Dombok felett felhők alatt

A PeK Automotive nevű vállalat által kifejlesztett "Slopehelper" autonóm mezőgazdasági elektromos robotot az Európai Unióban fejlesztik és gyártják. A napenergiával működő robot a mezőgazdaság abszolút zöld jövőjét ígéri alacsony költségek mellett a szőlő- és gyümölcsöskertek tulajdonosainak, mivel képes arra, hogy teljesen autonóm üzemmódban, vezető nélkül végezze el a szükséges és rendszeres tevékenységeket.

"A Slopehelper egyébként nem csupán a hegy-, és domboldalakban aktív, a legtöbb rutinműveletet elvégezheti egy ültetvényen, például a kaszálást, mulcsozást, permetezést, szántást és vágást - mindezt teljesen autonóm üzemmódban, vezető vagy kezelő nélkül."

A napenergiával működő robot a mezőgazdaság "abszolút zöld jövőjét" ígéri alacsony költségek mellett a szőlő- és gyümölcsöskertek tulajdonosainak. Forrás: Twitter

A gazdálkodótól mindössze annyi szükséges, hogy a feltöltött akkumulátorú járművet kivigye az ültetvényre - ha éppen nem közvetlenül ott szeretné feltölteni egy fotovoltaikus modulról - az első sor elejére állítsa, beírja a sorok számát és az elvégzendő művelet típusát, majd elindítsa a műveletet. A Slopehelper akár 14 órán keresztül tartó önálló munkavégzésre is képes, és a TeroAir mobilalkalmazáson keresztül értesíti a gazdálkodót a teendői végeztével.

Kontrollált robotok

Ugyanez a TeroAir alkalmazás teszi lehetővé a gazdálkodó számára azt is, hogy egy online videokamerán keresztül ellenőrizze az összes végrehajtott műveletet, valamint a robot aktuális helyzetét, sebességét, az időjárási körülményeket, sőt még az aktuális mozgását is. A Slopehelper fejlesztését egy olyan mérnöki csapat végezte, melynek tagjai nemrég költöztek át Oroszországból Szlovéniába. Az autonóm jármű megépítése és tesztjei kevesebb mint két évet vettek igénybe.

Az alkalmazás lehetővé teszi a gazdálkodó számára azt is, hogy egy online videokamerán keresztül ellenőrizze az összes végrehajtott műveletet, valamint a robot aktuális helyzetét, sebességét, az időjárási körülményeket, sőt még az aktuális mozgását is. Forrás: Twitter

A hasonló hírek közül kiemeli jelen cikkünk tárgyát az, hogy a gyártó PeK Automotive vállalat már bele is kezdett a sorozatgyártásba, az első 16 Slopehelpert  szlovéniai ügyfelek kapják. A további terjeszkedés a szomszédos országok felé várható, vagyis Magyarország is sorra kerülhet, meg is említenek bennünket, noha konkrétan csak Olaszország, Ausztria, valamint Franciaország és Spanyolország után. A szerbiai és bulgáriai bevezetés mindenesetre utánunk került ütemezésre.

Dr. Mikhail Kostkin, a projekt igazgatója egyenesen úgy vélte, hogy a Slopehelper a mezőgazdaság jövőjét hozza el a jelenbe. Szavai szerint: "Nem egyszerűen egy robotot fejlesztettünk ki, hanem egy olyan komplex rendszert, amely a gazdálkodó mindennapi nehéz munkájának minden aspektusát lefedi. Ez a rendszer magában foglalja a navigációt, a csuklós berendezéseket, a térképezést és sok más dolgot".

Májusban jön a PREGA Precíziós Gazdálkodási és Agrárinformatikai Konferencia és Kiállítás!

Időpont: 2022. május 11-12.
Helyszín: Aquaworld Kongresszusi Központ, Budapest + élő online közvetítés

Vedd meg a jegyed már most!
www.prega.hu

Szervezők: Agroinform.hu, Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK)

Főtámogató: AXIÁL Kft. | Kiemelt szakmai támogató: KITE Zrt.

(Forrás: Roboticsautomationnews)