etetni” a gépet. A lefejtett magot egyből ki lehet engedni egy pótkocsiba az elszállításhoz vagy lebillenteni a magtárba.

A harmadik videóban a következő (idei) aratási szezonra való felkészítés látható, szerszámmal, a szabad ég alatt meg lehet csinálni, ha éppen az időjárás is engedi.